Gdzie wyrzucić płyty CD i DVD

Zmiany przepisów dotyczące segregacji śmieci sprawiają, że wiele osób ma problem z tym, gdzie wyrzucić płyty CD, aby było to zgodne z wszelkimi przepisami. Przede wszystkim na pewno należy zacząć od odpowiedzi na pytanie, czy płyty CD można wyrzucać do śmieci wraz z innymi odpadkami z domu. W wielu miastach proces segregacji odpadów jest starannie monitorowany, a w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości mieszkańcy muszą płacić więcej. Jednakże nie zawsze pierwsze skojarzenie jest prawidłowe, jeśli chodzi o wybór odpowiedniego miejsca do wyrzucenia konkretnych nieczystości. Płyty CD czy DVD z pewnością zaliczają się do tych produktów, których utylizacja musi odbywać się w odpowiedni sposób.

Dlaczego warto wiedzieć gdzie wyrzucić płyty CD/DVD?

Wiedza o tym, gdzie można wyrzucić płyty CD z pewnością pozwala uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji, takich jak na przykład kary za niewłaściwie prowadzoną segregację. Wiele osób uważa, że bez problemu można się ich pozbyć, wyrzucając je do kontenerów na segregowane odpady takie jak metal czy plastik. Jednakże nie jest to odpowiednia decyzja, ponieważ płyt CD i DVD nie można do nich wrzucać.

Chodzi przede wszystkim o materiał, z jakiego są wykonane, który nie kwalifikuje się do żadnej z kategorii oznaczonych na kontenerach. Najprostsza odpowiedź na pytanie czy płyty CD można wyrzucać do śmieci razem z innymi nieczystościami brzmi niestety – nie wolno. Tego rodzaju produkty muszą być bowiem utylizowane w odpowiedni sposób, aby nie stanowiły problemu dla środowiska naturalnego.

Gdzie wyrzucić płyty CD i DVD?

To że płyt CD czy DVD nie można wyrzucać z innymi nieczystościami nie oznacza, że nie ma możliwości pozbycia się niepotrzebnych produktów tego typu. Jeśli ktoś posiada niepotrzebne, stare płyty CD gdzie wyrzucać je w bezpieczny sposób może sprawdzić na pewno na stronie firm, zajmujących się utylizacją śmieci.

Są one bowiem zaliczane do tak zwanych elektrośmieci, dlatego istotne jest ich wyrzucanie we właściwych miejscach. Każda firma, która zajmuje się zbiórka nieczystości zapewnia możliwość oddania takich produktów do utylizacji.

W większych miastach zazwyczaj znaleźć można specjalne punkty, tak zwane PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych), w których znaleźć można odpowiednie, przeznaczone na takie produkty kontenery. Na terenie mniejszych miejscowości czy wsi firmy często organizują takie zbiórki co pewien czas, na przykład raz w miesiącu, w wyznaczonym miejscu.

  • PSZOK – Punkt selektywnej zbiórki odpadów
  • W sklepach z elektroniką
  • W supermarketach
  • U firm oferujących usługę utylizacji płyt CD i DVD

Dla mieszkańców to spora wygoda, nie muszą bowiem jeździć w poszukiwaniu odpowiedniego miejsca do wyrzucenia starych płyt. Jednak nie tylko w takich miejscach można pozbyć się starych płyt czy innego sprzętu elektronicznego.

Obecnie niemalże każdy sklep z elektroniką umożliwia klientom dostęp do kontenera, w którym mogą pozostawić takie odpady. Oczywiście zazwyczaj są one przeznaczone na niewielkie produkty, jak baterie czy właśnie płyty. To sprawia że nie ma problemu z pozbyciem się takich odpadów, daje też pewność tego, że zostaną one we właściwy sposób zutylizowane.

Czy płyty CD można wyrzucać do śmieci?

Aby wiedzieć, gdzie wyrzucić płyty DVD nie trzeba jeździć po mieście w poszukiwaniu odpowiedniego punktu. Obecnie bardzo wiele informacji można znaleźć przede wszystkim w Internecie. Na stronach firm zajmujących się odbieraniem nieczystości można znaleźć nie tylko adresy punków, w których można oddać takie śmieci, ale również godziny i daty ich otwarcia.

Jeśli firma prowadzi zbiórkę tego typu produktów w formie objazdowej, wówczas zazwyczaj bez najmniejszych problemów można znaleźć informację o tym na ich stronie.

Tego typu wiadomości bardzo często udostępniają również urzędy miast czy gmin, zarówno w formie informacji na stronach internetowych jak również ogłoszeń rozwieszanych w miejscach widocznych dla mieszkańców.

Tak samo sklepy z elektroniką udostępniają informację o tym, czy w ich placówkach można bez problemu oddać do utylizacji zużyte płyty CD lub DVD. Wówczas można je wyrzucić wybierając się na zakupy nowego sprzętu elektronicznego.

Utylizacja płyty CD w odpowiedni sposób jest bardzo korzystna, przede wszystkim dla środowiska. Jednakże ze względu na rosnącą ilość śmieci, z każdym rokiem rosną opłaty związane z wywozem nieczystości.

Dlatego właściwa segregacja i wyrzucanie odpadów we właściwe miejsca pozwoli uniknąć naliczenia wyższych opłat za wywóz nieczystości. Pytanie, gzie wyrzucić płyty CD to nie jedyny dylemat osób które chcą segregować odpady, jednakże w tym przypadku można szybko naleźć odpowiednie miejsce do ich wyrzucenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *