Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Gdzie wyrzucić karton po mleku, soku i innych napojach?

Posted by

karton po mleku i soku gdzie wyrzucić

Dbanie o środowisko naturalne to w ostatnich czasach nie tylko moda, ale przede wszystkim bardzo pożyteczny styl życia. Segregowanie śmieci to tylko jeden z elementów ochrony naszej planety. Niewielka sprawa, a tak bardzo pomaga Matce Naturze. Polacy mają coraz większą świadomość w tym temacie i coraz lepiej radzą sobie z odpowiednim segregowaniem odpadów. W niniejszym artykule pokazujemy jak powinna wyglądać segregacja kartonów po mleku i napojach. Sprawdźmy zatem gdzie wyrzucić karton po mleku, soku i napojach.

Karton po mleku i napojach – dlaczego segregować?

Z roku na rok, a nawet z miesiąca na miesiąc rośnie liczba osób, które deklarują, że wiedzą, jak powinno się grupować różne rodzaje śmieci oraz do jakich pojemników wyrzucać zbędne odpady. Wszelkie akcje edukacyjne i informacyjne prowadzone są nawet wśród najmłodszych mieszkańców i niejeden przedszkolak wie, do którego pojemnika należy wyrzucić karton po mleku, czy napoju. Dlaczego warto wyrzucać kartony do odpowiedniego kosza?

Opakowania po mleku i sokach, należą do grupy odpadów wielomateriałowych. Oznacza to, że można je poddawać recyklingowi. Dzięki specjalnej technice, możliwe jest rozwłóknienie papierowej części pudełka tak, aby odzyskać włókna papieru i móc wykorzystać je powtórnie. To zaś sprawia, że papier ten może być wykorzystany powtórnie do stworzenia całkiem nowych wyrobów.

Gdzie wyrzucić karton po mleku?

Karton po mleku, po odpowiednim przetworzeniu można zatem zagospodarować  po raz kolejny. Mimo że wydawać by się mogło, iż papierowe opakowania powinno się wyrzucać do niebieskiego pojemnika (tego przeznaczonego na papier) to jednak właściwym miejscem dla tego typu odpadów są kontenery w kolorze żółtym. Dlaczego?

  • Karton po mleku należy wyrzucić do żółtego pojemnika na śmieci na tworzywa sztuczne i metal.
Czytaj również  Gdzie wyrzucić żarówki

Kartony po mleku nie są stworzone jedynie z papieru, ale prócz tego tworzywa zawierają one także warstwę aluminium, a nierzadko również polietylen. Oznacza to, że aby odzyskać surowiec do powtórnego wykorzystania musi on trafić do miejsca, gdzie poddany będzie specjalnej obróbce. Dlatego tak ważne jest aby karton po mleku wyrzucić do pojemnika w kolorze żółtym.

Gdzie wyrzucić karton po soku?

Karton po soku, podobnie jak opakowania po mleku – znaleźć się powinien w kontenerze w kolorze żółtym. Dokładnie z tym samych powodów, co te po mleku. Opakowania po sokach również należą do odpadów wielomateriałowych, a co za tym idzie – aby można je było wykorzystać powtórnie – muszą trafić do odpowiedniej sortowni i zostać poddane specjalnej obróbce.

  • Karton po soku należy wyrzucić do żółtego pojemnika na śmieci na tworzywa sztuczne i metal.

Dobrą praktyką jest zgniecenie opakowania po soku przed wyrzuceniem go do kosza. Zajmuje wówczas mniej miejsca i łatwiej takie odpady później posortować i przetworzyć.

Kartony po napojach, gdzie wyrzucać?

Tak jak zostało wspomniane wcześniej, kartony po napojach – sokach, czy mleku trafić powinny do żółtych pojemników. A co z zakrętkami? Odkręcenie zakrętki z zużytego opakowania ułatwi jego zgniecenie. Miejscem plastikowych zakrętek również są żółte kontenery (chyba, że wykorzystywane są do celów charytatywnych – warto rozejrzeć się, czy w sąsiedztwie, ktoś nie zbiera papierowych nakrętek).

Co jeszcze, oprócz kartonów po mleku i sokach może znaleźć się w żółtych koszach na odpady? Z pewnością do tych kontenerów wyrzucić należy puszki, plastikowe opakowania po produktach spożywczych, plastikowe opakowania po kosmetykach, folię aluminiową, czy kapsle i zakrętki od słoików. Polecamy również sprawdzić gdzie wyrzucić ziemię, płyt CD czy gdzie wyrzucić żarówki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *