Dom i ogród

Gdzie wyrzucić kable

Ostatnia aktualizacja 22 grudnia 2023 przez Redakcja

Stare kable zajmują sporo miejsca w wielu gospodarstwach domowych, stanowiąc tzw. odpady, których żal wyrzucić. Niektórzy twierdzą, że warto takie kable trzymać, ponieważ „jeszcze mogą się przydać”. Tymczasem rzadko zdarza się, że z kabli ze starych urządzeń jeszcze się skorzysta. Technologia idzie do przodu i większość z nich nie jest po prostu kompatybilna z nowoczesnymi urządzeniami. Jeżeli jednak chcemy się takich przedmiotów z domu pozbyć, powinniśmy wiedzieć gdzie wyrzucać kable elektryczne.

Dlaczego warto wiedzieć gdzie wyrzucać kable?

Segregacja odpadów wymusza od nas wyrzucania śmieci do specjalnie przeznaczonych dla nich kontenerów. Wiąże się to z tym, że zamiast jednego worka ze śmieciami, jest ich kilka, a udostępnione przez gminy kontenery służą do wrzucania śmieci w odpowiednie pojemniki.

Niestety nie ma w nich miejsca na kable oraz przewody elektryczne. Co więc można z nimi zrobić?

Okablowanie co prawda składa się z ogumienia, wykonanego na bazie tworzyw sztucznych, jednak ze względu na to, że to, co znajduje się pod gumą, stworzone jest z materiałów, nieulegających naturalnemu rozkładowi, nie powinny się znaleźć w odpadach mieszanych.

Powstaje więc pytanie, gdzie wyrzucić kable, skoro nie możemy ich wrzucić do żadnego, udostępnionego kontenera?

Gdzie wyrzucić kable?

Chcąc pozbyć się starych kabli, najlepiej jest odwiedzić Punk Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Takie miejsca znajdują się w każdym mieście gminnym i można w nich składować praktycznie wszystkie odpady, oprócz mieszanych. W PSZOK-u zostawić możemy także sprzęt elektroniczny, wiązki samochodowe czy akumulatory. Przyjmą oni też każdy rodzaj kabli, których chcemy się pozbyć.

  • Kable wyrzuca się do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych

Stare kable zostaną przyjęte także w niektórych sklepach elektronicznych. Jeżeli w pobliżu naszego miejsca zamieszkania nie ma PSZOK-u można udać się do takiego punktu.

Czytaj również  Przelane pomidory objawy - jak rozpoznać i co zaradzić?

Trzeba jednak wiedzieć, że małe sklepy elektroniczne zazwyczaj przyjmują stare kable tylko pod warunkiem zakupienia nowego sprzętu. W większych punktach, takich jak elektroniczne markety, można kable oddać bezpłatnie.

Gdzie wyrzucić przedłużacz?

Stare przedłużacze również zaliczane są do elektrośmieci. Chcąc się ich pozbyć, należy również oddać je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych lub też mobilnych punktów odbierających tego typu śmieci.

Niektóre PSZOK-i oferują nawet dojazd do miejsca zamieszkania w celu odebrania niewygodnych śmieci. Podobnie jak z kablami, także stary przedłużacz można oddać w niektórych sklepach ze sprzętem elektronicznym.

Już wiemy, gdzie wyrzucić stare kable. Warto pamiętać, że podstawową placówką, zbierającą tego typu odpady, jest PSZOK. Niektóre z tych punktów oferują nawet mobilny odbiór odpadów. Jeżeli jednak nie mamy dostępu do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów, możemy oddać zużyte kable w sklepie elektronicznym.

Taka usługa darmowa jest jednak tylko w punktach o większym metrażu. Mniejsze sklepy elektroniczne wymagają wymiany kabli na nowy sprzęt. Stare kable wcale nie muszą zajmować miejsca w naszym domu, wystarczy wiedzieć, jak się ich pozbyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *