Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Gdzie wyrzucić farby

Posted by

gdzie wyrzucić farby

Odświeżanie ścian wymaga ich pomalowania na nowo, wykorzystuje się do tego dobrej jakości farby – gdzie wyrzucić te, które pozostały? Odpowiedź na to pytanie jest istotna, ponieważ znajduje się w nich wiele toksycznych substancji. Gdyby przedostały się one do zbiornika wodnego, czy na inną powierzchnię, zaszkodziłoby to środowisku.

Gdzie wyrzucać puszki po farbie?

Puszki po farbie również muszą zostać zutylizowane, przepisy regulujące te kwestie są wskazane między innymi w Ustawie Prawo Ochrony Środowiska. Firmy zlecają to specjalistycznej firmie, natomiast właściciele gospodarstw domowych powinni wyrzucić puszki po farbie w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów – w skrócie PSZO.

  • Puszkę po farbie wyrzuć do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych
  • Nie wyrzucaj jej do odpadów mieszanych

Pamiętaj, że farba traktowana jest jako odpad niebezpieczny, a co za tym idzie puszka z dużą ilością naleciałości farby musi być odpowiednio zutylizowana. Zadbaj o środowisko i zgłoś się do lokalnego PSZO w celu wyrzucenia puszki po farbie.

Kontakt do Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów, zdobędziesz kontaktując się z Urzędem gminy albo szukając w internecie.

Gdzie wyrzucać puszki po farbie w sprayu?

Powyższa zasada dotyczy również wyrzucania puszki po farbie w sprayu, absolutnie nie można jej zostawić w koszu na śmieci. Każda wyrzucana puszka musi być szczelnie zamknięta i opróżniona. Nie mając w pobliżu Punktu Selektywnej Zbiórki można zasięgnąć informacji w Urzędzie Gminy o miejsce działania mobilnych punktów zbiórki.

  • Puszka po farbie w sprayu powinna być wyrzucona do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów.
Czytaj również  Gdzie wyrzucić ziemię

Gdzie wyrzucić wiadro po farbie?

Wiadro po farbie – niezależnie z czego wykonane – nie może być wyrzucone do żadnego kosza dedykowanego segregacji.

Powodem jest wcześniejsza jego zawartość – farby uznawane są za substancje toksyczne, a więc wysoce szkodliwe dla całego środowiska naturalnego. Dlatego ponownie, wiadro po farbie musi być oddane tylko do PSZOK-u.

Gdzie wyrzucić niewykorzystane farby?

Niewykorzystane farby nie zawsze trzeba wyrzucać, chociaż zależy to od tego, czy będzie ona mogła być jeszcze użyta.

Chcąc z niej później skorzystać, wystarczy szczelnie zamknąć wieczko i przechować w suchym miejscu. Jeśli nie będzie już potrzebna – można ją wyrzucić w PSZOK-u lub oddać komuś, komu może się przydać.

Gdzie wyrzucić stare farby?

Po remontach, w tym malowaniu, zazwyczaj powstają odpady. O niektórych z nich się zapomina, dopiero po jakimś czasie są odnajdywane. W ten sposób można znaleźć stare farby – co z nimi zrobić? Gdzie wyrzucić? Z całą pewnością nie można ich wylewać do kanalizacji ani wyrzucać do kosza ze śmieciami. Należy je dostarczyć do najbliżej zlokalizowanego punktu odpadów.

  • Stare farby wyrzucisz w PSZOK-u

Stara farba nie różni się niczym względem nowej, jej szkodliwe właściwości są takie same. Jeżeli farba się nie zeschła pomyśl o tym aby oddać ją przez ogłoszenie, albo zaproponować osobie, której wiesz, że może się przydać.

Gdzie wyrzucić plastikowe wiadro po farbie?

Plastikowe wiadro po farbie nie może być wyrzucone do żółtego pojemnika, z innymi plastikami.

Jest to nieco inny rodzaj odpadu, dlatego musi zostać oddane do najbliżej zlokalizowanego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów lub wykorzystać do wykonywania domowych porządków.

Gdzie wyrzucić opakowanie po farbie do włosów?

Opakowania po farbie do włosów również należy odpowiednio segregować, to, gdzie je wyrzucić zależy od materiału, z którego powstały.

Czytaj również  Boraks – gdzie kupić stacjonarnie i przez internet?

Plastikowe opakowania po farbie do włosów powinny zostać wyrzucone do kosza z odpadami z tworzyw sztucznych.

Gdzie wyrzucić farby po remoncie?

Farby po remoncie, które nie będą już potrzebne lub są przeterminowane należy wyrzucić. Ale koniecznie w zgodzie z podstawowymi zasadami segregacji.

Substancje zawarte w farbach są toksyczne, dlatego nieprawidłowe pozbycie się ich może wywołać katastrofalne skutki dla środowiska.

Resztki farb, gdzie wyrzucić?

Resztki farb, z których nie będzie się już korzystało muszą zostać prawidłowo zutylizowane. W żadnym wypadku nie można ich wyrzucić do któregokolwiek kosza przeznaczonego do segregacji. Dlatego jedynym właściwym rozwiązaniem jest udanie się do PSZOK. Drugą ewentualnością jest zgłoszenie się do Urzędu Gminy w celu uzyskania informacji o najbliższym punkcie gromadzenia takich odpadów.

PSZOK nie chce przyjąć farby do utylizacji

Niestety, ale mieszkańcy niektórych miast mogą spotkać się z odmową przyjęcia farby przez PSZOK. Problem leży tu w nieprecyzyjnym prawie i tym, że PSZOK mają własne regulaminy. Przed udaniem się do takiego punktu warto przedzwonić i zapytać się czy będzie możliwość wyrzucenia wiadra po farbie czy samej farby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *