Gdzie wyrzucić blistry po zużytych lekach

W każdej domowej apteczce znajdują się odpady w postaci blistrów po lekach, w trosce o środowisko, należy je wyrzucać do odpowiedniego pojemnika. Lekarstwa są odpadami niebezpiecznymi, dlatego nawet niewielkie pozostałości po nich muszą być poddane oddzielnej zbiórce. Przy czym konieczne jest kontrolowane pozbywanie się blistrów po lekach, należy je wyrzucić do żółtego pojemnika lub worka, razem z odpadami z tworzyw sztucznych i metalami.

Natomiast szklane buteleczki po syropach, kroplach żołądkowych i innych lekarstwach umieszcza się w pojemniku przeznaczonym na szkło. Pozostają jeszcze kartonowe opakowania – te powinny zostać wyrzucone do kosza z papierem. Natomiast wszelkiego rodzaju zużyte opatrunki, plastry, termometry należy wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane.

Dlaczego warto wiedzieć, gdzie wyrzucić blistry po lekach?

Segregacja odpadów jest szczególnie ważna, w dzisiejszych czasach istnieją do tego doskonałe narzędzia. Dlatego warto wiedzieć, gdzie wyrzucić blistry po lekach, które niestety nie rozkładają się szybko.

Powstają one z tworzyw sztucznych, dlatego mogą być wysoce szkodliwe dla całego środowiska. Obecnie za nieprawidłowo przeprowadzoną segregację odpadów można otrzymać dość wysoki mandat, kary pieniężne są zatem bardzo dotkliwe.

Wśród odpadów generowanych w gospodarstwie domowym, zawsze znajdą się jakieś blistry po wykorzystanych już lekarstwach.

  • Blistry po lekach należy wyrzucić do żółtego pojemnika na plastik i metale.

Zajmują one jedynie potrzebne miejsce w szafkach na medykamenty, w celu ich wyrzucenia, należy wybrać żółty pojemnik – na substancje sztuczne i metale lub koszt z odpadami zmieszanymi.

Gdzie wyrzucić blistry po zużytych lekach?

Jak już wspomniano powyżej, blistry po zużytych lekach nie mogą być wyrzucane do przypadkowo wybranego kosza. Na pierwszy rzut oka widać, że takie opakowania są wykonane z surowców sztucznych i folii aluminiowej.

Z teoretycznego punktu widzenia, wyrzucenie blistrów po zużytych lekach do pojemnika żółtego nie jest błędem.

Jednak mając na względzie brak możliwości rozdzielenia tych dwóch materiałów, kosz na śmieci zmieszane może być lepszym rozwiązaniem. Recykling to ważna sprawa, dlatego dwa powyższe rozwiązania są odpowiednie w tym kontekście.

Gdzie wyrzucić pełne blistry z tabletkami?

Lekarstwa w domowych apteczkach powinno się regularnie kontrolować, głównie pod kątem daty ważności. Podobnie jak niektóre produkty spożywcze, również medykamenty nie mogą być stosowane po upływie wskazanego na opakowaniu terminu.

W ten sposób naraża się własne zdrowie na dolegliwości różnego pochodzenia. Zakładając, że w domu znajdują się pełne blistry z tabletkami, po dacie ich przydatności, należy się ich od razu pozbyć.

Absolutnie zakazane jest umieszczenie ich w przydomowych koszach, ponieważ większość lekarstw nie może mieć żadnej interakcji ze środowiskiem.

Właśnie dlatego powstały Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, znany również pod skrótem od pierwszych liter każdego z powyższych wyrazów. Zawsze warto wiedzieć, gdzie wyrzucać blistry po lekach – zarówno puste, jak i z lekami, których spożycie jest już niemożliwe. Sprawdź również gdzie wyrzucić płyty CD i torebki po herbacie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *