Gdzie wyrzucać ręczniki papierowe?

Nowe zasady segregacji odpadów zostały wprowadzone w 2017 roku. Wszystkie samorządy otrzymały jasne wytyczne, które zakładają podział na 5 frakcji. Są to: bioodpady, metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło oraz odpady mieszane. Zgodnie z powyższą klasyfikacją ręczniki papierowe należy wyrzucać do pojemników przeznaczonych na odpady mieszane. Jest to bardzo istotne, ponieważ ręcznikami papierowymi wyciera się brudne, tłuste powierzchnie. Mogłyby one zanieczyścić inne poszczególne rodzaje odpadów.

Dlaczego warto wiedzieć, gdzie wyrzucać ręczniki papierowe?

Informacja, gdzie wyrzucać ręczniki papierowe jest bardzo istotna. Niektórym może się wydawać, że ich miejsce jest w koszu na papier. Jednak włókna celulozowe obecne w ręcznikach papierowych i chusteczkach higienicznych są za krótkie.

  • Ręczniki papierowe należy wyrzucać do odpadów zmieszanych (czarny pojemnik).

Dlatego nie nadają się recyklingu. Dotyczy to zarówno zużytych, jak i czystych odpadów w tej postaci. Taka sama obowiązuje również w przypadku zielonych ręczników papierowych, które bardzo często dostępne są w toaletach publicznych.

Zużyte ręczniki papierowe – gdzie wyrzucać?

Wbrew pozorom zużyte ręczniki papierowe nie mogą zostać wyrzucone do pojemnika na papier. Chyba, że po wytarciu w niego mokrych rąk byłby on wysuszony. Jednak czy ktokolwiek tak robi? Dość wątpliwe.

  • Pamiętaj, aby wyrzucać zużyte ręczniki papierowe do śmieci zmieszanych, nie spuszczaj ich w toaletach.

Ręcznik papierowy znajduje się w każdej kuchni, nierzadko wykorzystuje się go do osuszania tłustych powierzchni, czy naczyń przed umyciem. Dlatego wyrzucenie ręcznika papierowego do innego pojemnika, niż wskazano jest niedopuszczalne.

Czy ręczniki papierowe są biodegradowalne?

Do wyjaśnienia pozostaje jeszcze jedna kwestia: czy ręczniki papierowe są biodegradowalne? Zwykłe ręczniki papierowe nie nadają się do przetworzenia. Jedynie te wykonane z bambusowych włókien mogą być poddane biodegradacji. Wyróżnia się miękkością i jest hipoalergiczny. Złożony z 3 delikatnych warstw, nadaje się również do delikatnej skóry dzieci. Ponadto nie posiada pyłu papierowego i szkodliwych substancji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *