Gdzie kupić termometr rtęciowy

Estimated read time 3 min czytania

Termometry rtęciowe, pomimo wysokiej skuteczności w mierzeniu temperatury, w 2009 roku zostały wycofane ze sprzedaży ze względu na zagrożenie, jakie wywoływało stłuczenie takiego termometru. Trujące właściwości rtęci sprawiły, że trudno będzie taki tremometr znaleźć aktualnie nie tylko w sprzedaży stacjonarnej, ale i internetowej. Czy w aptece można kupić termometr rtęciowy? Jeżeli nie, gdzie go znajdziemy?

Dlaczego nie kupisz termometru rtęciowego w regularnej sprzedaży?

W 2009 roku Unia Europejska zdecydowała się całkowicie wycofać z obiegu termometry rtęciowe. Uzasadniła to trującymi właściwościami rtęci, która jako jedyny metal pozostaje w formie ciekłej w warunkach normalnych. I choć prawo zakazuje obrotu tego typu produktów, nie obejmuje ono zakazu ich używania.

Do 2017 roku można jeszcze było kupić termometry rtęciowe w regularnej sprzedaży, jednak tylko wtedy, gdy były one przeznaczone to przeprowadzania pewnego rodzaju testów.

Aktualnie termometrów rtęciowych w sprzedaży regularnej w Polsce już nie znajdziemy.

Zostały one zastąpione termometrami elektronicznymi lub bezrtęciowymi, które, choć wyglądają praktycznie tak samo, zamiast rtęcią wypełnione są alkoholem lub stopem nietoksycznych metali.

Gdzie można kupić termometr rtęciowy?

Oficjalnie w większości państw UE nie da się już kupić termometru rtęciowego. Są jednak dwa państwa, należące do wspólnoty, gdzie zakazu sprzedaży tego produktu nie wprowadzono. Termometr rtęciowy wciąż możemy kupić w Niemczech i w Czechach.

W tych państwach nie powinno być problemu z zakupem takiego termometru w pierwszej lepszej aptece.

Niektórzy polscy przedsiębiorcy zajmują się eksportem tego typu produktów i oferują je w swoich sklepach internetowych, można więc poszukać ofert online. W sieci znajdziemy też termometry, sprowadzane spoza obszaru UE np. z Chin.

Czytaj również  Amerykańskie nazwiska

Czy można kupić termometr rtęciowy w Czechach?

Czechy to jedyny kraj oprócz Niemiec, należący do Unii Europejskiej, w którym wciąż można kupić termometr rtęciowy. Wybierając się więc do naszych południowych sąsiadów, możemy znaleźć taki termometr w aptece lub sklepie medycznym.

Czy można kupić termometr rtęciowy na Ukrainie?

Ukraina nie należy do UE, dlatego też przepisy, zakazujące sprzedaży termometrów rtęciowych nie obowiązują tego kraju. W związku z tym na Ukrainie podobnie jak w Czechach czy w Niemczech, termometry rtęciowe dostępne są w lokalnych aptekach, bez problemu znajdziemy je też w ukraińskich sklepach internetowych.

Są to produkty dość tanie, gdyż możemy je znaleźć w cenie 30 do 60 UAH, co odpowiada kosztom 4-8 złotych. Zakup takiego termometru jest więc zdecydowanie tańszą opcją, niż dużo droższe termometry elektroniczne, dostępne w Polsce i innych krajach UE.

Na Ukrainie w dalszym ciągu można też kupić większe termometry rtęciowe, takie, które zakładane są na okna do odczytu temperatury powietrza.

Wiele osób zastanawia się, gdzie można kupić termometr rtęciowy. I choć bez problemu dostaniemy go na Ukrainie, przed powrotem do kraju taki produkt należy zutylizować w aptece, gdyż nie wolno przewieźć go przez granicę do Polski.

Sprawdź również

A to znasz?

+ Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj swój