Rozrywka

Gdzie kupić podpiwek

Podpiwek to napój, który zawsze był uważany za coś pomiędzy kwasem chlebowym a piwem. Charakteryzuje się niewielką ilością alkoholu, a jego popularność wzięła się z tego, że chętnie piło się go latem na wsiach podczas żniw. Nie jest to produkt wykwintny i w dzisiejszych czasach stał się już nieco zapomniany, wciąż jednak warto wiedzieć, czym jest i gdzie kupić podpiwek.

Podpiwek – dlaczego warto kupić?

Podpiwek produkowany był między innymi z kawy zbożowej. Nie była to jednak kawa ekspresowa, dostępna w saszetkach, jaka jest powszechnie kupowana dzisiaj. Do podpiwka wybierano kawę zapakowaną w folię, w drażetkach (jak dropsy) lub w pudełku. Podpiwek najczęściej wytwarzany jest w warunkach domowych, a pozostałe jego składniki to suszony chmiel, drożdże, woda i cukier.

Podpiwek charakteryzuje się ciemną barwą i słodkim smakiem z nutką goryczki. Zawartość drożdży sprawia, że napój jest lekko gazowany.

Choć zaliczany jest do napojów bezalkoholowych, to jednak nie zaleca się go dzieciom, ponieważ pewną dawkę alkoholu w sobie zawiera.

Podpiwek najczęściej wybierany jest latem, ponieważ schłodzony świetnie orzeźwia i gasi pragnienie.

gdzie kupic podpiwek

Podpiwek – gdzie kupić stacjonarnie?

Aktualnie podpiwek można zrobić w domu, jednak chyba prostszą opcją jest kupić go w sklepie, gdyż w dalszym ciągu gości na półkach wielu spożywczych marketów, jak i niektórych mniejszych punktów delikatesowych.

Najchętniej wybierany jest podpiwek Kujawski Delecta. Gdzie kupić taki napój? Znajdziemy go w niektórych sieciach dyskontowych, taki jak Carrefour czy Kaufland, a cena za opakowanie produktu wynosi ok. 5-7 złotych.

  • Carrefour
  • Kaufland
  • Leclerc

Podpiwek Kujawski nie jest przeznaczony do bezpośredniego spożycia. Zawartość paczki należy wsypać do 10 litrów wrzącej wody i gotować przez ok. 10 minut. Następnie trzeba napój przecedzić przez płótno i ostudzić. 5 g świeżych drożdży rozmieszać w ½ szklanki płynu, wlać do podpiwka i dodać 500 – 600 g cukru.

Czytaj również  Co to jest skala?

Całość wymieszać i rozlać do butelek. Szczelnie zamknąć. Zimą odstawić na 5 dni, a latem na 3 dni. Przez pierwszy dzień zaleca się podpiwek trzymać w miejscu ciepłym, a następnie przenieść go w chłodniejszy kąt.

Podpiwek – gdzie kupić przez internet?

W sieci można kupić podpiwek gotowy już do spożycia lub do samodzielnego przygotowania, taki jak Podpiwek Kujawski. Ciekawe oferty znajdziemy na popularnym portalu Allegro, choć można ich szukać również na Ceneo oraz innych witrynach, porównujących oferty.

Oczywiście produkt ten dostępny jest także w sklepach internetowych określonych sprzedawców, np. na stronie alkohole – domowe lub też na witrynach online marketów dyskontowych, które prowadzą też sprzedaż wysyłkową.

  • Ceneo
  • Allegro
  • bee.pl
  • browin.pl
  • nomart.pl

Dla wielu osób podpiwek to smak dzieciństwa, dlatego chętnie po niego sięgają, gdy tylko mają okazję. Dobrze jest wiedzieć, gdzie kupić podpiwek, zwłaszcza jeżeli nigdy jeszcze nie próbowaliśmy tego specjału, Chcąc przekonać się, czym niegdyś zachwycano się na wsiach w czasie żniw, warto poszukać podpiwka w marketach lub sklepach online, wybierając produkt gotowy lub do samodzielnego przygotowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *