Rozrywka

Gdzie kupić oscypki

Ostatnia aktualizacja 1 maja 2022 przez Redakcja

Wybierając się w góry, trzeba spróbować świeżych oscypków, czyli twardych, wędzonych serów, przygotowywanych z mleka owczego. Oscypki charakterystyczne są przede wszystkim dla Podhala, jednak można je spotkać w większości górskich miejscowości. Co więcej, ich popularność sprawiła, że coraz częściej oscypki znajdziemy także w miastach, które wcale nie znajdują się w pobliżu gór. Gdzie kupić prawdziwe oscypki?

Oscypki – dlaczego warto kupić?

Prawdziwe oscypki produkowane są w formie niedużych, wrzecionowatych bloków z typowym zdobieniami na brzegach, Wspomniany wzór odciskany jest w drewnianej foremce, zwanej oscypiorką, od której pochodzi nazwa sera.

Oscypek stanowi stary produkt pasterzy wołoskich, którzy wypasali owce na polanach górskich, a z ich mleka tworzyli ser. Aktualnie stanowią one przysmak góralski, który chętnie wybierany jest przez turystów, podczas wycieczek.

Warto wiedzieć, że nie każdy może sprzedawać oscypki, a prawdziwy, dobry produkt, musi być opatrzony odpowiednim certyfikatem. Z założenia ma to zapewnić konsumentom pewność, że kupują prawdziwy oscypek, zawierający minimum 60% mleka owczego.

oscypek gdzie kupic

Gdzie kupić oscypki stacjonarnie?

Chcąc kupić prawdziwe, świeże oscypki, najlepiej udać się na Podhale lub inne górskie tereny. W tych częściach Polski są one najbardziej rozpowszechnione, a górale każdego dnia oferują nam nowe, świeżo przygotowane produkty.

Nie trzeba się długo zastanawiać nad tym, gdzie kupić oscypki w Bieszczadach, czy jakichkolwiek innych górach, ponieważ stanowiska z tymi serami pojawiają się przy drogach, na chodnikach czy pod zboczami gór.

Oscypka możesz szukać w:

  • Na straganach w polskich górach
  • Okolicznościowe targi w miastach
  • Hale targowe
  • Oscypki bez certyfikatu zakupisz w większości supermarketów.

Czy oscypki można kupić poza obszarem górskim? Na lodówkach dyskontowych marketów często znaleźć możemy niewielkie wędzone sery, nazwane mianem oscypków. Trudno jednak powiedzieć, czy są to oscypki prawdziwe, opatrzone odpowiednim certyfikatem. Jeżeli więc zależy nam na najlepszej jakości serze, najlepiej kupić go prosto od bacy.

Czytaj również  Ile tona ma Kg - Dag - g

Gdzie kupić oscypek przez internet?

Najpopularniejszą witryną internetową, na której znajdziemy świeże, certyfikowane oscypki, jest strona oscypki.pl. Oczywiście nie jest to jedyne miejsce w sieci, w którym świeże sery można zamówić.

Z pewnością ciekawe oferty znajdziemy także na wyszukiwarce Ceneo czy portalu Allegro, trzeba jednak pamiętać, aby dobrze sprawdzać każdego sprzedawcę, upewniając się, że ma on w swoim asortymencie faktycznie dobrej jakości oscypki.

Należy zwrócić uwagę także na sposób dostawy, zwłaszcza jeżeli zamawiamy sery z daleka i chcemy, aby dotarły one do nas świeże i smaczne.

Oscypki to bardzo popularne górskie sery wędzone, tworzone z owczego mleka. Warto wiedzieć, gdzie kupić prawdziwe oscypki, zwłaszcza jeżeli zależy nam na świeżym produkcie, wyróżniającym się najlepszym smakiem.

Certyfikowane oscypki są szeroko dostępne praktycznie we wszystkich miejscowościach górskich, choć najbardziej popularne są na Podhalu. Odwiedzając te tereny, warto zatrzymać się na chwilę i wybrać aromatyczny, świeży ser, którego specyficzny smak zachwycił już miliony kubków smakowych na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *