Dziękuję za uwagę, czyli jak nie powinien wyglądać koniec prezentacji
Ostatnia aktualizacja 2 sierpnia 2022 przez Redakcja
Na ostatnim slajdzie prezentacji multimedialnych bardzo często można zauważyć zwrot „Dziękuję za uwagę”. Choć jest to zwrot grzecznościowy, który powinien wzbudzać pozytywne emocje, umieszczanie go na ostatnim slajdzie według ekspertów jest błędem. Dlaczego?
Dziękuję za uwagę na ostatnim slajdzie prezentacji – dlaczego jest to błędem?
Przygotowując prezentację multimedialną, mamy na celu podzielenie się z osobami, które będą ją obserwowały, pewną wiedzą, czy zagadnieniami. Niezależnie od tego, jakiej dziedziny dotyczą slajdy, warto dobrze rozpocząć i zakończyć taką prezentację, aby nie popełnić gafy.
Wielokrotnie na końcu prezentacji pojawia się napis „dziękuję za uwagę” czasem ozdobiony stosownym emotikonem. Czy jednak na początku projektu umieszczamy napis „Dzień dobry”?, czy też może od razu przechodzimy do wstępu?
Zazwyczaj stosuje się to drugie rozwiązanie. Co więcej, skoro przedstawiamy prezentację, można powiedzieć, że jesteśmy jej prowadzącymi, czy więc jeżeli ktoś na sali kichnie, wyciągamy tabliczkę z napisem „na zdrowie”, czy po prostu to mówimy?
Tak samo jest z napisem „dziękuję za uwagę”. Owszem, jest to miły zwrot grzecznościowy.
Problem tkwi w tym, że na prezentacji jest całkowicie niepotrzebny. Dlaczego? Wprowadzenie takiego zwrotu na piśmie nie ma bowiem żadnego sensu. Zamiast marnować slajd na zwykły zwrot, lepiej, po zakończeniu prezentacji, powiedzieć go słuchaczom na głos.
Będzie to miało lepszy efekt i pokaże, że prowadzący sam był zaangażowany w dobre przekazanie treści obserwującym.
Koniec prezentacji – co zamiast „dziękuje za uwagę”?
Zamiast przygotować ostatni slajd z prostym „Dziękuję za uwagę”, żeby tylko mignął przez kilka sekund, lepiej postawić na coś z przesłaniem. Może to być cytat, podsumowujący całą prezentację lub pytanie, mające skłonić słuchaczy do głębszych przemyśleń.
Możliwości jest wiele, a istotą działania powinna być chęć dokończenia prezentacji w sposób, który będzie najlepszym dopełnieniem całej wykonanej pracy. Istnieje też opcja dla leniwych, polegająca na powieleniu na slajdzie końcowym slajdu tytułowego. Jak w okładce książki, takim działaniem zasygnalizujemy, że prezentacja się zakończyła.
Jak przygotować dobrą prezentację?
Przygotowanie dobrej prezentacji multimedialnej w dużej mierze zależy od dziedziny, jaką dana praca ma przedstawiać. Osoby, które będą ją prezentować na forum, powinny jednak wziąć pod uwagę także odpowiednie prowadzenie prezentacji.
Same slajdy mogą nie wystarczyć do zrozumienia przesłania, dlatego oprócz pliku z zagadnieniami, warto nastawić się także na fizyczny kontakt ze słuchaczami. W takiej sytuacji słowa, takie jak „dzień dobry” czy „dziękuję za uwagę”, nie będą musiały być umieszczone na slajdach, ponieważ prowadzący po prostu osobiście powita gości i sam zrobi krótkie podsumowanie prezentacji.
Choć słowa „dziękuję za uwagę” warto zawrzeć podczas przygotowania prezentacji, nie powinny one znaleźć się na slajdzie, a być wypowiedziane przez prowadzącego, który tym samym okazuje szacunek swoim słuchaczom.