Dyktafon w telefonie

Estimated read time 4 min czytania

Fonograf wynaleziony przez Edisona był pierwszym urządzeniem do zapisu dźwięku m.in. dzięki temu dzisiaj jesteśmy w stanie sprawdzić jak brzmiał głos tego wynalazcy. Od 1877 roku upłynęło wiele czasu i dzisiaj dyktafony są powszechnie stosowane w wielu urządzeniach. Miniaturyzacja pozwoliła upchnąć dyktafony do telefonów, dzięki czemu ten wynalazek rozpowszechnił się na cały świat. Dyktafon w telefonie potrafi nagrywać czysty dźwięk, nawet przez kilka godzin. Sprawdźmy jak działa, jak długo nagrywa i co oferuje dyktafon w telefonie.

Dyktafon w telefonie – nagrywaj dźwięk telefonem

Od bardzo dawna, telefony posiadają wbudowaną funkcję dyktafonu, jest to jedno z najstarszych urządzeń instalowanych w telefonach starsze nawet od aparatu. Funkcja nagrywania dźwięku nie jest raczej często wykorzystywana, ale są momenty, w których może się okazać bardzo przydatna. Dzisiaj również smartfony na systemie Android i iOS posiadają wbudowany dyktafon, do jego uruchomienia nie potrzebujemy żadnych zewnętrznych aplikacji do nagrywania. Jedna istnieje wiele darmowych aplikacji, które po za nagrywaniem dźwięku oferują różne dodatkowe opcje jak zmiana jakości nagrywania, dodawanie różnych efektów i inne mniej bądź bardziej przydatne funkcje.

Jak włączyć dyktafon w telefonie

Pomimo, iż każdy telefon posiada dyktafon, producenci smartfonów w różny sposób umieszczają aplikacje do obsługi dyktafonu, dlatego włączenie dyktafonu może nieco się różnić zależnie od modelu telefonu. Zazwyczaj najprostszą metodą jest wejść w folder „Narzędzia” i znaleźć tam aplikację „Dyktafon” w tym samym miejscu znajdziemy wiele innych ciekawych aplikacji jak np. kompas.

Po uruchomieniu dyktafonu pierwszy raz, zostaniemy poproszeni o udzielenie zezwolenia aplikacji do dostępu do plików multimedialnych na telefonie, musimy udzielić takiej zgody. Następnie włączy się dyktafon i zwyczajowo głównym jego punktem jest czerwona kropka po, której wciśnięciu rozpoczyna się proces nagrywania. W celu zakończenia nagrania ponownie wciskamy ten sam przycisk i gotowe, mamy nasze pierwsze nagranie.

Czytaj również  Okres rozliczeniowy Play

Jak długo nagrywa dyktafon w telefonie

Odpowiedź na to pytanie jest za razem banalnie prosta jak i nie jednoznaczna. Długość nagrywania dyktafonu w telefonie zależy od kilku czynników. Pierwszym z nich jest pojemność twojego telefonu oraz karty pamięci. Nagrania z telefonu muszą być gdzieś przetrzymywane tak samo jak zdjęcia, gry czy pliki wideo zajmują określoną przestrzeń na karcie SD, gdy ta się zapełni, nie będzie możliwe dalsze nagrywanie, aż do momentu usunięcia jakiś aplikacji bądź plików.

Drugim aspektem powiązanym z pierwszym jest format nagrania. Pewne formaty, lepszej jakości zajmują więcej miejsca od tych bardziej skompresowanych. Co za tym idzie obniżając jakość nagrania możesz zyskać na długości jego nagrywania.

Teraz podam Ci pewien sposób w który faktycznie możesz sprawdzić jak długo możesz nagrywać dyktafonem na swoim telefonie i to niezależnie czy obsługuje Androida czy iOS dla obu systemów wygląda to podobnie, tylko ostrzegam jest tu trochę zabawy matematycznej.

 1. Przejdź do Ustawień, a następnie do Pamięci i sprawdź, ile wolnego miejsca zostało. Liczba zostanie podana w GB (gigabajtach)
 2. Ustaw dyktafon w telefonie, aby nagrywać z maksymalną jakością. Zwykle jest to ustawione domyślnie, więc jeśli nic nie zmieniłeś, prawdopodobnie jest już w maksymalnej jakości.
 3. Nagraj dokładnie 60 sekund dźwięku
 4. Po nagraniu dźwięku przejdź do galerii lub menedżera plików i sprawdź dokładny rozmiar pliku audio. Liczba ta będzie podawana w MB (megabajtach). Możesz spojrzeć na „info” pliku w galerii.

Dla uproszczenia przyjmijmy że Twój telefon posiada 12GB i dla uproszczenia liczbę tę zaokrąglijmy do 12000 MB (w rzeczywistości 1GB to 1024MB). Jeżeli nagranie minutowego nagrania zajeło 5 MB, a z rzeczonych 12GB masz wolne 10GB bo pozostałe 2GB zajmują inne aplikacje to wykonujesz działanie 10000 : 5 i wychodzi Ci, że możesz nagrać 2000 minut audio. Ten sposób sprawdza się na Huawei, Samsung, Apple, Xiaomi i każdym innym modelu telefonu. Co ciekawe wiele aplikacji dokonuje takich aplikacji automatycznie, pokazując w menu jak długo możesz nagrywać swoim dyktafonem na telefonie.

Czytaj również  Jak zarejestrować numer w Virgin Mobile

 

Sprawdź również

A to znasz?

2Comments

Dodaj swój
  • 2
   Fakty są Takie

   Dzień dobry, zapewne pani telefon posiada wbudowaną opcję dyktafonu. Zazwyczaj dyktafon znajduje się w sekcji Narzędzia.

+ Dodaj komentarz