Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Przytulanie się do drzew

Posted by

drzewoterapia

Ludzie, gatunek zwierzęcia który zaadaptował planetę na swoją modłę. Jedyne istoty zdolne tworzyć coś z niczego, są bez wątpienia w pewien sposób niesamowite, a wszystko zaczęło się dla nich nie tak dawno, w miejscach nieoderwanie związanych z drzewami i przyrodą. Przyjmując teorie ewolucji za prawdziwą, jesteśmy potomkami zwierząt, dla których drzewa są domem i całym światem jaki znają. Postanowiliśmy przyjrzeć się uzdrawiającej mocy drzew i sprawdzić, dlaczego przytulanie drzew daje człowiekowi chwilę oddechu i nowe siły do działania.

W dzisiejszym świecie bardzo łatwo zapomnieć o zaletach przebywania blisko przyrody. Pomimo ciągłego pędu, budowania kariery i dążenia do bogacenia się, ludzie kochają spędzać wakacje na łonie przyrodzie, rezygnują z miast w celu obcowania z przyrodą. Często są to plaże nad ciepłymi oceanami i morzami, ale równie chętnie wybierane są góry i jeziora otulone lasami. Wycieczki poza miasto to popularny pomysł spędzania czasu w weekendy.

Oczywiście istnieją ludzie którzy kochają miasta, ich tętno i wysokie tempo życia, ale pokazując losowym przechodniom dwa zdjęcia, jedno spokojnego lasu i drugie dużej metropolii, wybiorą to pierwsze jako miejsce które się im lepiej kojarzy.

Dlaczego praktycznie w każdym mieszkaniu w NY, Londynie, Paryżu czy Pekinie znajdują się kwiatki? Przecież to tylko zbędny element dekoracyjny który wymaga pielęgnacji. Dlaczego tak wielu ludzi nie wyobraża sobie życia bez zwierzęcego przyjaciela. Dlaczego przyroda tak nas przyciąga? Bo jesteśmy jej elementem i jak bardzo byśmy się nie starali nic tego nie zmieni. Zapraszamy w podróż po Drzewoterapii (nazywanej również Sylwoterapią) i jej wszystkich jej aspektach.

Przytulanie się do drzew

przytulanie drzewaMamy nadzieje, że ten wstęp cię nie znudził, bo dzisiejszy temat jest naprawdę ciekawy. Chcieliśmy zainteresować cię kwestią zdrowotnych benefitów z przytulania drzew, wytłumaczyć, dlaczego to faktycznie działa, odpowiedzieć na pytanie czy przytulanie drzew daje ci energię i co oznacza pojęcie tree hugger. Uwierz nam że żeby przytulać drzewa nie trzeba być hipisem, medycyna coraz dokładniej opisuje korzyści płynące z tej formy aktywności.

Tlen to pierwiastek chemiczny oznaczany jako O z języka łacińskiego oxygenium. Absolutnie najważniejszy pierwiastek dla naszego istnienia, podstawa życia każdego organizmu tlenowego. Zużywamy średnio w ciągu minuty 200 ml tlenu. Produkowany jest w przez rośliny i oceany, gdy jego poziom w powietrzy spada poniżej 10% zaczynamy to odczuwać np. w wysokich górach.

Człowiek wymyślił ładne określenie na lasy, szczególnie na lasy puszczy amazońskiej które nazywane są zielonymi płucami Ziemi. Jednak to każde drzewo I kwiatek ma swoją cegiełkę w zwiększaniu ilości tlenu w przyrodzie oraz kontrolowaniu klimatu.

Drzewa wykorzystujemy również w inny sposób od produkcji mebli i kosmetyków po bardziej prozaiczne kwestie jak miejsce na schronienie przed deszczem albo upałem. Zanim przejdziemy do odwołań medycznych spójrzmy na historyczne relacje człowieka z drzewami i tego jak przodkowie wiązali z nimi swoją duchowość.

Duchowy aspekt drzew

energia drzewPomińmy czasy w których drzewa były naszymi domami i przenieśmy się wiele lat do przodu, okresu powstawania i upadku rozmaitych kultur. Obecnie drzewa są dla nas po prostu roślinami, nie przywiązujemy do nich żadnej większej wagi, a jeżeli już zwracamy na nie uwagę to pod kątem ich właściwości biologicznych, nie uruchamiamy duchowych mechanizmów.
Nie tak dawno z punktu widzenia historii świata i naszego rozwoju, ludzie inaczej traktowali drzewa. Żyli z nimi w dużo większej harmonii, często były to obiekty kultu, mieszkały w nich duchu lasów, dawały ludziom płodność, mądrość i moc.

Jeśli przypatrzysz się starożytnym cywilizacją bardzo szybko dostrzeżesz pewien schemat. Drzewa występują w licznych religiach, kultach i mitach na praktycznie każdym kontynencie. Lasy i gaje to znane miejsca z mitologii greckiej, celtyckiej i słowiańskiej. Stonehenge to miejsce w którym druidzi łączyli się z przyrodą.

Najbardziej „popularnym” drzewem w historii jest prawdopodobnie biblijne „drzewo poznania dobra i zła” występujące w Księdze Rodzaju.

Sięgając po kulturę dalekiego wschodu, odnajdziemy historię w której Budda osiągnął swoje oświecenie medytując w cieniu drzewa Bohdi.

Budowa drzewa była często tematem do interpretacji podstaw naszego świata. Niektóre kultury duchowe widziały korzenie jako interpretacje świata podziemnego, a pień i gałęzie jako ziemi i nieba.

W The Golden Bough znajdziemy opis niemieckiej kary za pozbawienie drzewa kory. Polegała ona na wycięciu pępka winnego i przywiązaniu go do pnia drzewa. Jest to bardzo skrajne podejście które oczywiście jest nie adekwatne do winy, ale obrazuje jakim kultem kiedyś czczone były drzewa.

Czytaj również  Hipnoza konwersacyjna – jak kogoś zahipnotyzować?

W Taoizmie (tradycyjnym chińskim systemie wartości i religii) uważa się że drzewa są bardzo zaawansowane duchowo, gdyż znajdują się w ciągłej medytacji. Przytulanie do drzew może leczyć różne choroby I zaburzenia, wszystko zależy od tego do jakiego drzewa zdecydujesz się przytulić, przykładowo:

  • Cynamon – usuwa zimno z serca i żołądka
  • Figi – leczą biegunkę
  • Brzozy – detoksykacja organizmu
  • Wierzby – regulują ciśnienie krwi

Drzewa mają również pomagać w otwieraniu kanału energetycznego, posiadają emocje oraz zmysł dotyku.

Drzewoterapia – Uzdrawiająca moc drzew

ludzie przytulajacy drzewoO co chodzi z tym przytulaniem drzew? Czy będąc na spacerach w parku, albo wycieczkach po lesie zauważyłeś u siebie, albo może swoich dzieci, że jesteście spokojniejsi? Zielona energia drzew ma niesamowity wpływ na nasze zachowanie. Można tu przytoczyć książkę Blinded by Science napisaną przez Matthew Silverstone, który przytacza dowody na benefity płynące z energii drzew skierowane do osób z problemami psychicznymi.

Drzewa albo ogólnie rozumiana bliskość przyrody mają pozytywny wpływ np. na dzieci z ADHD oraz osoby ze skłonnościami do popadania w depresję. Szczególnie podatne na zieloną energię drzew są najmłodsi, co nie znaczy że ich właściwości wibracyjne nie będą miały wpływu na poprawę nastroju dorosłych ludzi.

Oksytocyn nazywany hormonem miłości zwiększa się podczas przytulania. Nie musi być to koniecznie drzewo, podobny efekt osiągnie się przytulając bliską osobę. Przy przytulaniu drzew uruchamiasz również hormony dopaminy i serotoniny które sprawią że jesteś szczęśliwszy.

Shinrin-yoku zapewne do tej pory niewiele ci to słowo mówiło. Od dzisiaj będziesz wiedzieć, że to japońskie określenie kąpieli leśnej, prozdrowotnej praktyki polegającej na obcowaniu z naturą, głownie w lasach, została zapoczątkowana w Japonii i bardzo szybko rozprzestrzeniła się na cały świat. Nazwa pochodzi od podobieństwa które występuje pomiędzy zanurzeniem się w wodę i w środek lasu. Jest to terapia o cechach profilaktycznych, rehabilitacyjnych oraz wspomagających leczenie.

Las to miejsce które żyje i jest pełne wielu czynników aerobiologicznych (olejki eteryczne i fitoncydy), ma naturalne cechy klimatyczne jak oświetlenie i wilgotność oraz dostarcza ludziom wielu naturalnych bodźców jak zapach, dźwięk i dotyk.

Taka terapia powoduje obniżenie poziomu glikemii u cukrzyków i powodem tego nie jest wcale sam ruch i spalanie kalorii. Do innych zalet należy dołożyć pomoc w funkcjonowaniu u osób z nadciśnieniem tętniczym oraz wpływ na ciśnienie krwi co wpływa korzystnie na chorobę wieńcową i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca. Więc o samej terapii przeczytacie w osobnym artykule na temat Shinrin-yoku.

Do jakich drzew się przytulać?

Drzewa oddadzą ci swoją zieloną energię szczególnie właśnie w lasach, miejscach odosobnionych gdzie możesz sobie pozwolić na intymne przebywanie z naturą. Możesz przy nich mówić o czym chcesz, o swoich problemach i obawach, choć może wydawać się to nieco głupie, czasem dobrze jest się wygadać, nawet w samotności.

lecznicze drzewaPsychologia ciągle bada korzyści płynące z bycia blisko przyrody. Na ten moment pozytywny wpływ środowiska naturalnego na nasze życie jest potwierdzony zarówno przez psychologów jak i lekarzy. Nawet takie drobnostki jak segregacja śmieci I branie udziału w programach recyklingowych wpływa na podniesienie naszego poziomu szczęścia.

Richard Louv w książce The Last Child in the Woods opisał odchodzenie ludzi od przyrody, nazwał ten proces „zespołem deficytu przyrody”. W książce czytamy o badaniach które wskazują na lepsze samopoczucie ludzi z ADHD, lękami i depresją w obszarach zielonych. Swoją drogą, te choroby to zmora współczesnego świata, życia w miastach i zmiany wartości.

  • Dąb
  • Lipa
  • Brzoza – przytulanie się do brzozy  ma poprawiać przemianę materii, zapobiegać tworzeniu się kamienia czy redukować stres.
  • Wierzba
  • Sosna
  • Grusza
  • Jarzębina
  • Akacja
  • Buk
  • Modrzew
  • Jesion
  • Wiśnia

Wnioski z badań naukowców można sprowadzić do tez mówiących o tym że dzieci z ADHD odczuwają zmniejszenie objawów choroby w bliskości z naturą, pacjenci wracają szybciej do zdrowia gdy umieści się ich w salach z widokiem na przyrodę oraz wpływ okrywy drzewnej na lepszy poród.

Odbiegliśmy trochę od głównego tematu czyli leczniczej mocy drzew na rzecz ogólnych zalet wynikających ze zmiany środowiska miejskiego na leśne, więc wróćmy do tematu przewodniego.

Przytulanie drzew wpływa na nasze zmysły, a to ma przełożenie na nasze zdrowie, szczególnie w niektórych chorobach.

Nie uleczymy w ten sposób raka, ale możemy obniżyć efekty niektórych chorób, albo im zapobiec stosując tą czynność jako profilaktykę. W tym aspekcie należy poruszyć temat leków wytwarzanych np. z kory wierzby (Aspiryna), cisy to element taksolu, olejek z drzewa herbacianego pomaga na infekcje skóry a chinina z drzewa cynamonowego to podstawa wielu leków przeciwmalarycznych.

Czytaj również  Symbole szczęścia

Jako ciekawostkę damy fakt, że drzewa posiadają energię, naukowcy z Massachusetts Institute of Technology wykazali, że drzewo może zmagazynować do 200 miliwoltów energii elektrycznej. Udało się im zbudować przetwornicę która przechwyciła energię i była w stanie ją powiększyć do 1,1 wolta. Ta „fizyczna energia” drzew jest zdecydowanie mniej praktyczna od mocy pozyskiwanej przez panele słoneczne ale może zostać wykorzystana przy montowaniu urządzeń na drzewach które mają wykrywać pożary lasów.

Jak przytulić się do drzewa?

Tak samo jak do człowieka. Przytulanie to nie jest magia, wystarcz odrobina dobrych chęci i będziesz w stanie przetransferować energię z drzewa na siebie.

  1. Po pierwsze polecamy udać się do parku w godzinach gdy nie ma tym zbyt wielu ludzi. Pierwsza próba przy dużym natężeniu ruchu może wydać ci się krępująca. Najlepiej wypadnie pod tym względem wypadnie las, ale zdaje sobie sprawę, że to wycieczka zazwyczaj na cały dzień i nie każdy ma taką możliwość.
  2. Przespaceruj się chwilę, poczuj jak bliskość przyrody wpływa na ciebie uspokajająco, następnie wybierz jakieś drzewo któremu przyda się trochę przytulasów. Poczuj jego strukturę, dotknij kory i poczuj jego ziemisty zapach.
  3. Uspokój ciało, pozwól aby myśli ustały, przytul się do drzewa, patrz na jego gałęzie, albo po prostu zamknij oczy. Wtul w niego swój policzek i poczuj jego energię.

Podczas wspólnej wymiany uczuć zalecamy ostrożność, łatwo można zostać obdarowanym drzazgami i małymi rankami.

Sylwoterapia – jak korzystać z energii drzew w miastach?

Transfer energii z drzew może być utrudniony w miastach. Nie wiem jak ty, ale ja mieszkam w miejscu z widokiem na 4 pasmową jezdnię i gęstą zabudowę. W mojej okolicy znajduje się jeden niewielki park, który jest uczęszczany przez masę ludzi. Pomimo tego chętnie do niego chodzę na spacery z psem, czuje się wtedy zrelaksowany i na spokojnie myślę o swoich planach.

Jednak o chwili prywatności nie ma co marzyć, więc nie przytulam się do drzew. Nie robię tego tym bardziej do drzew które znajdują się przy chodnikach, komfort takiej czynności byłby raczej niewielki. Co nie znaczy, że drzewa w miastach nie mają znaczenia.

Pomijając aspekty czysto praktyczne/biologiczne jak produkcja tlenu, wchłanianie CO2 i dawanie cienia w upalne dni, spełniają one role społeczne. Jeżeli masz możliwość wymuszenia na władzach swojej dzielnicy posadzenie kilku sztuk, to to zrób, nie dość że ulice wyglądają od razu przyjaźniej to jeszcze płynie z tego działania masa innych pozytywnych wartości.

W przypadku gdy znajdujesz się w podobnej sytuacji warto sprawdzić czy w domu i miejscu pracy masz jakieś roślinny. Jeżeli nie to, wybierz się do sklepu i kup parę kwiatków, ożywią one twoje codzienne przestrzenie. Idąc do pracy, na zakupy albo do znajomego staraj wybierać się bardziej zalesione tereny. Posiadanie dzieci jest idealnym pretekstem do wspólnej zabawy w parku albo poza miastem, w przypadku gdy ich nie masz, myślę że wiesz co masz robić ?.

Dlaczego nie przytulać drzew?

Chcieliśmy pokazać wam również drugą stronę medalu. Ekolog Suzanne Simard z University of British Columbia dokonała odkrycia polegająca na tym, że drzewa komunikują się miedz sobą, informując o swoich potrzebach i przesyłają nawzajem składniki odżywcze. Mogą to robić dzięki skomplikowaną symbiotyczną relację z grzybnią.

Przytulając się do drzewa, zwłaszcza w towarzystwie rozdeptywać będziecie wspomnianą grzybnie, która jest w pewnym procencie odpowiedzialna za karmienie drzewa. Jeżeli będziesz zbyt natarczywy możesz zniszczyć gobeliny mchu pokrywające korę drzewa.

Warto traktować drzewo jako partnera w tej relacji. Staraj się nie szkodzi i nie przychodź do drzewa tylko z myślą, żeby zabrało całą twoją złą energię, ale przekaż też mu trochę swojej pozytywnej energii.

Skąd pochodzi pojęcie tree hugger?

Niestety wizerunek ekologa mocno cierpi na wybrykach ludzi przyczepiających się do drzew z byle okazji. Zdecydowanie więcej skutku miałaby ich praca administracyjna, edukacyjna i po prostu normalna ochrona lasów niż krzyczenie „to moje drzewo, nie wytniesz go przebrzydły kapitalisto”. Pojęcie tree hugger jest raczej pejoratywne, właśnie z powodu takich akcji.

Jeżeli chcesz obrazić ekologa, to używasz słów „tree hugger”, towarzyszą im często również inne obelgi, ale jest to jedna z podstawowych. W chinach zastępuje się ten przymiotnik innym „panda hugger”.

Czytaj również  Chromoterapia – Terapia kolorami

Osoby walczące o ochronę środowiska często traktowani są jako oszołomy wyjęte ze społeczeństwa, które przesadzają. Pomimo wielu pozytywnych akcji to pojęcie „tree hugger” pojawiło się w niedawnej kampanii wyborczej w Stanch Zjednoczonych. Czy prawdziwi ekolodzy martwią się z tego powodu? Nie bardzo, zwłaszcza że coraz więcej osób uświadamia sobie jak ich codzienne czynności wpływają na to jaki mamy klimat obecnie i co może wydarzyć się w przyszłości.

Treehugger definicja – jeżeli poszukujesz w internecie tej frazy, to rozczaruje się gdyż nie ma konkretnej definicji w kilku zdaniach. Wszystko opiera się na poznaniu genezy, tego słowa. Gdybyś nie chciał dalej czytać niech wystarczy ci taka definicja: tree hugger – Slangowy, czasem obraźliwy, termin dla ekologów. Jeżeli chcesz dowiedzieć się gdzie należy upatrywać początku tree huggers i co mają z tym wspólnego hipisi to spójrz na poniższe akapity.

Amrita-DeviLudzie i drzewa mają historię która była poruszana na początku artykułu. Nietrudno zrozumieć dlaczego drzewa zawsze odgrywały w naszych kulturach istotną rolę. Nie inaczej było z Bishnois, living in Khejadli, w Indiach. Ludzie żyjący tam w 1730 roku to pierwszy udokumentowany przepadek tree hugerrs. Był to lud który uważał drzewa rosnące w okolicy za święte.

Rozwijające się Indie potrzebowały drewna do wznoszenia nowych budowli. Tym razem był to jednak nieuzasadniony wybryk władz.

W ten czarny wtorek do wioski Khejarli przybyła armia Maharaja of Jodhpur, zarządził on wyrąb zielonych drzew Khejri. Amrita Devi wraz z swoimi córkami Asu, Ratni i Bhagu próbowały zablokować wycinkę drzew którą zarządził. Zaprotestowała przed ludźmi króla mówiąc, że to wbrew religii bishnoi, ale ich to nie obchodziło. W zamian za oszczędzenie drzew zażądali łapówki, Amrita odmówiła. Miała wtedy powiedzieć zdanie: If a tree is saved even at the cost of one’s head, it’s worth it.

Przytuliła się do drzewa, a siekiera pozbawiła ją głowy. Jej córki również podążyły jej drogą. Wiadomości szybko rozniosły się po okolicy. Ludzie w Bisznie uznali że do każdego wyciętego drzewa które ma zostać wycięte zostanie dołączony jeden ochotnik który poświęci swoje życie. Były to zazwyczaj starsze osoby, które umierały ściskając święte drzewa. Nie zrobiło to wrażenia na Hakim przywódcy partii królewskiej. Jednak ludzie którzy dokonywali egzekucji byli wstrząśnięci, wiadomości dotarły do Maharadży który gdy tylko się o tym dowiedział zakazał dalszej wycinki. Działania skończył się śmiercią 363 osób.

Tree hugging hippie

Przyjmuje się, że ta smutna a równocześnie piękna historia o poświęceniu zainspirowała ruch Chipko w latach 70 minionego wieku. Był to ruch ochrony lasów w Indiach który polegał na przypięciu się do drzew kobiet w Himalajach. Protesty poskutkowały i zrobiło się o nich głośno, od tamtej pory widać go na całym świecie.

Paradoksalnie hipisi nie mieli bezpośredniego przełożenia na terminologię. Jest to przydomek dodany w celu jeszcze większego obrażenia ekologów.

Drzewoterapia – podsumowanie tematu Sylwoterapii

drzewoWedle badań tylko 3% z nasz uważa że spędza wystarczająco dużo czasu przebywając na łonie przyrody, pomimo faktu że ci sami luzie którzy brali udział w badaniu w 90% przypadków deklarowali, że bliskość natury sprawia im większą radość i chcieliby tak spędzać czas.

Rozwój nowych technologii, smartphony i internet sprawiły, że spędzamy więcej czasu patrząc w ekrany urządzeń niż na zieloną trawę i korony drzew.

Efekty uzdrawiające płynące z przebywania wśród drzew i ich przytulania to nie jest „kolejny wymysł” ezoteryki, a udowodniony w wielu badaniach aspekt życia który jest przez nas zaniedbywany.

Okłamie cię mówiąc, że sam praktykuje ten zwyczaj codziennie, albo raz w tygodniu, ale tak się składa że mieszkam niecałe 2 godziny od gór i raz w miesiącu staram się wybrać ze znajomymi poza miasto, pooddychać świeżym powietrzem.

Drzewa, zieleń i przyroda ogółem stają się nam coraz bardziej odległe, mimo tego że z każdym dniem zdajemy sobie coraz więcej sprawy z korzyści jakie daje powrót do korzeni. Popularyzacja psychologicznych technik leczenia opartych na bliskości z przyrodą oraz coraz większa liczba artykułów takich jak ten chwalących ten sposób spędzania czasu w końcu doprowadzą do odmienienia tendencji. Wtedy nawet fraza tree hugger albo tree hugger hippie stracą na obraźliwym znaczeniu i staną się komplementem.

Mamy nadzieje że wiesz już dlaczego warto czerpać zieloną energię drzew, jak ją przetransferować na siebie oraz kim jest tree hugger i jaką rolę drzewa odgrywają w spirytualizmie. Mając wiedzę o tym jak przytluać się do drzew i czym jest Sylwoterapia nazywana również Drzewoterapią polecamy zapoznać się z japońskimi symbolami szczęścia czy tym jak działa chromoterapia. Miej wspaniały dzień!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *