Ezoteryka

Przytulanie się do drzew – Sylwoterapia

Ostatnia aktualizacja 20 grudnia 2023 przez Redakcja

Przyjmując teorie ewolucji za prawdziwą, jesteśmy potomkami zwierząt, dla których drzewa są domem i całym światem jaki znają. Postanowiliśmy przyjrzeć się uzdrawiającej mocy drzew i sprawdzić, dlaczego przytulanie drzew daje człowiekowi chwilę oddechu i nowe siły do działania.

Dlaczego przyroda tak nas przyciąga? Bo jesteśmy jej elementem i jak bardzo byśmy się nie starali nic tego nie zmieni. W tym artykule chcemy zajmiemy się dokładnym wytłumaczeniem takich pojęć jak Sylwoterapia i Drzewoterapia, omówimy jakie korzyści daje przytulanie drzew oraz do jakich drzew warto się przytulać.

Czym jest Sylwoterapia?

Stwierdzono, że kontakt z drzewami może korzystnie wpływać na dzieci z zespołem Downa oraz osoby cierpiące na fonofobię, czyli lęk przed głośnymi dźwiękami.

Dodatkowo istnieją dane sugerujące, że sylwoterapia może zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych. To zjawisko podkreśla potencjalne zdrowotne korzyści wynikające z harmonijnego związku z naturą.

Warto jednak pamiętać, że pomimo obserwowanych korzyści, sylwoterapia nie zastępuje tradycyjnych form leczenia i nie zawsze może być zalecana jako jedyna forma terapii. Jednak dla wielu ludzi może stanowić cenne uzupełnienie, przynosząc ulgę psychiczną i fizyczną poprzez bezpośredni kontakt z przyrodą.

Co daje przytulanie się do drzew?

ludzie przytulajacy drzewo

O co chodzi z tym przytulaniem drzew? Czy będąc na spacerach w parku, albo wycieczkach po lesie zauważyłeś u siebie, albo może swoich dzieci, że jesteście spokojniejsi?

Zielona energia drzew ma niesamowity wpływ na nasze zachowanie.

Można tu przytoczyć książkę Blinded by Science napisaną przez Matthew Silverstone, który przytacza dowody na benefity płynące z energii drzew skierowane do osób z problemami psychicznymi.

Drzewa albo ogólnie rozumiana bliskość przyrody mają pozytywny wpływ np. na dzieci z ADHD oraz osoby ze skłonnościami do popadania w depresję.

Oksytocyn nazywany hormonem miłości zwiększa się podczas przytulania. Nie musi być to koniecznie drzewo, podobny efekt osiągnie się przytulając bliską osobę. Przy przytulaniu drzew uruchamiasz również hormony dopaminy i serotoniny które sprawią że jesteś szczęśliwszy.

Shinrin-yoku – Terapia leśna

Shinrin-yoku zapewne do tej pory niewiele ci to słowo mówiło. Od dzisiaj będziesz wiedzieć, że to japońskie określenie kąpieli leśnej, prozdrowotnej praktyki polegającej na obcowaniu z naturą, głownie w lasach, została zapoczątkowana w Japonii i bardzo szybko rozprzestrzeniła się na cały świat.

Czytaj również  Bibliomancja - Losowy cytat z Biblii

Nazwa pochodzi od podobieństwa które występuje pomiędzy zanurzeniem się w wodę i w środek lasu. Jest to terapia o cechach profilaktycznych, rehabilitacyjnych oraz wspomagających leczenie.

Las to miejsce które żyje i jest pełne wielu czynników aerobiologicznych (olejki eteryczne i fitoncydy), ma naturalne cechy klimatyczne jak oświetlenie i wilgotność oraz dostarcza ludziom wielu naturalnych bodźców jak zapach, dźwięk i dotyk.

Taka terapia powoduje obniżenie poziomu glikemii u cukrzyków i powodem tego nie jest wcale sam ruch i spalanie kalorii. Do innych zalet należy dołożyć pomoc w funkcjonowaniu u osób z nadciśnieniem tętniczym oraz wpływ na ciśnienie krwi co wpływa korzystnie na chorobę wieńcową i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca. Więc o samej terapii przeczytacie w osobnym artykule na temat Shinrin-yoku.

Dlaczego nie przytulać drzew?

Ekolog Suzanne Simard z University of British Columbia dokonała odkrycia polegająca na tym, że drzewa komunikują się miedz sobą, informując o swoich potrzebach i przesyłają nawzajem składniki odżywcze.

Mogą to robić dzięki skomplikowaną symbiotyczną relację z grzybnią.

Warto traktować drzewo jako partnera w tej relacji. Staraj się nie szkodzi i nie przychodź do drzewa tylko z myślą, żeby zabrało całą twoją złą energię, ale przekaż też mu trochę swojej pozytywnej energii.

Do jakich drzew się przytulać?

do jakich drzew sie przytulac

Drzewa oddadzą ci swoją zieloną energię szczególnie właśnie w lasach, miejscach odosobnionych gdzie możesz sobie pozwolić na intymne przebywanie z naturą.

Możesz przy nich mówić o czym chcesz, o swoich problemach i obawach, choć może wydawać się to nieco głupie, czasem dobrze jest się wygadać, nawet w samotności.

Osoby zajmujące się sylwoterapią, szczególnie zalecają przytulanie się do:

  • Dąb – Poprawia krążenie i działa pozytywnie na odporność organizmu. W sferze psychicznej zwiększa pewność siebie i pomaga podjąć decyzję na przełomowym etapie życia.
  • Lipa – Zmniejsza męczenie i wpływa pozytywnie na nastrój. Przytulanie lipy może być pomocne w depresji lub nadmiernej nadpobudliwości.
  • Brzoza – Przytulanie się do brzozy  ma poprawiać przemianę materii, zapobiegać tworzeniu się kamienia czy redukować stres.
  • Sosna – Pomaga w leczeniu układu oddechowego, również wpływa na zwalczanie depresji oraz pomaga rozwijać inteligencję.
  • Świerk – Charakteryzuje się podobnym działaniem do sosny tylko na mniejszym poziomie.
  • Jarzębina – Działa pozytywnie na serce i wątrobę, chroni przed złymi emocjami.
  • Akacja – Drzewo ładujące energią, pomaga w niwelowaniu zmęczenia oraz poprawia ogólny nastrój.
  • Buk – Pomaga budować poczucie własnej wartości oraz zwalczać nieśmiałość. Przytulanie zalecane przy stanach lękowych.
  • Modrzew – Eliminuje toksyny z organizmu, wspomaga altruistyczne postępowania.
  • Jesion – Poprawia samopoczucie.
  • Grusza – Pomaga w dolegliwościach układu krążenia
Czytaj również  Hooponopono - hawajska metoda medytacji

Wnioski z badań naukowców można sprowadzić do tez mówiących o tym że dzieci z ADHD odczuwają zmniejszenie objawów choroby w bliskości z naturą, pacjenci wracają szybciej do zdrowia gdy umieści się ich w salach z widokiem na przyrodę oraz wpływ okrywy drzewnej na lepszy poród.

Przytulanie drzew wpływa na nasze zmysły, a to ma przełożenie na nasze zdrowie, szczególnie w niektórych chorobach.

Nie uleczymy w ten sposób raka, ale możemy obniżyć efekty niektórych chorób, albo im zapobiec stosując tą czynność jako profilaktykę.

W tym aspekcie należy poruszyć temat leków wytwarzanych np. z kory wierzby (Aspiryna), cisy to element taksolu, olejek z drzewa herbacianego pomaga na infekcje skóry a chinina z drzewa cynamonowego to podstawa wielu leków przeciwmalarycznych.

Udało się im zbudować przetwornicę która przechwyciła energię i była w stanie ją powiększyć do 1,1 wolta. Ta „fizyczna energia” drzew jest zdecydowanie mniej praktyczna od mocy pozyskiwanej przez panele słoneczne ale może zostać wykorzystana przy montowaniu urządzeń na drzewach które mają wykrywać pożary lasów.

Do jakich drzew się nie przytulać?

Nie ma specjalnych obostrzeń odnośnie drzew, których należy unikać. jednak we wszystkim należy zachować umiar, dlatego przytulaj się wyłącznie do drzew, które są bezpieczne.

Jeśli nie znasz danego drzewa nie ryzykuj i odpuścić przytualnie.

Jak przytulić się do drzewa?

Tak samo jak do człowieka. Przytulanie to nie jest magia, wystarcz odrobina dobrych chęci i będziesz w stanie przetransferować energię z drzewa na siebie.

Po pierwsze polecamy udać się do parku w godzinach gdy nie ma tym zbyt wielu ludzi. Pierwsza próba przy dużym natężeniu ruchu może wydać ci się krępująca. Najlepiej wypadnie pod tym względem wypadnie las, ale zdaje sobie sprawę, że to wycieczka zazwyczaj na cały dzień i nie każdy ma taką możliwość.

  1. Przespaceruj się w celu wyciszenia i zgrania z okoliczną przyrodą.
  2. Wybierz drzewo, którego gatunek jest Ci znany.
  3. Obejmij pień drzewa obiema rękoma,
  4. Lekko oprzyj się klatką piersiową o pień drzewa,
  5. Połóż swój policzek na pniu,
  6. Spędź tak chwilę, tyle ile potrzebujesz (maksymalnie 20-30 minut).

Podczas wspólnej wymiany uczuć zalecamy ostrożność, łatwo można zostać obdarowanym drzazgami i małymi rankami.

Duchowy aspekt drzew

energia drzew

Obecnie drzewa są dla nas po prostu roślinami, nie przywiązujemy do nich żadnej większej wagi, a jeżeli już zwracamy na nie uwagę to pod kątem ich właściwości biologicznych, nie uruchamiamy duchowych mechanizmów.
Nie tak dawno z punktu widzenia historii świata i naszego rozwoju, ludzie inaczej traktowali drzewa. Żyli z nimi w dużo większej harmonii, często były to obiekty kultu, mieszkały w nich duchu lasów, dawały ludziom płodność, mądrość i moc.

Jeśli przypatrzysz się starożytnym cywilizacją bardzo szybko dostrzeżesz pewien schemat. Drzewa występują w licznych religiach, kultach i mitach na praktycznie każdym kontynencie. Lasy i gaje to znane miejsca z mitologii greckiej, celtyckiej i słowiańskiej. Stonehenge to miejsce w którym druidzi łączyli się z przyrodą.

Czytaj również  Symbolika białego kota

Sięgając po kulturę dalekiego wschodu, odnajdziemy historię w której Budda osiągnął swoje oświecenie medytując w cieniu drzewa Bohdi.

Budowa drzewa była często tematem do interpretacji podstaw naszego świata. Niektóre kultury duchowe widziały korzenie jako interpretacje świata podziemnego, a pień i gałęzie jako ziemi i nieba.

W The Golden Bough znajdziemy opis niemieckiej kary za pozbawienie drzewa kory. Polegała ona na wycięciu pępka winnego i przywiązaniu go do pnia drzewa. Jest to bardzo skrajne podejście które oczywiście jest nie adekwatne do winy, ale obrazuje jakim kultem kiedyś czczone były drzewa.

W Taoizmie (tradycyjnym chińskim systemie wartości i religii) uważa się że drzewa są bardzo zaawansowane duchowo, gdyż znajdują się w ciągłej medytacji. Przytulanie do drzew może leczyć różne choroby I zaburzenia, wszystko zależy od tego do jakiego drzewa zdecydujesz się przytulić, przykładowo:

  • Cynamon – usuwa zimno z serca i żołądka
  • Figi – leczą biegunkę
  • Brzozy – detoksykacja organizmu
  • Wierzby – regulują ciśnienie krwi

Drzewa mają również pomagać w otwieraniu kanału energetycznego, posiadają emocje oraz zmysł dotyku.

Dlaczego w Chinach nie można przytulać drzew?

Chiński rząd często reaguje na różnego rodzaju akty symboliczne jako potencjalne zagrożenie dla stabilności społecznej i porządku publicznego. Przez przytulanie drzew ludzie mogą wyrażać swoje zdanie lub sprzeciw w sposób niwerbalny, co może prowadzić do konfliktów z władzami.

Za złamanie zakazu grozi grzywna 100 juanów co w przeliczeniu na PLN daje około 60zł.

Drzewoterapia – podsumowanie tematu Sylwoterapii

drzewo

Wedle badań tylko 3% z nasz uważa że spędza wystarczająco dużo czasu przebywając na łonie przyrody, pomimo faktu że ci sami luzie którzy brali udział w badaniu w 90% przypadków deklarowali, że bliskość natury sprawia im większą radość i chcieliby tak spędzać czas.

Rozwój nowych technologii, smartphony i internet sprawiły, że spędzamy więcej czasu patrząc w ekrany urządzeń niż na zieloną trawę i korony drzew.

Efekty uzdrawiające płynące z przebywania wśród drzew i ich przytulania to nie jest „kolejny wymysł” pseudonauki a udowodniony w wielu badaniach aspekt życia który jest przez nas zaniedbywany.

Drzewa, zieleń i przyroda ogółem stają się nam coraz bardziej odległe, mimo tego że z każdym dniem zdajemy sobie coraz więcej sprawy z korzyści jakie daje powrót do korzeni.

Popularyzacja psychologicznych technik leczenia opartych na bliskości z przyrodą oraz coraz większa liczba artykułów takich jak ten chwalących ten sposób spędzania czasu w końcu doprowadzą do odmienienia tendencji.

Mamy nadzieje że wiesz już dlaczego warto przytulać się do drzew i czym jest sylwoterapia (drzewoterapia). Pozostając nieco w temacie zachęcamy do zapoznania się z chińskimi i japońskimi symbolami szczęścia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *