Zdrowie

Domestos na grzybicę paznokci

Ostatnia aktualizacja 23 kwietnia 2024 przez Redakcja

Domestos to środek czystości stosowany niemal w każdym domu. Grzybica paznokci to choroba wymagającego leczenia dermatologicznego. Co obie rzeczy mają ze sobą wspólnego? Spore grono internautów zastanawia się czy Domestos może być stosowany na grzybicę paznokci. Pierwsza osoba, która wpadła na taki pomysł i go przetestowała musiała być bardzo pomysłowa. Choć istnieją domowe sposoby, które wspomagają usuwanie grzybicy, to Domestos nie jest jedną z nich. W internecie bez trudu znajdziemy wpisy na forach internetowych informujące, że Domestos na grzybicę paznokci działa. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie czy stosowanie Domestoswa przy grzybicy jest skuteczne i bezpieczne.

Czym jest grzybica paznokci?

Grzybica paznokci w większości przypadków wywoływana jest przez dermatofity, czyli grzyby chorobotwórcze. Objawy grzybicy można obserwować na pojedynczych paznokciach jak i u wszystkich palców stóp czy rąk.

Grzyby lubią wilgoć i ciepło a przez większość dnia chodzimy w skarpetkach oraz często w butach co sprawia, że to paznokcie u stóp częściej padają ofiarą grzybicy.

Niestety walka z grzybicą paznokci nie jest łatwa, sama grzybica szybko się rozprzestrzenia i potrafi nawracać.

W przypadku zdiagnozowania grzybicy zaleca się wizytę u dermatologa, gdyż ta leczona wyłącznie domowymi sposobami łatwo i szybko może się rozprzestrzenić.

Jak leczy się grzybicę paznokci?

Wizyta u dermatologa jest niezbędna, jeśli chcemy mieć 100% pewności, że mamy grzybicę a nie inne zmiany o podłożu dermatologicznym. Nie będąc lekarzem możemy jedynie domyślać się, że jest to grzybica, podczas gdy może być to inna choroba dające podobne efekty wizualne ja łuszczyca paznokci.

Czytaj również  Ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech dla Polaków

W leczeniu grzybicy paznokci wykorzystuje się środki pod postacią maści, żelów czy lakierów. Najczęściej bazują one na:

 • cyklopiroks,
 • amorolfina,
 • witamina E,
 • wyciągi z naturalnych składników (eukaliptus, olejek z drzewa herbacianego),
 • mikonazol.

Jeśli powyższe nie zadziałają, lekarz może zalecić stosowanie preparatów dostępnych wyłącznie na receptę. Co ciekawe często są to preparaty doustne, które oddziałują również na płytkę paznokcia. Taka terapia jest długotrwała, nawet 3 miesiące, ale po jej skończeniu lek kumuluje się w paznokci nawet do 9 miesięcy.

Należy jednak pamiętać, że leczenie doustne wpływa wyłącznie na macierz paznokcia.

Ostateczną i jedną z najskuteczniejszych metod walki z grzybicą jest leczenie laserowe. Grzyby wewnątrz paznokcia są wypalane, sam zabieg nie należy do przyjemnych, jednak nie trwa długo.

Co pocieszające, grzybica paznokci jest chorobą uleczalną jednak następuje to dopiero w momencie wyrośnięcia nowego i zdrowego paznokcia.

Jakie domowe sposoby na leczenie grzybicy?

Zawsze zachęcamy w pierwszej kolejności do wizyty u lekarza, jednak przyjmuje się, że w przypadku niewielkiej grzybicy jednego paznokcia dopuszcza się samodzielne leczenie. Zazwyczaj cały proces opiera się na maksymalnym skróceniu zakażonego paznokcia i stosowaniu preparatów dostępnych w aptekach.

W leczeniu grzybicy stosuje się również naturalne produkty o właściwościach bakteriobójczych jak czosnek czy ocet jabłkowy.

Jak się okazuje do grona tych preparatów niektóre osoby dopisują silnie żrący środek czyszczący jakim jest Domestos. Czy ma to jakiekolwiek uzasadnienie?

Domestos na grzybicę paznokci?

Dojście do tego momentu wymagało wytłumaczenia tego czym jest i jak walczy się z grzybicą. Dzięki temu łatwiej będzie zrozumieć wpływ Domestosa na naszą skórę.

Domestos jest środkiem chemicznym służącym do czyszczenia WC co samo w sobie powinno zapalić lampkę ostrzegawczą, że nie najlepszym pomysłem będzie stosować go na ciało.

Żeby lepiej to zrozumieć przyjrzymy się składowi Domestosa:

 • Sodium Hypochlorite
 • Cocamine Oxide
 • wodorotlenek sodu
 • Cetrimonium Chloride
Czytaj również  Słodycze bez oleju palmowego

Wszystkie z wymienionych składników oznaczone są jako szkodliwe dla człowieka. Chlor zawarty w domestosie może prowadzić do zatrucia. Preparat jest najbardziej szkodliwy w przypadku wypicia lub wdychania.

W karcie charakterystyki chemicznej produktu znajdziemy informacje o tym, że ma działanie drażniące na oczy i skórę.

Domestos jest środkiem, który może powodować korozję metali, mimo to, wciąż nie przekonuje to wielu osób, aby go nie stosować do leczenia grzybicy.

Czy Domestos działa na grzybicę paznokci?

Negowanie wiedzy medycznej jest popularne i o ile faktycznie niektórzy lekarze chętnie przepisują na prawo i lewo leki nawet na najmniejsze dolegliwości, o tyle należy wiedzieć, kiedy przekracza się granicę zdrowego rozsądku.

Faktem jest, że Domestos posiada wybielacz, który skutecznie zabija grzyby i zarazki. Nie ma jednak badań potwierdzających skuteczność wybielaczy w całkowitym wyleczeniu grzybicy.

Zapewne ten fakt służy jako podstawa do korzystania z Domestosu przy leczeniu grzybicy. Jednak chcemy powołać się na artykuł Asian Journal of Research in Dermatological Science, który pokazuje, że wybielacz może prowadzić do zwiększenia ryzyka infekcji grzybiczych.

Kolejnym faktem jest to, że dermatolog może zalecić stosowanie kąpieli wybielających przy ATP czy grzybicy. Jednak efekty są krótkotrwałe i nie prowadzą do zwalczenia grzybicy.

Stosowanie Domestosa czy środka zawierającego substancje wybielające może prowadzić do:

 • Zapalenia skóry,
 • Przebarwień,
 • Uszkodzeń skóry,
 • Swędzenia,
 • Bólu.

Żadne badania nie potwierdzają, skuteczności wybielaczy w kompletnym zwalczaniu choroby. Pomimo to bez trudu znajdziemy wpisy na forach internetowych w Polsce i na świecie, mówiące, że to działa.

Jak stosować Domestos na grzybicę paznokci?

Niestety, ale nie podpowiemy Ci w tej kwestii. Jeśli chcesz zagłębić się w to jak stosować Domestos na grzybicę paznokci, zapoznaj się z wątkami na forach internetowych.

Pamiętaj jednak, że są one tworzone przez takie same osoby jak ty, nie będące lekarzami i niemające pojęcia jaki rodzaj grzybicy zaatakował Twoje paznokcie.

Czytaj również  Przymoczki z Rivanolu

Pamiętaj, że nieodpowiedzialne leczenie grzybicy jest zagrożeniem nie tylko dla Ciebie, ale i Twoich bliskich. Grzybica paznokci bardzo łatwo się rozprzestrzenia i może przenieść się na inne osoby. Mamy nadzieję, że ten artykuł przekonał cię, do tego, że Domestos w leczeniu grzybicy nie jest najlepszym pomysłem.

Prezentowany materiał nie stanowi porady o charakterze medycznym, ma wyłącznie charakter informacyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *