Rozrywka

Doktor habilitowany jak się zwracać?

Ostatnia aktualizacja 6 października 2022 przez Redakcja

Edukacja dla sporej części osób kończy się na szkole średnie, jednak coraz większy odsetek młodych ludzi decyduje się na rozpoczęcie studiów. Zależnie od tego jak potoczy się ich życie kończą ten etap edukacji z tytułem licencjata, inżyniera czy magistra. Jednak są również osoby, które wiążą w pełni swoją przyszłość z wykonywanym zawodem. Takie osoby decydują się na zostanie doktorami z danej dziedziny. Jest jeszcze dalszy etap jakim jest habilitacja, wtedy uzyskuje się tytuł doktora habilitowanego. Jak zwracać się do doktora habilitowanego, aby nie umniejszać jego dokonaniom zawodowym?

Doktor habilitowany jak się zwracać?

Czym jest habilitacja i kim jest doktor habilitowany? Uzyskanie habilitacji uprawnia do samodzielnego nauczania w wyuczonej dziedzinie, promowaniu kandydatów do stopnia doktora czy recenzowania rozpraw mających służyć zdobyciu stopni naukowych.

Żeby móc zostać doktorem habilitowanym należy posiadać osiągnięcia naukowe lub artystyczne, które został uzyskane po zdobyciu tytułu doktora i przyczyniły się do rozwoju wybranej dziedziny.

W Polskim systemie edukacji stopień doktora habilitowanego jest ostatnim do zdobycia. Jednak jest jeszcze jeden tytuł naukowy, który jest wyżej a jest nim profesor.

Pomimo iż stopień i tytuł naukowy nie są synonimami to przyjęło się, że do doktora habilitowanego mówimy:

  • Pani Profesor/ Panie profesorze.

Zwrócenie się do osoby z tym tytułem w formie „panie doktorze” będzie degradacją jego stanowiska. W przypadku osób z wyższymi tytułami naukowymi ma to znaczenie i zwracają one uwagę na takie rzeczy.

Naturalnie każda osoba jest inna i inaczej będzie reagować na to jak nazwiemy ją „doktorem”, ale jeśli chcemy być zgodni z etykietą, mówmy „panie profesorze”.

Taka zasada obowiązuje na większości uczelni wyższych i powinna być również stosowana w kontaktach poza uczelnianych.

Czytaj również  Dziennik a pamiętnik - czym się różnią?

Czy doktor habilitowany jest profesorem?

Sprawa jest dość zagmatwana tak samo jak zagmatwane jest polskie prawo. Przepis często się zmieniają w efekcie czego np. takie stanowiska jak profesor zwyczajny znikają.

Wyróżniamy dwa stopnie naukowe:

  • Doktor,
  • Doktor habilitowany,

I jeden tytuł naukowy:

  • Profesor.

Stopnie nadawane są przez uczelnie lub instytuty badawcze a tytuł „profesora” można uzyskać wyłącznie z nadania prezydenta.

Formalnie doktor habilitowany i profesor to dwa zupełnie różne stany, ale nieformalnie doktor habilitowany jest nazywany doktorem, choćby przez wzgląd na to, że takie osoby dość szybko stają się profesorami.

Dr hab jak się zwracać w mailu?

Na koniec zostawiliśmy kwestię tego jak zwracać się do doktora habilitowanego w mailach. Tutaj zasady są bardzo proste i nakazują nam zacząć zwrotem:

  • Szanowna Pani Profesor/ Szanowny Panie Profesorze.

W przypadku pełnienia dodatkowych funkcji na uczelni lepiej widziane będzie zwrócenie się:

  • Szanowna Pani Rektor/ Szanowny Panie Rektorze
  • Szanowna Pani Dziekan/ Szanowny Panie Dziekanie

Formułuj swoje myśli w taki sposób, aby wyrażenie „panie doktorze” nie pojawiało się zbyt często, bo może to wyglądać dość pokracznie a wręcz prześmiewczo.

Mamy nadzieję, że ten krótki artykuł pomógł Ci zrozumieć jak zwracać się do doktora habilitowanego w życiu codziennym i w oficjalnych pismach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *