Zdrowie

Dlaczego warto zainwestować w ergonomiczny fotel biurowy?

Ostatnia aktualizacja 7 maja 2024 przez Redakcja

Praca biurowa, lekka i przyjemna? Nie do końca, jak pokazują liczne badania coraz więcej osób cierpi z powodu problemów z kręgosłupem, głównie w odcinku lędźwiowym. Ma to spor związek z przejściem od gospodarki produkcyjnej do gospodarki usługowej. Wielu z nas spędza godziny przed komputerem skupiając się na tym aby sprzęt, na którym pracują był szybki i niezawodny. Jednak zapominamy żeby troszczyć się o własne zdrowie, a naprawdę nie trzeba wiele by podnieść komfort pracy. W tym artykule pomówimy o fotelach biurowych ergonomicznych, które odciążają plecy podczas pracy.

Czym jest ergonomia?

Żeby móc mówić o ergonomii pracy, musimy sobie wytłumaczyć podstawowe pojęcie, bo nie każdy wie czym jest ergonomia.

Ergonomia to interdyscyplinarna dziedzina nauki, która zajmuje się projektowaniem środowiska pracy, narzędzi, urządzeń oraz systemów, tak aby były one jak najbardziej efektywne, wydajne i bezpieczne dla człowieka.

Jej celem jest dostosowanie warunków pracy do możliwości psychofizycznych człowieka, minimalizacja ryzyka urazów, obniżenie zmęczenia oraz poprawa komfortu i efektywności pracy.

Jak siedząca praca wpływa na kręgosłup?

Praca siedząca choć może się wydawać lekka i faktycznie pod kontem fizycznym taka jest to jednak nie jest naturalna dla człowieka. Siedzenie przez 8 godzin czy nawet więcej ma swoje konsekwencje dla naszego organizmu.

Przy długotrwałym siedzeniu w niewłaściwej pozycji, na przykład zgarbionym plecami, kręgosłup może być narażony na nadmierne obciążenie i niewłaściwe rozłożenie sił.

To może prowadzić do napięcia mięśniowego, dyskomfortu i bólu w odcinku szyjnym, piersiowym oraz lędźwiowym kręgosłupa.

Długotrwałe siedzenie prowadzi do ograniczenia aktywności mięśniowej, co może osłabić mięśnie pleców i brzucha, odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy. To z kolei może prowadzić do nadmiernego obciążenia kręgosłupa oraz zwiększonego ryzyka urazów.

Czytaj również  Jak się zwracać do fizjoterapeuty?

Nieodpowiednio dostosowane krzesło, biurko czy monitor komputera mogą prowadzić do przyjmowania niekorzystnych pozycji ciała podczas pracy, co może powodować przeciążenie i bóle kręgosłupa.

Jak wybór dobrego fotela biurowego może pomóc?

Z pomocą przychodzą nam specjalnie zaprojektowane fotele biurowe, które odciążają w znacznym stopniu nasz kręgosłup.

Ergonomiczny fotel biurowy zaprojektowany jest tak, aby wspierać naturalną krzywiznę kręgosłupa oraz zapewniać odpowiednie wsparcie dla pleców, lędźwi i szyi. Dzięki temu pomaga utrzymać prawidłową postawę ciała nawet podczas długotrwałego siedzenia.

Dzięki odpowiednio wyprofilowanemu oparciu i regulowanym elementom, taki jak podłokietniki czy zagłówek, fotel biurowy może pomóc w zmniejszeniu napięcia mięśniowego oraz zapobieganiu bólom pleców i szyi.

Jak wybrać idealny fotel biurowy ergonomiczny?

Na całe szczęście rynek jest pełny ciekawych foteli w korzystnych cenach, które mogą nam pomóc zadbać o nasze zdrowie.

Fotel biurowy ergonomiczny powinien mieć możliwość regulacji wysokości oraz fajnie jak daje opcję kontroli odchylenia oparcia. Istotne jest również to czy zagłówek jest mobilny czy bardziej statyczny.

Kolejnym aspektem jest stabilności fotela, ten powinien być osadzony na pięciu punktach podparcia i wiele współczesnych modeli foteli biurowych spełnia ten warunek.

To co czyni fotele biurowe ergonomicznymi to w dużej mierze kształt oparcia w odcinku lędźwiowym. Właśnie to miejsce jest najważniejsze, oparcie powinno być specjalnie sprofilowane aby zapewnić wsparcie kręgosłupa.

W przypadku siedziska nie ma tak dużych restrykcji, tu głównie liczy się wygoda. Dla osób odczuwających ucisk na uda, możemy zasugerować lekko opadające siedziska.

Niezmiernie istotnym aspektem są również podłokietniki. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak istotną rolę odgrywa prawidłowe ułożenie rąk. To właśnie ono w dużej mierze determinuje całą naszą podstawę i ewentualne bóle pleców.

Czy fotel ergonomiczny jest wygodny?

Fotel ergonomiczny jest zaprojektowany tak, aby zapewnić maksymalny komfort użytkownikowi.

Czytaj również  Willow BOX, czyli przydatne kosze wiklinowe

Dzięki specjalnym funkcjom i cechom konstrukcyjnym, takim jak regulowane podłokietniki, wyprofilowane oparcie, możliwość regulacji wysokości czy zaokrąglone krawędzie siedziska, fotel ergonomiczny eliminuje nieprzyjemne dolegliwości związane z długotrwałym siedzeniem.

Dzięki temu użytkownik może pracować wydajniej i komfortowo przez dłuższy czas, jednocześnie dbając o zdrowie swojego kręgosłupa.

Wiesz już całkiem sporo o problemach spowodowanych przez wybór nieodpowiedniego fotela. Warto zainwestować w swoje zdrowie sięgając po wygodny i ergonomiczny fotel biurowy, to również inwestycja, która pozwoli nam uniknąć wizyt u lekarzy. Na koniec zachęcamy jeszcze do rozciągania, wzmacniania mięśni brzucha i wstawania od komputera na kilka minut co godzinę, aby kręgosłup odpoczął.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *