Rozrywka

Dlaczego warto czytać na głos, nawet gdy dziecko potrafi już czytać samodzielnie?


Nic nie rozwija mózgu dziecka w takim stopniu, jak kontakt ze słowem pisanym. Czytanie pociechom rozwija zarówno ich wyobraźnię, jak i poszerza umiejętności artykulacyjne, ale jest również świetnym sposobem na rodzinne spędzenie czasu. Dzieci obcujące z książkami od najwcześniejszych lat napotykają na swojej drodze mniej edukacyjnych trudności. Poza tym uczą się samodzielnej organizacji swojego życia w rozwojowy, kreatywny sposób. Czy jednak warto kultywować wspólne czytanie, kiedy rodzic nie jest już w tym procesie niezbędny?

Zacieśnianie więzów z rodzicem

Podstawowym argumentem przemawiającym za kontynuacją czytania książek dziecku, które w pełni poradziłoby sobie z tym wyzwaniem samo, są emocjonalne korzyści, jakie niesie ze sobą ten proces. W tygodniu roboczym, pomimo życia pod jednym dachem, najczęściej wymijamy się z resztą domowników. Dzieci spędzają większość swojego dnia w szkole, na korepetycjach lub zajęciach dodatkowych. Z kolei rodzice od rana przesiadują w pracy, a później zazwyczaj zajmują się swoimi pracami domowymi – zakupami, sprzątaniem, przygotowaniem obiadu, i tak dalej.

Choć kluczowa dla rozwoju malucha, pomoc przy odrabianiu lekcji nie jest czynnością, którą możemy zaliczać do wspólnej aktywności z mamą lub tatą. Zresztą: im dziecko robi się starsze i bardziej niezależne, tym rzadziej pochylamy się nad jego zadaniami domowymi. Z biegiem czasu może okazać się, że starszemu maluchowi poświęcaliśmy mniej czasu, niż byśmy chcieli.

Decyzja o codziennym zarezerwowaniu 20 minut na wspólne czytanie zlikwiduje powyższe obawy. Oczywiście – dzieci czytające już płynnie samodzielnie (około 8, 9 roku życia) będziemy musieli zaopatrzyć w inną literaturę niż dotychczas. Warto skłonić się ku opowieściom z bardziej rozbudowaną fabułą – książki dla 9 latki lub 9 latka powinny być zarówno fascynującą przygodą dla dziecka, jak i ciekawą opowieścią dla rodzica.

Cała Polska czyta dzieciom

W 2001 roku pojawiła się w Polsce inicjatywa, która za cel stawiała sobie spopularyzowanie czytania: zarówno wśród dzieci, jak i ich rodziców. Misją kampanii “Cała Polska czyta dzieciom” jest wzmocnienie emocjonalnego i społecznego rozwoju malucha, za sprawą głośnego czytania mu. Rezultaty są zdumiewające! Dzięki głośnemu czytaniu przez 20 minut każdego dnia – również dzieciom w wieku szkolnym – poprawiła się ich koncentracja, uważność, a także pojawiła większa chęć do samodzielnego czytania. Poza tym dzieci te w późniejszych latach lepiej radziły sobie z problemami emocjonalnymi, a do tego – częściej zwierzały się z własnych trudności rodzicom. Jak więc widzisz, poszerzanie i wzbogacanie słownictwa jest tylko wypadkową innych, wspaniałych korzyści, jakie płyną ze wspólnego czytania na głos!

Zobacz świat oczami dziecka!

Nie ma lepszej metody na zrozumienia własnego szkraba, niż uważane przypatrzenie się jego pasjom, upodobaniom oraz obawom. I choć taką obserwację utrudnia czas, który w ciągu dnia często spędzamy z dala od rodziny, odpowiednie książki mogą stać się wrotami do wiedzy nie tylko dla dziecka, ale również dla jego rodzica. Czy twoje dziecko woli lekturę książek fabularnych, pełnych przygód i zwrotów akcji? Zaczytuje się w historiach swoich idoli lub ulubionych gier? A może interesują go fakty ze świata? Dowiesz się tego w procesie wspólnego czytania! Da ci to w późniejszych latach szansę pogłębiania wczesnych zainteresowań swojego dziecka.

Artykuł Sponsorowany