Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Skrzypiące buty – co robić żeby nie skrzypiały

Posted by

skrzypiace buty

Zakup butów rzadko jest sprawą oczywistą i szybką. Buty są najbardziej narażoną na zużycie częścią naszej garderoby. Często ich koszt jest znaczący i o to niezależnie czy kupujemy buty za 100zł czy 500zł, coś co dla jednej osoby jest tanie dla drugiej może być drogie. Dlatego chcemy wybrać odpowiednie buty, ładne, wygodne, wytrzymałe i … nieskrzypiące. Oj skrzypienie butów w bardzo łatwy sposób psuje cały zakup.

Dźwięk jest często irytujący i nie wyobrażamy sobie chodzenia, w obuwiu które skrzypi. Skrzypiące buty można wykryć zaraz po założeniu w sklepie, jednak obuwie nie zawsze skrzypi od razu, a dodatkowo obecnie buty są coraz częściej kupowane online. Dlaczego buty skrzypią i co zrobić, żeby nie skrzypiały? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Dlaczego buty skrzypią?

dlaczego buty skrzypia

Żeby móc sobie zaradzić z problemem skrzypiących butów, należy poznać przyczynę problemu. Drgające obiekty wytwarzają fale dźwiękowe słyszalne bądź nie, zależnie od wrażliwości receptorów słuchu. W momencie przejścia fali dźwiękowej przez ciało stałe, ciecz lub gaz cząstki zaczynają wibrować do przodu i tyłu powodując pisk.

Niestety nie ma jednego jasno określonego problemu dla wszystkich butów świata. Każdy przypadek skrzypienia należy rozpatrywać indywidualnie. Najczęściej będzie to nieszczelności podeszwy w efekcie czego będzie dostawać się do niej wilgoć.

Poniżej prezentujemy listę najczęściej spotykanych problemów wraz ze sposobem na poradzenie sobie z uciążliwym dźwiękiem.

  • Nadmierna wilgoć
  • Rozwarstwienie
  • Niewyrobiony but
  • Płaska gumowa podeszwa
  • Ocieranie się o siebie zewnętrznych warstw buta

Co zrobić, żeby buty nie skrzypiały?

Kupiliśmy buty, które skrzypiały z nadzieją, że przestaną albo zaczęły skrzypieć po czasie i co teraz reklamacja? O tym może za chwilę, na samym początku zacznijmy od podjęcia kroku, które pozwoli nam ustalić co się dzieje z butami.

Czytaj również  Jak napisać list do więzienia?

Zidentyfikuj miejsce skrzypienia

Postaraj się wyizolować miejsce pochodzenie natarczywego dźwięku.

Najlepiej będzie założyć buty i rozkołysać ciało przechodząc z palców na pięty i z powrotem oraz na prawo i lewo.

Gdy zidentyfikujesz problem posyp konkretny obszar skrobią kukurydzianą, proszkiem do pieczenia lub proszkiem dla niemowląt. Jeżeli problematyczne piski dochodzą z wnętrza buta podnieść wkładki i wsyp jeden z wcześniej wymienionych preparatów wzdłuż szwu wewnętrznego. Jeżeli wkładki są nieusuwalne, wetrzyj proszek w krawędź podstawy buta.

Jeżeli skrzypienie dochodzi z okolic języka buta wsyp proszek pod i wokół sznurowadeł.

Natomiast gdy problemem jest podstawa buta weź trochę proszku i wetrzyj go w miejscu, w którym podstawa przyczepia się do reszty buta.

Piszczące buty przy chodzeniu – rozwiązanie problemu

Powyższy sposób z proszkiem nie zawsze musi zadziałać, warto wtedy podjąć próbę zwalczenia problemu innymi metodami.

Wymiana wkładek

Pierwszą z nich będzie włożenie papierowych wkładek pod normalne wkładki. Można to zrobić nawet przy użyciu ręcznika papierowego, ważne, aby były na tyle małe, żeby zmieściły się do buta.

Ten zabieg jest w stanie zapobiec przesuwaniu się wkładki co wyeliminuje skrzypienie.

Ręcznik papierowy można zamienić na chusteczki, serwetki lub kawałek materiału np. starego prześcieradła. Problemem tego rozwiązania jest to, że będziemy zmuszeni do regularnej wymiany takich podkładek, zwłaszcza latem, gdy potliwość wzrasta.

Jeżeli tego nie zrobimy, zapach nie będzie należał do najprzyjemniejszych rzeczy na świecie.

Alternatywnym rozwiązaniem będzie nałożenie oleju kokosowego pod wkładkę. W żadnym wypadku nie wlewamy oleju, a rozsmarowujemy go nasączonym papierem. Oczywiście to rozwiązanie również pomaga w bliżej nieokreślonym czasie, raczej nie można mówić o wyeliminowaniu skrzypienia.

Zeszlifowanie podeszwy

Problem mogą stanowić zbyt gładkie podeszwy. Problem będziesz w stanie zidentyfikować chodząc po płaskich powierzchniach takich jak płytki czy podłogi z twardego drewna.

W tym wypadku rozwiązaniem, które może okazać się zbawienne, będzie delikatne potarcie podeszwy papierem ściernym, ale pamiętaj, że to proces nieodwracalny i jeżeli zastanawiasz się nad reklamacją nie warto go stosować.

Czytaj również  Ser parmezan gdzie kupić

Najlepiej wykorzystać drobny papier ścierny o ziarnistości 120-220, nie porysujemy wtedy nadto podeszwy.

Sklejenie podeszwy

Częstym problemem w butach, które są klejone jest mocowanie dolnej części buta. Jeżeli jest ono zbyt luźne i widzisz przerwę możesz wlać tam trochę super kleju, zacisnąć górę z dołem i przytrzymać do wyschnięcia.

Co prawda taki klej wysycha w miarę szybko, ale dla lepszego efektu, zostawić obuwie na 24 godziny, więc będzie nam potrzebne jakieś obciążenie albo mocne gumki, które przytrzymają obie warstwy razem.

Zastosowanie oleju kondycjonującego

Jeżeli zlokalizujemy skrzypienie po zewnętrznej stronie pomocny może okazać się olej kondycjonujący. Piszczenie butów może być spowodowane ocieraniem się o siebie zewnętrznych warstw buta, więc warto na oleić elementy stykowe. Pamiętaj, aby używać odpowiedniego rodzaju oleju do różnych butów.

Jeżeli nie masz pod ręką odpowiedniego oleju albo nie ma go w lokalnym sklepie, a nie chcesz czekać na dostawę z internetu, może uratować cię mydło siodłowe. Stosuje się je, gdy język buta ociera się o sznurowadła. Smarujemy wtedy mydłem przednią stronę języka.

Pamiętaj, że olej podobnie jak wkładki są elementami które się zużywają. Po pewnym czasie będzie potrzebna ponowna aplikacja preparatu na buty, aby skrzypienie nie powróciło.

Suszenie butów

Gdy problemem jest wilgoć, najprostszym i najlepszym rozwiązaniem będzie próba wysuszenia butów. Procedura jest bardzo prosta i polega na umieszczeniu butów w ciepłym miejscu, z drugiej strony nie wkładaj ich do piekarnika, wykorzystanie suszarki też niekoniecznie będzie rozsądnym pomysłem zwłaszcza w przypadku butów klejonych.

Możesz włożyć do środka butów zawiniętą gazetę coś na wzór tego co jest w nowo kupowanych butach.

Oddanie butów do specjalisty

Ostatnią poradą będzie udanie się do specjalisty. Zawód szewca wciąż istnieje, choć nie zawsze jest widoczny na pierwszy rzut oka. Zapewne w twojej okolicy znajduje się co najmniej jeden szewc, który zna się na fachu i będzie w stanie wyeliminować problem skrzypiących butów na stałe.

Czym posmarować podeszwy, żeby nie skrzypiały

Podeszwy same z siebie nie powinny skrzypieć, jeśli tak jest to z dużym prawdopodobieństwem buty są słabej jakości. Skrzypienie podeszwy związane jest z wilgocią, która dostają się w nieszczelności. W przypadku butów sportowych dźwięk skrzypienia pojawia się najczęściej na wilgotnej powierzchni i nie jest niczym złym.

Czytaj również  Ile jest oceanów na świecie?

Piskliwy dźwięk może powstawać również w butach, które mają podeszwę wykonaną z gładkiej gumy. W takim wypadku możesz zastanowić się nad:

  • Delikatnym zeszlifowaniem podeszwy
  • Próbą osuszenia za pomocą suszarki do włosów
  • Skorzystać ze specjalnych klejów w sprayu

Pamiętaj, że ingerowanie w strukturę buta będzie skutkować unieważnieniem gwarancji. Dlatego jeśli chcesz spróbować, zeszlifować powierzchnię podeszwy, zastanów się czy nie będzie oddawać butów do reklamacji.

Proces szlifowania jest bardzo prosty, wystarczy kupić drobnoziarnisty papier ścienny i delikatnie zeszlifować wierzchnią warstwę gumy. Ten sposób powinien pomóc pozbyć się piszczącego dźwięku, niewielkimi kosztami.

Skrzypiące buty reklamacja

Ostatecznym ruchem wydaje się reklamacja, jednak niewiele osób się na to decyduj.

Problem skrzypiących butów dotyczy wszystkich marek od najtańszych butów przez adidasa i nike po marki bardziej prestiżowe i to niezależnie czy są to buty skórzane, na obcasie, zimowe czy sportowe (choć w tym wypadku może to być oznaka dobrej podeszwy antypoślizgowej).

Reklamacje obuwia z powodu uciążliwego skrzypienia bądź innych dźwięków mogą być uznane, ale problem w tym, że niekoniecznie muszą. Z dużą dozą prawdopodobieństwa twoja pierwsza reklamacja zostanie odrzucona, ale podjęcie walki i wykłócanie się o swoje może przynieść efekt. Jednak niewielu klientów tak do tego podchodzi i odpuszcza przez firmy obuwnicze ochoczo korzystają z możliwości odrzucenia reklamacji.

Pamiętaj, że niektóre z wyżej wymienionych sposobów naruszają w sposób ewidentny strukturę buta jak wspomniane szorowanie podeszwy papierem ściernym. Takie działania dadzą producentowi powód do unieważnienia, każdego wniosku reklamacyjnego.

Jak widzisz, powodów, dla których buty skrzypią jest wiele, a i sposób na ich wyeliminowanie jest kilka. Nasze rady na wyeliminowanie piszczących butów można uzupełnić przez zastosowanie WD-40 albo po prostu rozchodzenie buta i liczenie, że z czasem piski tudzież skrzypienie ustanie. Jeżeli masz jakieś własny sposoby na rozwiązanie tego problemu daj znać w komentarzu, a nóż pomożesz innym osobo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *