Czym skleić plastik?

Żyjemy w świecie, w którym większość rzeczy wykonana jest z tworzyw sztucznych. Te pomimo dość dużej wytrzymałości, czasem ulegają uszkodzeniom mechanicznym i wymagają sklejenia. Wtedy zadajemy sobie pytani czym najlepiej skleić plastik. W tym artykule spieszymy z odpowiedzią, przyjrzymy się konkretnym rodzajom plastiku oraz najlepszym metodą klejenia.

Czym skleić plastik z plastikiem?

Przemysł generuje wiele rodzajów plastiku i nie można do każdego z nich podchodzić w jednakowy sposób. Różne rodzaje tworzyw sztucznych będą wymagać różnego podejścia do klejenia. W tym celu przyda się podstawowa wiedza z zakresu rozróżniania tworzyw sztucznych. Podstawową metoda jest sprawdzenie symbolu recyklingu, te które zostały oznaczone numer 6 albo skrótem „PS” odnoszą się do polistyrenów. Wykorzystuje się je głównie w przedmiotach produkowanych na masową skalę, jednocześnie nie będącymi skomplikowanymi jak jednorazowe sztućce, czy plastikowe torby. Jeżeli, jednak występuje inne oznaczenie i nie wiesz, jak je interpretować, możliwe że na samym produkcje jest informacja, albo po prostu sprawdź w internecie. Czym skleić taki rodzaj plastiku? Najlepiej sprawdzi się cement poliestrowy.

Kleje do plastiku można podzielić na płynne, reakcyjne, kontaktowe oraz topliwe. Najpopularniejsze są kleje kontaktowe wykorzystywane w prawie każdym domu.

Kleje topliwe cechują się krótkim czasem wiązania i nadają się bardzo dobrze w miejscach z dużą powierzchnią przylegania.

Kleje reakcyjne można podzielić na jedno składnikowe, które nakłada się bezpośrednio na klejony plastik oraz dwuskładnikowe zawierające żywicę epoksydową i utwardzacz. Drugi rodzaj jest trudniejszy w przygotowaniu ale daje lepsze efekty zwłaszcza w trudnych do sklejenia elementach.

Kleje do plastiku w formie płynnej składają się w dużej mierze z wody co skutkuje tym, że podczas schnięcia woda paruje a klej twardnieje. Tego typu kleje sprawdzą się w przypadku porowatych plastików.

Gdy mówimy o tzw. elastycznych tworzywach sztucznych stosowanych w zabawkach czy przedmiotach wykorzystywanych w gospodarstwie domowym musimy skorzystać z kleju do elektrycznych plastików i do tkanin sztucznych.

Bardziej skomplikowane tworzywa sztuczne wykorzystywane są w nowych technologiach, przemyśle oraz budownictwie i wtedy do sklejenia plastiku używane są specjalne kleje.

Czym skleić twardy plastik?

Sklejenie twardego plastiku może wydawać się ciężkie, ale zastosowanie elastycznego kleju polimerowego powinno w zupełności wystarczyć.

Czym skleić plastik z metalem?

Często pojawiającym się pytaniem jest to czym skleić plastik z metalem, aby było to połączenie trwałe i nie prowizoryczne. Tego typu zabiegi często spotykane są w domowych naprawach oraz motoryzacji. Niestety nie ma typowego kleju przeznaczonego do tego zastosowania, więc wykorzystuje się uniwersalne kleje dostępne na rynku, choć najlepszym rozwiązaniem będą kleje epoksydowe. Dobrze oszlifowana i odtłuszczona powierzchnia powinna być dobrą podstawą do klejenia przy użyciu wielu rodzajów klejów.

Czym kleić plastik z drewnem?

Sytuacja bliźniacza do tej przedstawionej w powyższym przykładzie. Sklejenie drewna z plastikiem odbywa się głównie z wykorzystaniem klejów epoksydowych.

Jak kleić plastik?

Pomówmy jeszcze chwilę o tym jak kleić plastik z plastikiem, aby połączenie było trwałe, bo sam klei tu nie wystarczy.

Zacznij od oczyszczenia powierzchni, na którą chcesz nanieść klei. Wszelkie drobiny kurzu i zabrudzenia nie są wskazane. Oczywiście nie przeprowadzasz operacji na otwartym sercu, więc zrób to po prostu z należytą precyzją, ale nie poświęcaj na tę czynność zbyt wiele czasu.

Nie wiem, czy wiesz, ale rany cięte goją się wolniej od poszarpanej tkanki, podobnie ma się sprawa z klejeniem plastiku. Warto, aby powierzchnia klejenia nie była równa, możesz zeszlifować trochę powierzchnię papierem ściernym.

Jeżeli klejenie wymaga precyzji możesz skorzystać z pędzla albo igieł do naniesienia kleju. Gdy już będziesz miał wszystko gotowe mocno przyciśnij dwa klejone elementy do siebie i przytrzymaj je dłużej. W przypadku dużych powierzchni często warto użyć gumek/taśm/obciążenia czegokolwiek co będzie trzymać obie powierzchnie i zostawić klej aż do wyschnięcia. Zależnie od stosowanego kleju i łączonych materiałów, może to potrwać nawet 24h. Jednocześnie pamiętaj o usunięciu kleju, który wypłynie podczas łączenia elementów na ich powierzchnię.

Na szczęście kleje do plastiku nie są drogie i można śmiało wypróbować kilka. Najpopularniejszy Super Glue sprawdzi się w większości przypadków, gdy jego zaletą jest mocne wiązanie oraz szybki czas schnięcia. Jest to klej uniwersalny, mający zastosowanie w większości gospodarstw domowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *