Czym karmić kaczki?

Prawdopodobnie zdecydowana większość dzieci w swoim życiu przynajmniej raz pójdzie do parku czy nad staw karmić kaczki i łabędzie. To właśnie wtedy większość z nas doświadczyła pierwszy raz bliskiej relacji z dzikim zwierzęciem.

Niestety zdecydowana większość z nas będzie karmić kaczki chlebem co nie jest dla nich dobre. Postanowiliśmy obalić kilka mitów oraz odpowiedzieć na pytanie czym karmić kaczki co może ocalić kilka ptasich żyć.

Czy można karmić dzikie kaczki?

To jest pierwsze i podstawowe pytanie, które należy zadać sobie przed wyruszaniem na dokarmianie kaczek, łabędzie, ale również innych zwierząt. Ogólnie przyjętą zasadą jest aby nie dokarmiać zwierząt i warto się jej stosować, ale chcąc nakarmić dzikie zwierzę nic się nie stanie jak zrobisz to raz lub dwa w roku. Aspekt dokarmiania ptactwa w miastach i na wsi jest kwestią sporną w środowiskach samych ekologów. Zazwyczaj poddaje się pod dyskusję kwestie zaburzonej migracji ptactwa, która prowadzi do stałego osiedlania się tych zwierząt w parkach i na stawach.

Drugim argumentem jest brak dostępu do pożywienia w miastach, co oczywiście nie jest prawdą. Kaczki dadzą sobie radę bez nas i nie potrzebują naszego dokarmiania. Jednak to co najważniejsze i w czym ekolodzy się zgadzają to fakt zanieczyszczenia siedlisk ptaków. Należy pamiętać, że nie tylko my z rodziną dokarmiamy okoliczne kaczki, i wiele jedzenia pozostaje na trawie zachęcając do odwiedzin gryzonie, które przenoszą choroby. Zbyt duża ilość pożywienia prowadzi również do zwiększonej ilości kaczek na małej przestrzeni co może prowadzić do agresji zwierząt.

Jednak pomimo obaw i przeciwwskazań panuje zgoda co do tego, że luzie i tak będą dokarmiać kaczki i łabędzie więc należy ich edukować jak robić to poprawnie.

Czym karmić kaczki?

Dobrze mamy za sobą wstęp, który rozjaśnił nam nieco sytuację na temat karmienia kaczek, przejdźmy teraz do pytania głównego, czyli czym można karmić kaczki?

Odpowiedzialne dokarmianie kaczek w parku powinno opierać się na stosowaniu produktów naturalnie występujących w środowisku i mało słonych. Absolutnym brakiem odpowiedzialności jest karmienie kaczek i łabędzi chipsami oraz słonymi paluszkami. Jednak nie obawiaj się istnieje wiele wartościowego pożywienia, które może otrzymać od Ciebie dzika kaczka w parku. Skupiaj się na produktach roślinnych o dobrych wartościach ożywczych, ma to szczególne znaczenie zimą.

  1. Sałata – zielona sałata jeszcze chyba nigdy nikomu nie zaszkodziła. Przed wyjściem z domu pokrój sałatę w łatwe do przełknięcia kęsy. Pokrojoną sałatę najlepiej będzie stopniowo wrzucać do wody, gdy jedna kaczka się przekona by spróbować, kolejne pójdą w ślad za nią.
  2. Groch – to warzywo strączkowe nie wymaga żadnego przygotowania, od kupujesz puszkę grochu i idziesz nad staw. Problemem może być, to że groch szybko tonie więc lepiej sprawdza się na płytkiej wodzie, albo wysypany na trawnik.
  3. Kukurydza cukrowa – przykład bardzo podobny do powyższego z tą różnica, że ziarenka kukurydz zdecydowanie wolniej opadają na dno i śmielej można rzucać je do wody.
  4. Płatki owsiane – co prawda przyroda nie produkuje sama płatków owsianych, ale jest to fajna i odżywcza forma pokarmu dla kaczek.
  5. Nasiona – różnego rodzaju nasiona, które mogą być spożywane przez ptaki.
  6. Ryż – zawsze dobry, kaczki i łabędzie też go polubią.
  7. Dżdżownice – tak jak wspomnieliśmy, nie tylko rośliny są spożywane przez ptaki. To rozwiązanie, nie jest dla każdego, gdyż jest mało zachęcające, ale na pewno dostarczy zwierzętom sporo białka.

Jak widzisz jest wiele produktów, którymi można dokarmiać kaczki i łabędzie zimą. Mamy nadzieje, że wiesz już nie tylko czym karmić kaczki, ale również jak to robić.

Dlatego, jeżeli czytasz ten artykuł zimową porą, ubierz się spakuj trochę płatków owsianych i wyrusz do parku dokarmiać dzikie kaczki. Równocześnie możesz nienachalnie próbować zwrócić uwagę innym osobom, które karmią zwierzęta niewłaściwie, a gdy będziesz widzieć, że takich osób jest za dużo, nie dołączaj się do dokarmienia zrobisz to innym razem.

Jak karmić kaczki, łabędzie i gęsi?

Jak zapewne się domyślasz kaczki nie wytworzyły zdolności pieczenia chleba, to też nie jest on ich naturalnym pokarmem. Kaczki oraz łabędzie i większość ptactwa wodnego żywi się w głównej mierze roślinnością wodną, robakami oraz małymi płazami. Chleb prowadzi do wielu problemów, w trakcie trawienia generuje kwas chlebowy, który może prowadzić do biegunki zwierzęcia, a sól zawarta w pieczywie może być czynnikiem prowadzącym do śmierci z odwodnienia.

Inną sprawą jest to, że łabędzie i kaczki lubią chleb, więc mogą być nieco negatywnie nastawione do jedzenia, które opisaliśmy poniżej, ale prędzej czy później się przekonają.

Choć to wiosna, lato i jesień są najlepszymi okresami na spacery, to nie powinno się w czasie trwania tych pór roku dokarmiać kaczek. W tym okresie same są w stanie zagwarantować sobie pożywienie, a gdy przyjdzie zima, nagły brak ludzi i drastyczny spadek pożywienia prowadzą do ich śmierci. To właśnie zimą Twoja pomoc będzie najbardziej oczekiwana.

Pozostaje jeszcze kwestia dokarmiania dzikich kaczek i łabędzi z ręki, jest to bardzo nieodpowiedzialne. Pomimo iż te zwierzęta mogą wygląda uroczo, to należy pamiętać, że są dzikie, a chłapnięcie dziobem może zaboleć, zwłaszcza dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *