Jak wyczyścić srebro domowym sposobem, aby znowu wyglądało jak za lat świetności? Czym czyścić srebrne sztućce oraz czym wyczyścić srebrną biżuterię? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszelkie pytania i wątpliwości związane z prawidłowym czyszczeniem srebra tudzież jego myciem. Zanim przejdziemy do przedstawienia konkretnych sposobów na poczerniałe srebro, warto wiedzieć co jest powodem tego, że nasze piękne srebrzyste przedmioty tracą blask.
Dlaczego srebro czernieje?
Bez wątpienia srebro kojarzy się z wartościowym kruszcem wykorzystywanym w jubilerstwie, ale również przy posrebrzaniu wielu innych elementów albo jako główny składnik srebrnych zegarków, sztućców czy bransoletek. W przeciwieństwie do złota, pokłady srebra są znacząco większe, ale i tak kruszywo uznawane jest za jedno z najbardziej wartościowych na świecie.
Odpowiedź na pytanie, dlaczego srebro ciemnieje znajdziemy w krótkim przypomnieniu lekcji chemii ze szkoły średniej. Srebro ulega utlenieniu za sprawą dwutlenku siarki zawartego w powietrzu. Tak, to nie tlen a właśnie dwutlenek siarki, będący efektem zanieczyszczonego powietrza odgrywa rolę w poczernianiu srebra.
Oznacza to, że srebro wystawione na działanie powietrza będzie zmieniać swój kolor na coraz ciemniejszy, bez żadnych innych dodatkowych czynników. Taka właściwość utrudnia utrzymanie srebra w pierwotnym stanie, ale jest równocześnie stemplem określającym, że mamy do czynienia z prawdziwym srebrem. Pewną ciekawostką może być fakt, że dwa dokładnie takie same srebrne łańcuszki wykonane w dokładnie tym samym czasie, z których jeden został dostarczony do miasta o dużym zanieczyszczeniu powietrza, a drugi do takiego, gdzie takie jest minimalne będą czernieć w różnym tempie.
Najczęściej stosowany stop srebra zawiera 92,5% czystego srebra oraz domieszkę miedzi w wartości 7,5%.
Jak wyczyścić srebro domowym sposobem?
Po tym krótkim wstępie wiemy, że czernienie jest naturalnym procesem i nie wynika z naszego zaniedbania. Niezależnie od powodu jaki tobą kieruje przy czyszczeniu srebra, czy jest to chęć odświeżenia rodzinnej kolekcji, przygotowanie przedmiotów na sprzedaż czy czyszczenie sztućców przed ważną kolacją, możesz spać spokojnie, gdyż istnieje wiele skutecznych domowych sposób czyszczenia srebra.
Jednak zanim przystąpisz do czyszczenia, zawsze przetestuj dany sposób na niewielkim punkcie biżuterii, zegarka czy widelcu. Im cenniejsza dla Ciebie rzecz tym delikatniej z nią postępuj. W przypadku czyszczenia srebra z kamieniami, kryształkami czy innymi elementami należy dowiedzieć się, czy przedstawione metody nie będą miały negatywnego wpływu na dodatkowe elementy nie będące srebrem.
1. Pasta do zębów
Może zaskoczyć Cię fakt, że w wielu przypadkach najprostsze rozwiązania są najbardziej skuteczne. Srebro pomimo tego, że jest miękkim i delikatnym metalem dobrze znosi mycie w wielu środkach czystości znajdujących się w domu.
Twoje zęby co prawda nie są wykonane ze srebra, ale również starasz się im nadać śnieżnobiałego wyglądu i robisz to głównie przy wykorzystaniu pasty do zębów. Pasta do zębów to jeden z najpopularniejszych sposobów na czyszczenie srebra. Niestety wiele osób popełnia kardynalny błąd polegający na myciu srebra przy wykorzystaniu szczoteczki do zębów. Pamiętaj, aby czyścić srebro tylko i wyłączeni materiałami, które nie porysują powierzchni! Stosuj szmatki oraz gąbki.
Czyszczenie srebra pastą do zębów jest bardzo proste, wystarczy nałożyć na kawałek ściereczki z mikrofibry pastę do zębów a następnie pocierać srebro. Gdy zakończysz spłucz wszystko ciepłą wodą i wytrzyj suchą szmatką.
Bardzo ważne jest, aby pamiętać o tym, że na rynku są dostępne różne pasty do zębów, a wśród nich takie, które zawierają elementy ścierne i nie należy ich używać do czyszczenia srebra.
Najlepszym rozwiązaniem będą zwykłe białe pasty zawierające składniki zwalczające kamień nazębny z racji tego, że zawierają uwodnioną krzemionkę, która jest skuteczna w polerowaniu zębów.
Nie polecamy stosować również past żelowych, gdyż te mają bardzo mało materiału ściernego i tylko stracisz czas.
2. Czyszczenie srebra Amoniakiem i wodą
Odpowiedzi na pytanie w czym czyścić srebro jest wiele, a jedna z nich to roztwór amoniaku i wody. Omawiana metoda sprowadza się do przygotowania roztworu amoniaku i wody w stosunku 1:2. Następnie do przygotowanej mieszanki wkładamy srebrne elementy i czekamy około 10 minut. Kolejnym krokiem jest wyciągnięcie ich z roztworu, przetarcie szmatką oraz wypolerowanie miękką szmatką.
Tutaj również jest ważna uwaga, tego typu rozwiązanie nie jest zalecane do testowania na srebrnych sztućcach i biżuterii.
3. Czyszczeni srebra w sodzie i occie
W tym celu przygotuj roztwór składający się z 2 szklanek gorącej wody, około pół szklanki octu, 2 łyżeczek sody oczyszczonej oraz 2 łyżeczek soli kuchennej. Jednak za nim to zrobisz przygotuj naczynie, najlepiej szklaną bądź plastikową miskę i wyłóż ją folią aluminiową. Kolejnym krokiem jest przelanie roztworu do miski i umieszczenie na foli przedmiotów, które chcemy przywrócić do dawnej świetności. Czyszczenie srebra tą metodą powinno trwać do momentu wystygnięcia wody. Ciemny nalot powinien pozostać na foli, a naszym zadaniem jest wyciągnięcie srebra i wypolerowanie ściereczką.
4. Proszek do prania
Była pasta do zębów, która czyści nasze ubrania i jak się okazuje srebro, to dlaczego nie skorzystać z proszku do prania? Jest to bardzo skuteczny i popularny sposób polegający na wyłożeniu szklanej bądź plastikowej miski folią aluminiową, i następnym wypełnieniu ją wrzącą wodą oraz proszkiem do prania. Ciężko tutaj mówić o proporcjach, ale przyjęło się stosować 1 łyżkę stołową detergentu na litr wody. Upewnij się, że proszek rozpuścił się w 100% i umieść jeden element srebra tak aby dotykał folii aluminiowej. Niech zostanie tak zanużony do dwóch minut a następnie go wyciągnij i zostaw, aby wyschnął.
5. Czyszczenia srebra skrobią kukurydzianą
Nieco mniej znana metoda dotyczy czyszczenia srebra z wykorzystaniem skrobi kukurydzianej. Korzystamy z proporcji 3:1 gdzie 3 to woda a 1 skrobia kukurydziana. W taki sposób jesteśmy w stanie stworzyć pastę, którą nakładamy na srebrne elementy. Pastę pozostawiamy do momentu wyschnięcia a następnie przecieramy szmatką.
6. Wykorzystaj keczup
Jakby dziwnie to nie brzmiało, keczu może pomóc na zmatowione srebro. Znajduje się prawdopodobnie w każdej lodówce i wystarczy niewielką ilość rozprowadzić na ręczniku papierowym i przetrzeć zmatowiałą przestrzeń. Jeżeli nie widzisz natychmiastowych zmian, możesz pozostawić keczup na kilka minut i przetrzeć oraz spłukać.
7. Płyn do dezynfekcji rąk
Bardzo popularny środek w czasie tworzenia tego artykułu.
Co zrobić, żeby srebro nie czerniało? Dzięki niemu dobrze wyczyścisz srebro, wystarczy lekko namoczyć szmatkę i zacząć polerować, efekt powinien być natychmiastowy.
8. Czyszczenie srebra z wykorzystanie spirytusu lub coli
Chyba każdy zna eksperyment z Coca-Colą, w której umieszcza się zaśniedziałą monetę a po wyciągnięciu i opłukaniu odzyskuje blask. To nie jest do końca prawda, ale cola faktycznie może zadziałać, zwłaszcza gdy srebro umieści się w niej na co najmniej 12h. Podobnie ma się sprawa ze spirytusem, okres oczekiwania jest długi i nie zawsze przynosi zamierzony efekt, ale można spróbować.
9. Płyn do szyb
Mieliśmy środek do czyszczenia zębów, rąk i ubrań, więc został nam jeszcze płyn do szyb. Metoda jest bardzo prosta i polega na spryskaniu szmatki płynem oraz przetarciem srebra. Podczas polerowania naciskaj nieco mocniej ściereczką, ale nie używaj do tego celu szczotek i innych szorstkich materiałów.
10. Profesjonalne środki do czyszczenia srebra
Gdy domowe metody zawiodą warto rozważyć sięgnięcie po profesjonalne środki stworzone tylko i wyłącznie do czyszczenia srebra. Niestety, ale wyżej wymienione metody nie powinny być stosowane w przypadku zabytkowej zastawy, starej biżuterii itd. Każda niesie ze sobą ryzyko i nie warto ryzykować w przypadku naprawdę wartościowych srebrnych przedmiotów.
Częste pytania na temat czyszczenia srebra
Jesteśmy w stanie dostrzec wiele pytań, na które warto umieścić krótką odpowiedź:
- Czym wyczyścić srebrną bransoletkę? – większość z wyżej wymienionych metod będzie poprawna
- Czym wyczyścić srebrny łańcuszek? – większość z wyżej wymienionych metod będzie poprawna
- Czym wyczyścić srebrną bransoletkę? – większość z wyżej wymienionych metod będzie poprawna
- Czym czyścić srebrne kolczyki? – większość z wyżej wymienionych metod będzie poprawna
- Czym wyczyścić srebrny zegarek? – większość z wyżej wymienionych metod będzie poprawna
Tak jak wspomnieliśmy na samym początku, niezależnie czy biżuteria czy sztućce,wykonuje się je z podobnej domieszki srebra i miedzi, więc większość metod czyszczenia będzie taka sama. Należy jednak pamiętać, że bransoletki czy łańcuszki z dodatkowymi elementami ozdobnymi mogą wymagać innego podejścia.
Na koniec zostawiliśmy kwestię zapobiegania problemom z czernieniem srebra. Tak jak już wiesz, srebro wystawione na działanie powietrza jest skazane na powolne czernienie i konieczność czyszczenia co jakiś czas. Czernienie przyśpiesza również wilgoć, więc warto wyeliminować oba składniki. Jak to zrobić?
Jak zapobiegać poczernianiu srebra?
Jeżeli są to sztućce, których używasz raz do roku schowaj je w ciemnym, chłodnym i suchym miejscu. Najlepiej niech znajdą się w próżniowych woreczkach. Do takich woreczków możesz dodać kawałek kredy czy węgla drzewnego, aby pochłaniał wilgoć. Unikaj pływania, kąpania się czy mycia naczyń ze srebrną biżuterią, dzięki temu opóźnisz nieco proces czernienia. Paradoksalnie w przypadku biżuterii warto ją nosić, wtedy wolniej się „starzeje” niż przechowywana na półce. Mamy nadzieje, że wiesz już jak wyczyścić srebro domowym sposobem i nic Cię nie zaskoczy.
Niezależnie na jaki sposób się zdecydujesz, pamiętaj, że czyszczenie srebra to zaledwie niedługa chwila i nie ma czego się obawiać. Więc nie podchodź do srebra jak do jajka, gdy zacznie czernieć zastosuj jedną z przedstawionych metod czyszczenia srebra i ciesz się jego srebrnym połyskiem!
Dodaj komentarz