Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Czy zerówka jest obowiązkowa

Posted by

czy zerówka jest obowiązkowa

Czy zerówka a tak właściwie roczne przygotowanie przedszkolne jest obowiązkowe? Decyzja o tym czy dziecko podlega obowiązkowej edukacji jest umocowana w ustawie o prawie oświatowym. W tym artykule postaramy się dogłębnie wytłumaczyć temat tego czy zerówka jest obowiązkowa dla 5 i 6 latków. Jeżeli ten temat Cię interesuje to zachęcamy do lektury.

Czy zerówka jest obowiązkowa?

Tak, zgodnie z polskim prawem zerówka jest obowiązkowa dla wszystkich dzieci, które ukończyły 6 rok życia. Dodatkowo od roku szkolnego 2021-2022 dzieci w wieku 6 lat mogą być już kierowane do pierwszych klas o ile wcześniej odbyły roczne przygotowanie przedszkolne i posiadają odpowiednie zaświadczenie z poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Dzieci w wieku 5 lat mogą zostać zapisane do zerówki na życzenie rodziców, tutaj ponownie będziemy musieli się wykazać inicjatywą jako rodzice, wymagane jest bowiem złożenie pisemnego wniosku rekrutacyjnego.

Od kiedy zerówka jest obowiązkowa?

Teraz gdy już wiesz, że zerówka jest obowiązkowa, nie masz za bardzo nad czym się zastanawiać, czas powoli szykować dziecko do rozpoczęcia nauki. Każdy z nas kiedyś wkraczał w machinę nauczania, zerówka przyśpiesza ten proces i pozwala dziecku odnaleźć się w grupie. Zerówka doskonale rozwija aspekty emocjonalne i społeczne. Jednak najważniejszym elementem nauczania w zerówce jest doskonalenie umiejętności czytania i pisania.

  • Zerówka jest obowiązkowa dla dzieci w wieku 6 lat.

Obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, jak sama nazwa wskazuje realizowany jest w przedszkolach, ale również szkołach podstawowych. Jeżeli uznasz, że Twoje dziecko po odbyciu rocznego przygotowania przedszkolnego dalej nie jest gotowe na rozpoczęcie nauki w wieku 7 lat, możesz postarać się o odroczenie obowiązku szkolnego. W tym celu nałoży złożyć odpowiedni wniosek oraz otrzymać opinię z poradni psychologiczno-pedagogicznej. Jednak odradzamy takie działanie, jeżeli nie ma ewidentnych przeciwskazań (opóźnień w rozwoju, problemów na tle psychicznym) dziecko powinno uczyć się ze swoimi rówieśnikami.

Czytaj również  Wizażanka kto to jest?

Zerówka w szkole a zerówka w przedszkolu

Nauka w zerówce wygląda różnie w zależności od tego czy dziecko uczęszcza do szkoły czy do przedszkola. O tym, gdzie Twoje dziecko będzie się uczyć decydujesz Ty. Jeżeli zdecydujesz się posłać swoją pociechę, do zerówki w przedszkolu, będą to zajęcia typowo przedszkolne. Oznacza, to że czas głównie będzie poświęcony zabawie, a opiekę ad dzieckiem będzie sprawować wychowawczyni. W trakcje dnia będą posiłki, ale pojawi się również czas na naukę pisania czytania i zdolności plastycznych.

Inaczej wygląda dzień dziecka w zerówce w szkole, głównie za sprawą tego, że zajęcia prowadzone są w szkolnych klasach. Co prawda nie są to typowe lekcje, gdyż dzieci 6 letnie mają jeszcze problem z utrzymaniem uwagi przez 45 minut, ale jednak pewien rygor jest. Po zajęciach w klasach dzieci prowadzone są do świetlicy, gdzie bawią się z innymi dziećmi i korzystają ze zorganizowanych zajęć. Taka zerówka spodoba się dzieciom, które trochę wyrosły z przedszkolnego życia i wolą spotykać się z innymi dziećmi niż spędzać cały dzień na zabawie.

Zerówka dla 5 latka?

Dzieci pięcioletnie mogą uczęszczać do zerówki. Jest to w pełni dobrowolny i decyzja leży po stronie rodzica. Czy to dobry pomysł? Dużo uzależnione jest od samego dziecka, 5 latek może pozostać na kolejny rok w zerówce, ale nie będzie to miało większego sensu, gdyż będzie się uczył tego samego co rok wcześniej.

Zerówka zdalna

Jaki system naszej edukacji jest, każdy widzi i może ocenić. Do ideału daleko, ale zasadniczo nie wypadamy źle pod względem statystyk IQ czy ludzi z wyższym wykształceniem. Pytanie tylko ile nasze szkoły w tym pomagają a na ile przeszkadzają.

Niektórzy rodzice decydują się wziąć nauczanie dziecka na własne barki. Mówimy wtedy o edukacji domowej, na którą należy uzyskać specjalne pozwolenie. Rodzic nie musi posiadać żadnych uprawnień ani wyższego wykształcenia, żeby takie lekcje prowadzić. Dokładny zakres obowiązków jakie są wymagane do nauki zdalnej dziecka znajdą Państwo na stronach rządowych.

Czytaj również  C&A zwrot towaru

W tym artykule to by było na tyle, to co musisz z niego zapamiętać, to że zerówka jest obowiązku dla dzieci w wieku od 6 lat. Obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego nie powinien być traktowany jako nic złego, warto przygotować dziecko do kolejnego etapu edukacji przez zerówkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *