Czy termometr rtęciowy może się mylić?
Ostatnia aktualizacja 14 sierpnia 2022 przez Redakcja
Termometr rtęciowy został wycofany ze sprzedaży wiele lat temu, ale wciąż znajduje się w domach wielu osób, które cenią go za dokładność pomiaru. Powodem wycofania termometrów rtęciowych z rynku był materiał za pomocą, którego dokonywano pomiaru temperatury, czyli silnie trująca rtęć. Jednak wciąż się go używa w wielu domach i nie dziwią pytania o to czy termometr rtęciowy może się mylić i czy może być zepsuty. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
Jak działa termometr rtęciowy?
Żeby móc stwierdzić czy termometr rtęciowy może się mylić wypadałoby wiedzieć jak taki termometr ziała. Zasada jest bardzo prosta w szklanej rurce zwanej kapilarem umieszcza się rtęć, która pod wpływem temperatury rozszerza się rosnąć ku górze.
Temperaturę odczytujemy z prostej skali umiejscowionej obok słupka rtęci. Termometrem rtęciowym można mierzyć zarówno temperaturę ciała ludzi, zwierząt, otoczenia jak i cieczy.
Czy termometr rtęciowy może się mylić?
Jeżeli założymy, że termometr rtęciowy nie jest uszkodzony to jego wynik nie powinien być mylny. Prawdopodobieństwo, że termometr tego typu się myli jest niewielkie a ewentualne wynikają ze złego sposobu pomiaru.
Jeśli nie chcesz, aby termometr rtęciowy się mylił, dokonaj właściwego pomiaru, trwającego 5minut. Termometr musi być usytuowany pod pachą, można również stosować pomiary w jamie ustnej, ale należy pamiętać o różnicach w temperaturach.
- Prawidłowa temperatura pod pachą 36,4 – 37 stopni Celsjusza.
- Prawidłowa temperatura w jamie ustnej 36,7 – 37,5 stopni Celsjusza.
Wyżej wymienione wysokości temperatur różnią się zależnie od źródła, które weźmiemy pod uwagę. Pamiętaj, że stała temperatura człowieka na poziomie 36,6 °C, jest niejako mitem, który powstał w Polsce i Rosji. Tak naprawdę nasza temperatura jest równa w różnych miejscach ciała, a dodatkowo zależy od pory dnia czy aktywności fizycznej.
Dokładność pomiaru termometru rtęciowego to 0,1 stopnia.
Jeśli Twój termometr się myli (szybki spadek temperatury po wyjęciu, duża różnica w pomiarach dokonanych na przestrzeni kilkunastu minut), to prawdopodobnie jest uszkodzony i należy go zutylizować zgodnie z prawem.
Czy termometr rtęciowy może zawyżać temperaturę?
Nie, prawidłowo działający termometr rtęciowy nie powinien zawyżać temperatury. Jego pomiary są dokładne i są podstawą do określenia stanu podgorączkowego lub gorączki.
Czy termometr rtęciowy może się zepsuć?
Termometr rtęciowy jak każde urządzenie może się zepsuć. Należy jednak pamiętać, że jest urządzeniem bez daty ważności i powinien działać tak samo dobrze teraz jak i 20 lat temu, przy założeniu, że nie ma uszkodzeń mechanicznych.
Jeśli jednak masz podejrzenia uszkodzenia szkła, obchodź się z urządzeniem bardzo bezpiecznie. Załóż rękawiczki ochronne i pozbieraj kuleczki rtęci wypływające z termometru. Zachowaj dużą dokładnością i pomóż sobie kartką lub tekturką do zbierania wspomnianej rtęci. Zapomnij o odkurzaczu, to tylko pogorszy sprawę.
Termometr rtęciowy nie powinien się mylić, jego działanie opiera się na bardzo prostych fizycznych zrachowaniach, które w niezaburzonych warunkach przebiegają tak samo. Pamiętaj, aby pomiędzy pomiarami odczekać 5 minut i przyłożyć się do ich dokładności, a wskazana temperatura będzie tą poprawną.