Czy Syreny istnieją i jak wyglądają?
Ostatnia aktualizacja 23 maja 2023 przez Redakcja
Kochamy wierzyć w rzeczy niespotykane różniące się od tego co otacza nas w codziennym życiu. Syreny to mityczne istoty, które pojawiają się w dziesiątkach filmów czy bajek. Wywodzą się z greckiej mitologii tej samej, w której istnieje minotaur czy meduza. Już samo to powinno skłonić Cię do uwierzenie, że syreny nie istnieją ani w Polsce, ani na świecie. W tym artykule postaramy Ci się udowodnić, że syreny morskie nie istnieją i nigdy nie istniały. Opowiemy również o tym jak wyglądają syreny w mitach i czym tak właściwie są.
Czym są syreny?
Żeby móc mówić o istnieniu konkretnych stworzeń musimy wiedzieć czym tak właściwie one są.
Zgodnie z powszechną wiedzą syrena jest pół kobietą pół rybą i zamieszkuje morza oraz oceany.
Jednak taki obraz syren nie jest tym pierwotnym, początkowo syrenami nazywane były pół kobiety pół ptaki coś na kształt legendarnej harpi.
Kolejne przedstawienie syren mówiło o rybach z głową kobiety by ostatecznie stanąć na obrazie rozpowszechnionym przez książki, opowiadania i filmy.
Czy syreny są niebezpieczne?
Wiemy już czym są syreny, ale jaki był ich cel istnienia? Zgodnie ze wszystkimi posiadanymi informacjami płynącymi z mitologii greckiej i rzymskiej syreny były złowrogimi istotami.
Syreny w mitach są niebezpiecznymi stworzeniami, które śpiewem zwabiają marynarzy a następnie ich zabijają.
Jedna z pierwszych greckich legend, w których zostają wymienione syreny to Odyseja. Jest to najbardziej znany z eposów greckich skupiający się głównie na podróży Telemacha syna Odyseusza.
W Odysei znajdziemy historię żeglugi Odyseusza pomiędzy wyspami Kirke, Skulla i Charybdą, które to były zamieszkiwane przez pół kobiety pół ptaki zwane syrenami.
Odyseusz zdawał sobie sprawę z tego, że syreni śpiew może doprowadzić do jego śmierci. Dlatego kazał przywiązać się do masztu a załodze statku zalepić uszy woskiem. Dlaczego sam nie zatkał sobie uszu? Chciał usłyszeć mityczny syreni śpiew i przeżyć.
Plan przebiegł bez zakłóceń a syreny zrozpaczone nieudaną próbą zwabienia Odyseusza rzuciły się w morskie odmęty.
W innych podaniach przedstawionych przez Pauzaniasza, Syreny straciły swoje pióra w konkursie śpiewaczym z muzami. Ich wygląd uległ zmianie w pół kobiety pół ryby, ale natura pozostała niezmienna.
Syreny swoim śpiewem zwabiały żeglarzy na mieliznę, gdy statek osiadał na dnie syreny zabijały żeglarzy i okradały pokład.
W większości podań syreny są bardzo niebezpiecznymi istotami, które zwabiają i mordują ludzi.
Jednak, gdy mówimy o bajkowych przedstawieniach syren to te stworzenia są tam przedstawiane jako przyjazne a najbardziej znaną z nich jest Mała syrenka Ariel z opowieści autorstwa Hansa Christiana Andersena.
Warto również wiedzieć, że słowiańska kultura czerpała z mitów Greków tworzą postacie nimf. Początkowo przyjazne istoty w 19 wieku zaczęto pokazywać jako złe demony utopionych kobiet, które wabiły a następnie topiły ludzi.
Jak wyglądają syreny?
Jak to bywa z różnymi religiami i mitami czerpią one pełnymi garściami z religii i mitów znanych na innych ziemiach.
Opisanie wyglądu syreny nie jest proste, gdyż ten różni się od wierzeń i mitologii w jakie zaglądamy.
Pierwsze wspomnienia o istotach łączących cechy ludzi i ryb znajdujemy już w mitologii mezopotamskiej sprzed 5 tys. lat.
Jednak pierwszy przekaz o syrenie jako istocie z korpusem i głową kobiety oraz rybim ogonem od pasa w dół znajdujemy w Syryjskiej legendzie o bogini Atargatis, która zanurkowała do jeziora z chęcią przybrania postaci ryby.
Nie spodobało się to bogom, gdyż uważali oni boginię za zbyt piękną, aby ta mogła w całości zrezygnować ze swojego wyglądu. W efekcie czego zamienili Atargatis w pierwszą syrenę pół kobietę pół rybę.
Opisując wygląd syreny znanej współcześnie należy mówić o pięknej i uwodzicielskiej dziewicy, której ciało od głowy do pasa jest ludzkie a od pasa w dół rybie.
Należy podkreślić, że taki obraz syrena zachowywała do momentu zwabienia marynarzy. Gdy Ci już byli pod wpływem ich śpiewu, syreny zamieniały się w krwiożercze istotny z ogromnymi kłami.
Istnieją również przedstawienia męskich syren czasem nazywanych trytonami, choć to dwa różne stworzenia. Męskie syreny podobnie jak kobiece od pasa w dół miały rybi ogon a od pasa w górę ludzki korpus.
Czy syreny istnieją?
Wiemy już czym są syreny i jak wyglądają, ale czy syreny istnieją? W internecie możesz znaleźć bez liku rzekomych „dowodów” na istnienie syren.
Najbardziej popularny z nich jest zdjęciem przedstawiającym szkielet syreny w duńskim muzeum. Skoro taki szkielet znajduje się muzeum to musi być prawdziwy, prawda?
Otóż nie, wystarczy krótkie zebranie informacji by dowiedzieć się, że to instalacja artystyczna duńskiej artystki.
Syreny nie istnieją i są jedynie pozostałością mitów starożytnych cywilizacji. Nie ma absolutnie żadnych dowodów na istnienie syren, od zachowanych szkieletów po nagrania czy zdjęcia.
Oczywiście istnieje wiele przeróbek graficznych pokazujących rzekome syreny. Absolutnie wszystkie są wynikiem manipulacji w programach graficznych.
W odległych czasach, gdy nawigacja nie była tak doskonała jak teraz łatwo było stworzyć narrację, że mityczne istoty zwabiają żeglarzy na mieliznę a następnie ich zabijają. W rzeczywistości statki osiadały na dnie przez błędy ludzie i syreny nie miały w tym udziału.
Podobna zasada dotyczyły słowiańskich południc, które miały zabijać mężczyzn w słoneczne południa. W rzeczywistości te osoby były ofiarami udarów od pracy w palącym słońcu.
Nawet obecnie zdarzają się relacje o ryboludziach, ale dziwnym trafem są one jedynie słowne i to pomimo wszechobecnego monitoringu i dostępu do zaawansowanych narzędzi fotograficznych.
Narodowa Służba Oceaniczna NOAA (USA) stwierdza kategorycznie, że nie ma żadnych dowodów na istnienie wodnych humanoidów czyli de facto syren.
Czy syreny mogłyby istnieć?
Dużym problemem w jednoznacznym rozprawieniu się z mitem syren są pseudodokumenty realizowane w uznanych stacjach telewizyjnych.
Rzekome dowody w takich dokumentach są tworzone na potrzeby realizacji i nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.
Wygłasza się w nich hipotezę o wodnej małpie, która zakłada, że tak samo jak życie lądowe narodziło się w wodzie tak samo człowiek mógł wyjść z wody.
Małpy z których miał wykształcić się człowiek miały początkowo zamieszkiwać oceany. Samo stwierdzenie jest tak absurdalne i nielogiczne, że aż trudne do zaakceptowania, niestety Mermaids: The Body Found film z 2013 roku stał się dla wielu osób wyznacznikiem prawdy.
Należy jednak podkreślić, że omawiany film miał pokazać, że działalność człowieka źle wpływa na istoty w oceanie, a syreny i historia miłosna zostały pokazane tylko po to by bardziej zwrócić naszą uwagę na problem.
Powstanie gatunku Homo szacuje się na około 2,5 miliona lat od dnia dzisiejszego. To ogromny okres czasu jednak Homo Sapiens, którymi my jesteśmy powstał „zaledwie” 200 tysięcy lat temu.
Syreny jako pół ludzie musiałby w pierwszej kolejności stać się Homo sapiens i w drodze pokrętnej ewolucji zacząć przekształcać się w syreny.
Abstrahując od tego, że tak poważne zmiany ewolucyjne nie zachodzą w takim tempie to połączenie ryby i człowieka jest tak absurdalne z punktu widzenia biologii, że ciężko podchodzić do tego tematu na poważnie.
Ryby i ludzie są tak od siebie różne, że jedynym sposobem na to, aby syreny mogły istnieć jest magia, a ta niestety również nie istnieje.
Syrena morska istnieje jako zwierzę
Na sam koniec chcemy wam wspomnieć o Syrenie morskiej, która wyginęła i była ssakiem tak jak ludzie.
Za nim jednak uruchomisz swoją fantazję, Syrena morska jest nazwą stworzenia podobnego do waleni.
Jest to jedyna znana syrena, której istnienie zostało potwierdzone naukowo.
To już wszystko na temat tego czy syreny istnieją, czy są niebezpieczne i jak wyglądają. Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi znasz już prawdę i nie dasz się nabrać na próbę fałszowania rzeczywistości.