Dom i ogród

Czy opłaca się budować dom szkieletowy?

Ostatnia aktualizacja 14 listopada 2024 przez Redakcja

Koszty tradycyjnego budownictwa rosną, nic dziwnego więc, że domy szkieletowe zyskują na popularności. Połączenie niższych nakładów inwestycyjnych, szybkiego czasu realizacji, wysokiej efektywności energetycznej oraz długotrwałej użyteczności sprawia, że technologia szkieletowa jawi się jako atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnego budownictwa. A wszystko to przy jednoczesnym zachowaniu dużych możliwości projektowych budynków. 

Energooszczędne domy szkieletowe nie są droższe niż murowane

Jednym z istotnych argumentów na rzecz domów szkieletowych jest fakt, że wybudowane w standardzie premium wersje energooszczędne (jakie stają się obecnie coraz popularniejsze) wcale nie odbiegają cenowo od budowy w technologii tradycyjnej. Natomiast ta energooszczędność sprawia, że późniejsza eksploatacja budynku jest tańsza, a co za tym idzie – inwestycja ta zdecydowanie się opłaca.

Szybki czas realizacji

Jeśli marzysz o własnym domu, ale nie chcesz czekać latami na jego ukończenie, dom szkieletowy to rozwiązanie dla Ciebie. Czas budowy, trwający zaledwie 3-4 miesiące, jest kilkakrotnie krótszy niż w przypadku domów murowanych. Tak znaczące przyspieszenie prac zmniejsza także koszty związane z robocizną.

Szybkość postawienia konstrukcji wynika z faktu, że wiele elementów jest prefabrykowanych i montowanych na placu budowy. Co więcej, brak konieczności stosowania „mokrych” technologii, takich jak betonowanie czy tynkowanie, pozwala na prowadzenie prac przez cały rok i to niezależnie od warunków atmosferycznych. 

Efektywność energetyczna domu szkieletowego

Domy szkieletowe, dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów izolacyjnych, takich jak wełna skalna, wykazują się znakomitą efektywnością energetyczną. Co to oznacza dla właściciela? Szybkie nagrzewanie zimą, będące charakterystyczną cechą tej technologii, przekłada się na znaczące obniżenie kosztów ogrzewania.

Powszechnym mitem jest, że domy szkieletowe są mniej trwałe niż domy murowane. Nic bardziej mylnego! Właściwie zaprojektowany i wykonany dom szkieletowy jest często nawet trwalszy od tradycyjnego. Przykładami mogą być liczne domy szkieletowe w krajach skandynawskich, które stoją od dziesiątek lat i nadal są w doskonałym stanie. Pamiętaj jednak, że każda decyzja powinna być poprzedzona dokładną analizą indywidualnych potrzeb i możliwości, a także wyborem zespołu fachowców.

Czytaj również  W którą stronę się odkręca śruby - zakrętki czy butelki?

Artykuł Sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *