Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Czy kłamstwa nawet małe mogą zniszczyć ci życie?

Posted by

czy-klamstwa-moga-zniszczyc-ci-zycie

Według definicji “kłamstwo’’ to wypowiedź zawierająca informacje niezgodne z przekonaniem o stanie faktycznym, przekazuje ono informacje niezgodne z jego intencją, by zostało ono wzięte za prawdziwe. Kłamać to potwierdzać lub zaprzeczać jednej rzeczy, gdy rzeczywistość jest zupełnie inna.

Kłamstwo jest w naszym życiu obecne wszędzie… w pracy, w związku, w rodzinie… ale jednocześnie jest aktem, który zasługuje na przemyślenie, analizę i refleksję. Wszyscy kłamaliśmy w pewnym momencie naszego życia i czasami nadal to robimy. Ale dlaczego to robimy? Czy robimy to, aby uniknąć czegoś złego, czy też robimy to z zainteresowania lub w celu osiągnięcia czegoś?

„Najczęściej wynika to z próby osiągnięcia konkretnej korzyści: materialnej, psychologicznej lub społecznej. Choć to tylko kilka przykładów. Jednak porozmawiajmy trochę więcej o kłamstwach i sprawdzić, czy możemy „przestać być kłamcami”. – mówi nam psycholog Warszawa Pan Jakub

Kłamstwa i co się za nimi kryje

Przede wszystkim nie ma dobrego ani złego kłamstwa. Kłamstwo jest kłamstwem… chociaż prawdą jest również, że prawie niemożliwe jest zaprzestanie w kłamaniu. Badania wskazują, że kłamią wszyscy. Kobiety i mężczyźni, w każdym wieku, każdej narodowości i każdej grupie społecznej.
Są pewne sytuacje, w których, jak powiedziałem, kłamstwo jest „nieuniknione”.

Jednak kłamstwo jest przyczyną wielu naszych cierpień. Uderzające jest jednak to, że większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak daleko kłamstwa i oszustwa są obecne w naszym życiu. Do jakiego stopnia więc uważamy kłamstwo za dobre czy złe?

Czy niektórzy ludzie kłamią bardziej niż inni?

Tak, w rzeczywistości w psychologii istnieje coś znanego jako „Mroczna Triada”, która obejmuje trzy typy ludzi: narcyzów, makiawelisów i psychopatów.

Ludzie narcystyczni to ci posiadający skłonność do idealizacji siebie. Pełni pompatyczności, rozdmuchanej próżności i skupienia się na sobie i swoich potrzebach. Stanowią oni przykład niezdrowej miłości własnej. Nie doceniają innych i, według nich, nikt nie zasługuje na to, aby usłyszeć ich prawdę.

Czytaj również  Cebula to owoc czy warzywo?

Makiaweliści to ci, którzy kłamią, aby osiągnąć pewne cele. Mają tendencję do manipulacji i wykorzystywania innych w cyniczny wyrachowany sposób, nie dbając o nic. Mają skłonność do ignorowania wszelkich standardów etycznych i moralnych. Zatrzymują się tylko wtedy, gdy myślą, że może to przynieść im korzyści lub coś może im zaszkodzić.

Wreszcie są psychopaci, którzy są ludźmi, którzy nie są wrażliwi i którzy mogą robić prawdziwe barbarzyństwa, nawet kłamać i nie odczuwać wyrzutów sumienia. Mają skłonność do zachowań aspołecznych i problemów z kontrolą złości. Nie są w ogóle empatyczni.

Są też ludzie, którzy są samolubni. Ci którzy są szczególnie agresywni lub introwertyczni. Kłamią oni bardziej niż inni, a ich kłamstwa są bardzo wyszukane, dlatego trzeba być z nimi bardzo ostrożnym.

Najgorzej gdy te wszystkie cechy znajdują się w jednej osobie, a jest to spotykane i dość częste. Taka kombinacja cech potrafi być bardzo destrukcyjna dla ludzi wokół takiej osoby.

Jak przestać kłamać?

Naprawdę nie sposób nie kłamać na co dzień. Jest to bardzo ciężkie, ponieważ zawsze robimy to bezpośrednio lub pośrednio. Oczywiście są ludzie, którzy robią to z większą intencją niż inni. Istnieje jednak sposób, aby robić to rzadziej, nawet jeśli inni nie są z tobą szczerzy.

1. Bądź szczery. Wymówki i kłamstwa są bezużyteczne, gdy próbujesz powiedzieć prawdę.
Sam wiesz, co jest, a co nie jest uczciwe, niezależnie od tego, co robią lub mówią inni.

2. Mówienie prawdy to odwaga. Oczywiście, czasami trudno jest powiedzieć prawdę, zwłaszcza, kiedy w grę wchodzą uczucia lub nasze osobiste korzyści. To że ktoś przestanie nas lubić itd. Jednak czy okłamywanie kogoś jest dobrym fundamentem relacji?

3. Prawda jest często łatwiejsza i bardziej korzystna do opowiedzenia. Zawsze mów prawdę, a zobaczysz, że w ten sposób nie będziesz musiał pamiętać tego, co powiedziałeś. Kłamstwa są męczące, bo musisz o nich pamiętać i często pociągają za sobą kolejne i kolejne kłamstwa.

Czytaj również  Czy kurierzy pracują w sobotę

4. Kłamstwo powoduje stres. Ten punkt jest silnie powiązany z poprzednim. Ponieważ kiedy kłamiemy musimy stale pamiętać o tym kłamstwie i pilnować żeby się nie wydało.

5. Kłamiąc ryzykujesz utratę zaufania. Jeśli osoba którą okłamujesz się o tym dowie możesz bezpowrotnie utracić jej zaufanie. Dlatego czasem warto zadać sobie pytanie czy warto.

Kłamstwo wiąże się ze stresem i ogromnym ryzykiem, dlatego warto zmienić swoje życie i wprowadzić do niego prawdę i harmonię. Pamiętaj, że kłamstwo ma krótkie nogi i prędzej czy później się wyda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *