Kastet należy do jednej z najprostszych a zarazem najbardziej skutecznych broni. Klasyfikuje się go jako broń obuchowo-miażdżącą i służy do walki wręcz. Zazwyczaj wykonuje się go z metalu a jego forma przybiera kształt pierścieni, w które wkłada się palce. Kastet znacząco zwiększa obrażenia zadawane osobie, którą się zaatakuje. Nic więc dziwnego, że wielu z was pyta czy kastet jest legalny w Polsce. Postanowiliśmy sprawdzić zapisy prawa, by móc wam udzielić wyczerpującej odpowiedzi.
Czy kastet jest legalny w Polsce?
Kastet niezależnie od tego jaką formę przybiera zawsze ma to samo przeznaczenia, zwiększyć zadawane obrażenia. Ten fakty wystarczył, aby kastet uznać w Polsce za nielegalny a za jego posiadanie grozi kara.
- Kastet w Polsce jest nielegalny, na jego posiadanie wymagane jest pozwolenie.
Legalność kastetu określa ustawa z dnia 21.05.1999 o broni i amunicji. Wpis dotyczący kastetu zawarty jest w art. 4 ust. 1 pkt 4a i brzmi następująco:
Ilekroć w ustawie jest mowa o broni należy przez to rozumieć:
4) narzędzia i urządzenia, których używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu:
a) broń białą w postaci: kastetów i nunczaków.
Treść ustawy dostępna jest w tym miejscu.
Dlatego bez żadnych wątpliwości możemy stwierdzić, że kastet w Polsce nie jest legalny.
Dlaczego kastet nie jest legalny?
Pięść, na której znajduje się kastet, w przypadku trafienia innej osoby jest w stanie doprowadzić do poważnych uszkodzeń kości co może skutkować śmiercią.
Zasada działania kastetu jest bardzo prosta, zmniejsza on powierzchnię, która ma kontakt z atakowaną osobą co skutkuje bardziej punktowym przełożeniem siły.
Wyobraź sobie, że na twoją stopę następuje 60kg kobieta w bucie z płaską podeszwą, zapewne poczujesz ból, ale po chwili przestaniesz o nim myśleć. A co, gdy ta sama kobieta podepcze Cię mając założone szpilki? Ból będzie zdecydowanie większy a i ryzyko kontuzji również wzrośnie.
Dokładnie tak samo działa kastet, jednak w tym przypadku obrażenia nie opierają się na bezwładnej masie a sile wyprowadzonego ciosu. Takie uderzenie nie tylko zwiększa uszkodzenie tkanek, ale również może prowadzić do wspomnianych uszkodzeń kości a nawet zgonu.
Pozwolenie na posiadanie kastetu
Zgodnie z Polskim prawem na Posiadanie kastetu wymagane jest zezwolenie wydawane przez komendanta powiatowej Policji. Dokładną informację na ten temat znajdziemy w przytoczonej już ustawie w art. 9 ust. 3 w zw. z art. 4 ust. 1 pkt 4.
Samo zdobycie pozwolenia nie oznacza, że mamy zezwolenie na używanie kastetu w celach samoobrony. Niestety jedyna zgoda jaką się otrzymuje to możliwość posiadania kastetu w celach kolekcjonerskich.
Co grozi za posiadanie kastetu?
Powstaje pytanie co w takim razie grozi za użycie kastetu i jego posiadanie.
Zacznijmy może od tego, że biorąc udział w bójce, nawet jako strona broniąca się, używanie kastetu jest zabronione. Jeśli jednak postanowisz się nim bronić będzie Ci grozić pozbawienie wolności od 6 miesięcy do nawet 8 lat.
Choć zapis krający osobę broniącą się jest dość absurdalny, to łatwo wyobrazić sobie sytuacje, w których kastet byłby nadużywany i to nawet w sytuacjach tego nie wymagających.
Przejdźmy teraz do samego posiadania kastetu bez zezwolenia. Odbierane jest to jako wykroczenie, a dokładny opis kar znajdziemy w kodeksie wykroczeń.
Art. 19 kodeksu wykroczeń:
Kara aresztu trwa najkrócej 5, najdłużej 30 dni; wymierza się ją w dniach.
Art. 24 kodeksu wykroczeń:
§ 1. Grzywnę wymierza się w wysokości od 20 do 5000 złotych, chyba że ustawa stanowi inaczej.
Jak widzisz samo posiadanie kastetu wiąże się z nieprzyjemnymi konsekwencjami i nie warto ryzykować.
Co zamiast kastetu?
Fakt, że kastet nie nadaje się do samoobrony nie oznacza, że jesteśmy bezbronni w przypadku ataku. Bez zezwoleń można zakupić i używać:
- Gaz pieprzowy,
- Pałkę teleskopową,
- Paralizator,
Wymienione sprzęty mają na celu obezwładnienie przeciwnika i uzyskanie czasu na ucieczkę. Gdy znajdziemy się w bezpiecznym miejscu należy zgłosić atak na policję, pamiętaj, że napastnik może wybrać kolejną ofiarę.
Dodaj komentarz