Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Czy kastet jest legalny

Posted by

czy kastet jest legalny

Kastet należy do jednej z najprostszych a zarazem najbardziej skutecznych broni. Klasyfikuje się go jako broń obuchowo-miażdżącą i służy do walki wręcz. Zazwyczaj wykonuje się go z metalu a jego forma przybiera kształt pierścieni, w które wkłada się palce. Kastet znacząco zwiększa obrażenia zadawane osobie, którą się zaatakuje. Nic więc dziwnego, że wielu z was pyta czy kastet jest legalny w Polsce. Postanowiliśmy sprawdzić zapisy prawa, by móc wam udzielić wyczerpującej odpowiedzi.

Czy kastet jest legalny w Polsce?

Kastet niezależnie od tego jaką formę przybiera zawsze ma to samo przeznaczenia, zwiększyć zadawane obrażenia. Ten fakty wystarczył, aby kastet uznać w Polsce za nielegalny a za jego posiadanie grozi kara.

  • Kastet w Polsce jest nielegalny, na jego posiadanie wymagane jest pozwolenie.

Legalność kastetu określa ustawa z dnia 21.05.1999 o broni i amunicji. Wpis dotyczący kastetu zawarty jest w art. 4 ust. 1 pkt 4a i brzmi następująco:

Ilekroć w ustawie jest mowa o broni należy przez to rozumieć:

4) narzędzia i urządzenia, których używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu:
       a) broń białą w postaci: kastetów i nunczaków.

Treść ustawy dostępna jest w tym miejscu.

Dlatego bez żadnych wątpliwości możemy stwierdzić, że kastet w Polsce nie jest legalny.

Dlaczego kastet nie jest legalny?

Pięść, na której znajduje się kastet, w przypadku trafienia innej osoby jest w stanie doprowadzić do poważnych uszkodzeń kości co może skutkować śmiercią.

Zasada działania kastetu jest bardzo prosta, zmniejsza on powierzchnię, która ma kontakt z atakowaną osobą co skutkuje bardziej punktowym przełożeniem siły.

Wyobraź sobie, że na twoją stopę następuje 60kg kobieta w bucie z płaską podeszwą, zapewne poczujesz ból, ale po chwili przestaniesz o nim myśleć. A co, gdy ta sama kobieta podepcze Cię mając założone szpilki? Ból będzie zdecydowanie większy a i ryzyko kontuzji również wzrośnie.

Czytaj również  Czy trolle istnieją i jak wyglądają?

Dokładnie tak samo działa kastet, jednak w tym przypadku obrażenia nie opierają się na bezwładnej masie a sile wyprowadzonego ciosu. Takie uderzenie nie tylko zwiększa uszkodzenie tkanek, ale również może prowadzić do wspomnianych uszkodzeń kości a nawet zgonu.

Pozwolenie na posiadanie kastetu

Zgodnie z Polskim prawem na Posiadanie kastetu wymagane jest zezwolenie wydawane przez komendanta powiatowej Policji. Dokładną informację na ten temat znajdziemy w przytoczonej już ustawie w art. 9 ust. 3 w zw. z art. 4 ust. 1 pkt 4.

Samo zdobycie pozwolenia nie oznacza, że mamy zezwolenie na używanie kastetu w celach samoobrony. Niestety jedyna zgoda jaką się otrzymuje to możliwość posiadania kastetu w celach kolekcjonerskich.

Co grozi za posiadanie kastetu?

Powstaje pytanie co w takim razie grozi za użycie kastetu i jego posiadanie.

Zacznijmy może od tego, że biorąc udział w bójce, nawet jako strona broniąca się, używanie kastetu jest zabronione. Jeśli jednak postanowisz się nim bronić będzie Ci grozić pozbawienie wolności od 6 miesięcy do nawet 8 lat.

Choć zapis krający osobę broniącą się jest dość absurdalny, to łatwo wyobrazić sobie sytuacje, w których kastet byłby nadużywany i to nawet w sytuacjach tego nie wymagających.

Przejdźmy teraz do samego posiadania kastetu bez zezwolenia. Odbierane jest to jako wykroczenie, a dokładny opis kar znajdziemy w kodeksie wykroczeń.

Art. 19 kodeksu wykroczeń:

Kara aresztu trwa najkrócej 5, najdłużej 30 dni; wymierza się ją w dniach.

Art. 24 kodeksu wykroczeń:

§ 1. Grzywnę wymierza się w wysokości od 20 do 5000 złotych, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Jak widzisz samo posiadanie kastetu wiąże się z nieprzyjemnymi konsekwencjami i nie warto ryzykować.

Co zamiast kastetu?

Fakt, że kastet nie nadaje się do samoobrony nie oznacza, że jesteśmy bezbronni w przypadku ataku. Bez zezwoleń można zakupić i używać:

  • Gaz pieprzowy,
  • Pałkę teleskopową,
  • Paralizator,
Czytaj również  Karta moja biedronka – jak zarejestrować kartę moja biedronka?

Wymienione sprzęty mają na celu obezwładnienie przeciwnika i uzyskanie czasu na ucieczkę. Gdy znajdziemy się w bezpiecznym miejscu należy zgłosić atak na policję, pamiętaj, że napastnik może wybrać kolejną ofiarę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *