Sport

Czy kask na rower jest obowiązkowy? Sprawdź!

Ostatnia aktualizacja 15 kwietnia 2024 przez Redakcja

Kwestia tego, czy kask na głowie podczas jazdy na rowerze budzi niemałe dyskusje i wywołuje wiele kontrowersji. Jedni uważają, że jest to oczywiste zabezpieczenie przed urazami głowy, inni zaś zasłaniają się kwestią wolności wyboru i decydowania o tym na własną rękę, czy będą jeździć z kaskiem, czy bez. Co na ten temat mówi jednak prawo? Czy kask na rower to absolutny must have? A jeśli tak, to dla kogo? Odpowiedzi znajdziesz w naszym tekście!

Kaski rowerowe a przepisy

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, znana również pod popularną nazwą “kodeks drogowy”, w swojej treści temat kasków porusza zaledwie raz. W artykule 40. czytamy, że kierujący motocyklem, czterokołowcem lub motorowerem oraz osoba przewożona takimi pojazdami są obowiązani używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym.

Jak wyraźnie widać, ustawodawca uznał, że kaski w przypadku rowerzystów nie będą uznawane za obowiązkowe, dlatego za jego brak nie możesz zostać ukarany mandatem.

Czy dzieci muszą mieć kask podczas jazdy?

To jednak nie wszystko. Prawo nie narzuca również obowiązku, aby niepełnoletni poruszający się rowerami zakładali na swoje głowy kaski rowerowe. Co prawda każdy rowerzysta w wieku od 10 do 18 lat (poniżej dziesiątego roku życia dziecko na rowerze traktowane jest jako pieszy i musi poruszać się wyłącznie pod opieką osoby dorosłej) ma obowiązek zdać egzamin na kartę rowerową, a co za tym idzie, nabyć odpowiednią wiedzę, jakie korzyści niesie ze sobą jazda w kasku na rowerze, ale w ostatecznym rozrachunku i tak nie musi go zakładać.

Czytaj również  Czapki z nadrukiem na eventach firmowych. Jak kreować spójny wizerunek marki?

Dlaczego warto jeździć z kaskiem na rowerze

Istnieje wiele powodów, dla których warto jeździć w kasku na rowerze. Przede wszystkim pełni on funkcję ochronną, chroniąc głowę przed urazami w przypadku upadku lub kolizji. Ryzyko wielu poważnych obrażeń głowy zmniejsza się właśnie dzięki noszeniu kasku. Warto pamiętać, że nawet niewielkie upadki mogą skutkować skomplikowanymi urazami głowy, które mogą prowadzić do trwałego okaleczenia lub śmierci. Wiele modeli kasków rowerowych wyposażonych jest też w elementy odblaskowe lub światła, co zwiększa widoczność kolarza na drodze, szczególnie w warunkach słabej widoczności: deszczu, śniegu czy mgły.

Wreszcie noszenie kasku to wyraz dbałości o własne bezpieczeństwo i zdrowie. Zakładając kask na głowę, dowodzisz, że jesteś świadomy ryzyka związanego z jazdą na rowerze i za każdym razem podejmiesz odpowiednie środki ostrożności, aby uniknąć niebezpiecznych zdarzeń. To szczególnie istotne, gdy jesteś rodzicem i wyruszasz na trasę ze swoimi dziećmi. Mając na głowie kask, staniesz się przykładem dla młodych rowerzystów – własnych pociech, ale i innych dzieci, które spotkacie na rowerowym szlaku.

Obowiązkowe wyposażenie roweru

Skoro więc kask nie jest obowiązkowy, to czy są jakieś elementy, które  twój jednoślad musi posiadać? Przed wyruszeniem na trasę upewnij się, że rower jest wyposażony: w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu, w co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej z tyłu, w co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

To szczególnie istotne od zmierzchu do świtu lub w tunelu, gdy będziesz zobowiązany do używania wspomnianych wcześniej świateł. Używaj ich też w momencie zmniejszonej widoczności. Na szczęście nie musisz myśleć o każdorazowym włączeniu ich podczas jazdy w piękny i słoneczny dzień. Jednak gdy przyjdzie nagłe załamanie pogody, pamiętaj, że nie będziesz miał żadnej wymówki na ich brak.

Czytaj również  E-zwolnienie online prostym sposobem na legalne zwolnienie z pracy

Artykuł Sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *