Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Czy CDA jest legalne i bezpieczne?

Posted by

Istnieje wiele platform umożliwiających oglądanie filmów online, jedną z nich jest polski serwis cda.pl. Problem polega na tym, że od zawsze były wątpliwości co do tego czy CDA jest legalne i bezpieczne. Jak się okazuje odpowiedzi na te pytanie są dwie i obie odnoszą się do różnych funkcjonalności serwisu. Nie jest tajemnicą, że CDA początkowo było serwisem, w którym umieszczano wiele nielegalnych filmów i na tym zyskało popularność. Dzisiaj mamy wybór pomiędzy CDA premium i zwykłym CDA jaki to ma wpływ na bezpieczeństwo i legalność projektu?

Jak działa CDA?

Pisząc tego typu artykuły należy uważać na słowa, zwłaszcza że sprawa nie jest czarno-biała. Zacznijmy od omówienia problemu legalności darmowej strony cda.pl.

Podstawową funkcjonalnością cda.pl od zawsze była możliwość zamieszczania filmów na serwisie przez użytkowników zewnętrznych. Jak nietrudno się domyślać użytkownicy publikowali własne treści z prawami autorskimi jak i materiały wideo łamiące prawa autorskie. Sami twórcy serwisu zaprzeczają, aby kiedykolwiek publikowali pirackie treści.

Osoby odpowiedzialne za projekt cda.pl zapewniają, że walczą z piractwem i powołują się na serwisy typu Youtube, na których też na pewnym etapie można było znaleźć filmy zamieszczone bez zgody autora.

Nawet dzisiaj wpisując do wyszukiwarki YT „cały film” lub „full movie” znajdziemy wiele pełnometrażowych filmów przesłanych nielegalnie.

legalnosc cda

Czy to czyni z Youtube serwis pircaki? Nikt takich pytań nie zadaje, wynika to z aktywnej walki platformy z treściami łamiącymi prawa autorskie. Większość kanałów publikujących nielegalne filmy ma od kilku dni do kilkunastu miesięcy, choć zdarzają się kanały, którym udało się uniknąć bana nawet przez 7 lat.

Czytaj również  Oceny z zachowania – czy wliczają się do średniej?

Wróćmy do cda.pl, tutaj sytuacja jest analogiczna, gdy wpiszemy do wyszukiwarki podobne frazy albo nazwy całych filmów bez trudu znajdziemy filmy w różnej jakości, które można oglądać od deski do deski.

czy cda jest legalne

Liczba użytkowników portalu CDA jest nieporównywalnie mniejsza niż YT, zapewne nie byłoby problemu z ręcznym usuwaniem nielegalnie zamieszczonych filmów, nie mówiąc już o wykorzystaniu programów sprawdzających dane utwory filmowe pod kątem legalności.

Czy CDA jest legalne?

Mając powyższe informacje możemy odpowiedzieć na pytanie czy CDA jest legalne. Przynajmniej tak chcielibyśmy powiedzieć.

Oglądanie treści zamieszczanych na darmowej wersji CDA jest legalne, nawet jeśli łamią one prawa autorskie. Nielegalne jest natomiast zamieszczanie filmów naruszających prawa autorskie i ich rozpowszechnianie. Jak czytamy na stronach cda.pl:

Nielegalne jest natomiast umieszczanie i dodawanie filmów i materiałów, co do których nie posiada się praw autorskich. Takie działanie jest niezgodne z prawem i regulaminem serwisu, a wszystkie zgłoszone do administratora serwisu filmy naruszające prawa autorskie będą natychmiast usuwane.

Istotne jest tutaj słowo „natychmiast” każdy ma inne pojęcie upływu czasu, ale „Wyspa Tajemnic” znajdująca się na serwerach od roku, raczej nie spełnia znamion „natychmiastowości”. Naturalnie nie wiemy, czy ktokolwiek zgłosił ten film, jednak właściciel serwerów nie powinien zrzucać całej odpowiedzialności za legalność biznesu na użytkowników.

To właśnie takie działanie na granicy legalności i udawanie, że cały sukces serwisu nie ma nic wspólnego z nielegalnymi treściami, wpływa na postrzeganie serwisu przez wielu ludzi i zadawanie pytań o to czy CDA jest legalnie i bezpieczne.

Dlaczego CDA udaje, że chce być legalne?

CDA zbudowało swoją popularność na bazie nielegalnych treści. Obok cda.pl istniało wiele serwisów, które pozwalały udostępniać filmy jak Maxior, dzisiaj mało kto o tym drugim pamięta.

Czytaj również  Orzech to owoc czy warzywo?

Obecnie pomimo funkcjonowania wielu tanich platform streamingowych jak Netflix wciąż na wielu z nich nie znajdziemy ulubionych filmów. Co za tym idzie dostęp do nich jest ograniczony i występuje głównie przez wypożyczalnie, gdzie film potrafi kosztować kilkanaście złotych, albo polskie strony z filmami.

Ruch organiczny jest najbardziej wydajną metodą pozyskiwania użytkowników. Osoby, które znajdą przez wyszukiwarkę Google film w serwisie cda.pl to potencjalni klienci dla legalnego CDA Premium.

CDA premium w roku 2018 i 2021 znalazło się na liście Motion Picture Association of America jako jeden z największych pirackich serwisów na świecie.

W roku 2018 rzecznik CDA zapowiadał interwencję w tej sprawie (wyjaśnienie), ale chyba nie wszystko poszło po jego myśli. Dlaczego CDA nie podejdzie do tematu na poważnie, albo nie odetnie się od strony społecznościowej serwisu? Chyba nikomu nie trzeba tego tłumaczyć.

Czy CDA premium jest legalne?

Przejdźmy teraz do CDA premium usługi, którą dużo łatwiej zdefiniować. CDA premium jest legalne, filmy zamieszczane w serwisie pochodzą od dystrybutorów i CDA ma podpisane niezbędne umowy do ich publikacji.

  • Tak, CDA Premium jest legalne.

Co istotne CDA Premium jest wpisane na listę dostawców audiowizualnych usług multimedialnych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. W tym aspekcie nie ma za bardzo co się rozwodzić, kupując subskrypcje CDA premium korzystasz z bezpiecznego i legalnego serwisu.

Czy CDA jest bezpieczne?

Pytanie o to czy CDA jest bezpieczne można rozumieć dwojako. Jeśli obawiasz się konsekwencji prawnych wynikających z oglądania nielegalnie udostępnionych plików wideo, to nie musisz się bać. Choć takie działanie jest niemoralne, to nie grozi Ci odpowiedzialność karna.

Jeśli obawiasz się bezpieczeństwa samej witryny pod kątem wirusów itd. strona cda.pl również jest bezpieczna.

Czytaj również  Jak otworzyć zegarek na rękę?

Mamy nadzieję, że ten artykuł odpowiedział na pytanie czy CDA jest legalne i bezpieczne. Jak widzisz powiedzenie, że społecznościowa część CDA jest nielegalna, nie byłoby zgodne z prawdą z drugiej strony duży niesmak pozostaje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *