Czy bierzmowanie jest obowiązkowe do ślubu?

Nie da się ukryć, że śluby kościelne są coraz rzadsze jednak wciąż wielu katolików szykuje się na taki ślub i zadaje sobie pytanie czy bierzmowanie jest obowiązkowe? Odpowiedź jest prosta, ale zależy w dużym stopniu od naszego podejścia do spraw wiary, a nawet bardziej samego kościoła i reguł w nim panujących. Sprawdźmy zatem czy bierzmowanie jest potrzebne do ślubu kościelnego i cywilnego.

Czy bierzmowanie jest obowiązkowe?

Zacznijmy jednak od pytania bardziej ogólnego, które niekoniecznie musi się tyczyć kwestii związanych ze ślubem. Czy bierzmowanie jest obowiązkowe?

Żaden sakrament religijny nie jest obowiązkowy i nie jest nam do niczego potrzebny w życiu cywilnym, w tym do ślubu.

Chcąc uczestniczyć we wspólnocie kościelnej również nie musisz posiadać bierzmowania. Niektórzy księża podczas zajęć religii wyciągają niczym niepoparte informacje, że brak bierzmowania będzie się równał brakowi ślubu. Nie jest to prawdą i należy puścić takie sformułowania obok uszu.

Nieposiadanie sakramentu bierzmowania może natomiast wykluczyć Cię z bycia chrzestnym. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego należy mieć ukończone 16 lat oraz być bierzmowanym.

Bierzmowanie to sakrament duchowy nie mający wpływu na sprawy cywilne. Nie jest wymagany nawet w kościele katolickim, chociaż lepiej go posiadać.

Czy bierzmowanie jest potrzebne do ślubu kościelnego?

Czy na drodze pary ludzi, którzy się kochają i chcą sobie ślubować przed bogiem wierność i miłość są przeszkody, które mogą im to utrudnić?

Tak, chociaż bierzmowanie nie powinno być jedną z nich. Zapewne nikogo nie zaskoczymy faktem, że ślub kościelny wymaga posiadania chrztu, podstawowego sakramentu w kościele katolickim.

Odpowiadając na pytanie czy bierzmowanie jest potrzebne do ślubu kościelnego, mówimy stanowcze nie. Nasza odpowiedź znajduje uzasadnienie w Kodeksie Prawa Kanonicznego Kan. 1065 – § 1.

Katolicy, którzy nie przyjęli jeszcze sakramentu bierzmowania, powinni go przyjąć przed zawarciem małżeństwa, gdy jest to możliwe bez poważnej niedogodności.

Występuje tutaj jasna sugestia, aby akt bierzmowania posiadać, jednak jest to wyłącznie sugestia a nie przymus.

Ksiądz może dopytywać, dlaczego takiego sakramentu nie posiadamy oraz możliwe są z jego strony jasne sugestie, że wypadałoby zrobić bierzmowanie, jednak nie może odmówić śluby, tylko przez wzgląd nieposiadania bierzmowania.

Niestety ludzie są różni i przepis może być różnie interpretowany co może prowadzić do konfliktu z księdzem. Prawo kanoniczne stoi po waszej stronie, ale księża nie zawsze będą musieli.

Czy do ślubu cywilnego potrzebne jest bierzmowanie?

Ślub cywilny jest związkiem dwóch osób na podłożu cywilnym umiejscowionym w prawie państwowym. Oznacza to, że biorąc ślub cywilny regulujemy nasz związek w obliczu prawa a nie Boga.

Z godnie z polską konstytucją mamy rozdział państwa i kościoła.

Do ślubu cywilnego nie jest potrzebne bierzmowanie ani żaden inny sakrament religijny. Taki ślub mogą zawrzeć nawet osoby o innym wyznaniu religijnym. Jakby tego było mało, urzędnik Państwowy nawet nie będzie pytał o wyznanie.

Ślub cywilny nie wyklucza ślubu kościelnego, część nowożeńców decyduje się w pierwszej kolejności załatwić formalności biorąc ślub cywilny a następnie przyrzeka sobie miłość przed obliczem Boga.

Czy do ślubu konkordatowego wymagane jest bierzmowanie?

Ślub konkordatowy to połączenie ślubu kościelnego i cywilnego, czego efektem jest uznawanie takiego ślubu zarówno przez Państwo jak i kościół. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które myślą o ślubie kościelnym a jednocześnie chcą mieć załatwiony ślub cywilny.

Takie połączenie obu ceremonii sprawia, że wymagania stawiane przed osobami biorącymi ślub nakładają się na siebie. Co za tym idzie do ślubu konkordatowego wymagane jest posiadanie chrztu. Bierzmowanie podobnie jak w przypadku ślubu kościelnego jest zalecane, ale nie jest wymagane.

Czy ślub bez bierzmowania może być unieważniony?

Dość zaskakująco często pytacie czy ślub bez bierzmowania może zostać unieważniony. Nie, taki ślub z punktu widzenia prawa kanonicznego nie podlega unieważnieniu. Po pierwsze przyrzekacie swoją miłość przed Bogiem i przerwanie jej po czasie przez kościół byłoby absurdem, a po drugie brak bierzmowania nie jest powodem, dla którego ślub można unieważnić.

Jak widzisz bierzmowanie nie jest obowiązkowe ani do ślubu kościelnego ani tym bardziej do ślubu cywilnego. Konieczność posiadania bierzmowania jest mitem, który niestety często jest powielany przez księży. Samo bierzmowanie powinno być podyktowane chęcią połączenia się z kościołem u mocnienia swojej więzi z Chrystusem. Niemniej Kodeks Prawa Kanonicznego jasno formułuje, kto może liczyć na ślub kościelny i w razie problemów powołaj się na przytoczony paragraf.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.