Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Czy banana to owoc, warzywo a może jagoda?

Posted by

czy banan to owoc czy jagoda

Banany dostępne są w polskich sklepach przez cały rok co czyni je jednymi z najpopularniejszych owoców na świecie. Mogłoby się wydawać, że nikt nie ma wątpliwości co do tego jak klasyfikować banany, ot są owocami i nie podlega to dyskusji. Faktycznie nadrzędną kategorią bananów jest owoc, ale w bardziej szczegółowym ujęciu banany są jagodami. Nie mamy tu jednak na myśli jagód jako owoców a jagodę jako typ owocu. Sprawdźmy, dlaczego banan jest zarówno owocem jak i jagodą a nie jest przy tym warzywem.

Różnice między owocem a warzywem

Rośliny klasyfikowane są na dwa sposoby, botaniczny i kulinarny. Najważniejszą klasyfikacją jest botaniczna, to ona określa czy coś jest owocem, a jak tak to jakiego typu. Klasyfikacja kulinarna ma wpływ na to jak postrzegamy różne rośliny, to za jej sprawą w świadomości wszystkich pomidor jest warzywem podczas gdy botanicznie to owoc.

Owocem nazywamy mięsiste struktury kwitnącej rośliny przechowujące w sobie nasiona. Uznaje się, że owoce są organem rozrodczym roślin, który rozprowadza nasiona w okolicy i pozwala kwitnąc nowym drzewom owocowym.

Znane są również suche owoce jak orzechy, ale to temat na zupełnie inny artykuł.

Mięsiste owoce dzieli się na:

 • Proste,
 • Zbiorowe,
 • Wieloowocowe.

Jagodę zalicza się do owoców prostych.

Warzywami nazywamy wszystkie jadalne części rośliny (bulwy, łodygi, liście, łodygi) o ile nie są owocami.

Dlaczego banan jest owocem?

banan to jagoda czyli owoc

Banan wypełnia definicję owocu, choć fakty, że kwiat bananowca nie musi zostać zapylony i banan uprawny nie posiada nasion mogą być mylące.

Czytaj również  Kapsuła czasu – co włożyć?

Owoc składa się z:

 • Egzokarp -zewnętrzna warstwa owocu (np. skórka),
 • Mezokarp – warstwa środkowa, soczysta np. w pomarańczach lub sucha w orzechach.
 • Endokarp – warstwa wewnętrzna, ściana komory nasiennej.

Ludzi najczęściej interesuje warstwa środkowa, czyli mezokarp. To ona jest miąższem, który nadają smak.

Czy banan jest jagodą?

Banan z botanicznego punktu widzenia jest jagodą. Za jagody uznaje się wszystkie owoce, które rozwijają się z jednego słupka kwiatowego i mają miękki egzokarp. Jagody mogą zawierać wiele nasion.

Owoce banana rozwijają się z jednego słupka kwiatowego, mają mięsisty środek i miękką skórę (choć nie jadalną) i zawierają niewielkie czarne pozostałości po nasionach.

Określenie jagoda powstało na długo po sformułowaniu definicji owocu. Banan powinien nosić miano jagody, ale żeby nie wprowadzać bałaganu botanicy używają ogólnej klasyfikacji zamiast podkategorii.

Innymi przykładami jagody są:

 • Papryka,
 • Winogrona,
 • Awokado.

Od teraz jak będziesz myśleć o jagodach, nie myśl o nich jak o małych miękkich roślinach zrywanych z krzewów, a jak o klasyfikacji naukowej owoców.

Dlaczego banan nie jest warzywem?

Jak już wiesz warzywo jest określeniem dla jadalnej części rośliny, która nie jest owocem. Banany wypełniają znamiona klasyfikacji owocu, dlatego nie są rozpatrywane jako warzywa.

Również w klasyfikacji kulinarnej nikt nie ma wątpliwości, że banan jest owocem.

Czy banan to owoc cytrusowy?

Prawdą jest, że owoce cytrusowe to jagody w kolorze od zielonego do ciemnopomarańczowego. Teoretycznie banany spełniają te kryteria, ale nie są zaliczane do owoców cytrusowych.

Czy banan jest zdrowym owocem?

Banan jest owocem bogatym w potas, niestety banany docierają do Europy jako dojrzałe owoce pozbawione wielu minerałów i witamin. W bananach znajdziemy:

 • Witaminy A, c, B, K, E,
 • Wapń,
 • Potas,
 • Magnez,
 • Fosfor.

Potas wpływa na normalizację poziomu ciśnienia we krwi, ma również pozytywny wpływ na profilaktykę miażdżycy.

Czytaj również  Klub Media Markt

Banany są lekkostrawne co sprawia, że doskonale sprawdzają się w dietach osób z problemami żołądkowymi.

W 100g banana znajdziemy:

 • 88 kcal,
 • 0,3g tłuszczy,
 • 23g węglowodanów,
 • 1,1g białka,

Jedząc banany warto zwrócić uwagę na ich kaloryczność. Z racji tego, że zazwyczaj kupujemy je w kiści, to jeden banan dziennie nie jest czymś nienormalnym. Co prawda nie jest to owoc wysoce kaloryczny, ale w diecie powinien być uwzględniony.

Banan owoc czy jagoda?

Jak widzisz banan nie jest oczywistym owocem. Klasyfikacja botaniczna potrafi sprawić niezły zamęt w głowie. Zapamiętaj, że banan jest jagodą, która jest owocem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *