Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Czy arbuz to owoc?

Posted by

czy arbuz to owoce

Czy Arbuz jest owocem? Takie pytanie może narodzić się w głowach wszystkich osób szukających informacji na temat tego smacznego warzywa… Dokładnie tak, arbuz jest warzywem i choć jest to bardzo nieintuicyjne, zwłaszcza w Polsce, gdzie większość ludzi uważa arbuza za owoc to warto zapamiętać, iż arbuz jest warzywem. Owoce i warzywa różnią się od siebie na kilka sposobów, zaraz Ci dokładnie wytłumaczymy, dlaczego arbuz jest warzywem i czy to coś powinno zmienić w Twoim podejściu do tej rośliny.

Warzywo czy owoc?

Żeby zrozumieć dlaczego arbuz jest warzywem warto poznać różnice pomiędzy warzywem a owocem. Zasadniczo wskazuje się na dwa punkty podejścia do klasyfikacji warzyw i owoców. Pierwszy z nich jest często biologiczny, drugi tyczy się aspektów kulinarnych.

Nas interesuje biologia, a ta w bardzo prosty sposób tłumaczy, dlaczego owoce są owocami a warzywa warzywami.

Owocem jest efektem rozwoju kwiatów, natomiast warzywa to inne części rośliny jak liście, korzenie czy łodygi.

Najbardziej znanym przykładem konfliktu owoc czy warzywo jest pomidor, ale takich owoców jest zdecydowanie więcej, a arbuz jest tylko jednym z wielu przykładów.

Dlaczego arbuz jest warzywem?

Warto od razu zaznaczyć, że arbuz pochodzi z rodziny dyniowatych, w której znajduje się dynia, melon czy cukinia. Podczas gdy o dyni raczej każdy myśli jak o warzywie, o arbuzie mało kto ma podobne zdanie.

Arbuz mylony jest z owocem głównie za sprawą wartości odżywczych i smaku. Przyjęło się, że słodycz jest zarezerwowana dla owoców, co ma swoje przełożenie na ich spożycie i używanie w różnych potrawach. Takie rozróżnienie jest bardzo mylące, gdyż arbuz nie jest jedynym słodkim warzywem, można tu wymienić np. buraki czy bataty.

Arbuz w głównej mierze składa się z wody co sprawia, że jest bardzo nisko kaloryczny, w przeciwieństwie do jagód, winogron czy bananów. Zawartość wody na poziomie 92% wiąże się również z małą zawartością witamin i minerałów. Nie jest to najlepszy produkt pod kątem odżywczym, spokojnie można go wpisać do diety.

Czytaj również  Bershka karta podarunkowa

Należy również zwrócić uwagę na sposób uprawy, który przypomina uprawę warzyw a nie owoców.

Dlaczego arbuz jest owocem?

W tym miejscu wypada wspomnieć o tym, że arbuz jest technicznie jagodą… Do tego momentu staraliśmy się rozwiać wątpliwości na temat tego czy arbuz jest owocem, ale ten mały aspekt mocno zaburza narrację.

Pytając dowolnego botanika o to czy arbuz jest owocem, przytoczy on definicję owoców. Za takie uznaje się części rośliny, które powstają w wyniku zapłodnienia. Kwiat musi zakwitnąć i zostać zapylony, czego efektem jest owoc. Podchodząc do tego tematu w ten sposób, nawet fasola i ogórki są owocami.

Pomimo tego, faktu wiąż, arbuz uznawany jest za warzywo. Jest to roślina jednoroczna, której uprawy znajdują się w ciepłych krajach.

Owoce zasadniczo składają się z mniejszej ilości wody, która dochodzi do 89%, w przypadku warzyw może to być nawet 95%.

Jak zauważana watermelon.org arbuz w niektórych krajach przyrządzany jest bez obierania, a to cecha typowa dla większości warzyw. Skóra arbuza jest marynowana i odpowiednio przyprawiana.

Arbuz owoc czy warzywo – podsumowanie

Niektórzy biologowie są zwolennikami teorii, że „w biologii nie ma czerni i bieli a wszystko jest szare”. Ten cytat pochodzi od Dr. Lynn Branderberger pracującego w Oklahoma State University. Nie da się ukryć, że arbuz próbuje być neutralny i całkiem dobrze mu to wychodzi.

To czy arbuz jest owocem czy warzywem jest kwestią mocno kontrowersyjną, w której nie ma konsensusu. Udzielając odpowiedzi, że arbuz jest owocem będziesz mieć tyle samo racji co osoba twierdząca, że to warzywo.

W Polsce arbuz uznawany jest przez ogół społeczeństwa jako owoc (głównie dlatego, że nie mamy upraw arbuzów) i tego zdania polecamy się trzymać. Jednocześnie jednak warto mieć w pamięci, fakt że arbuz należy do rodziny dyniowatych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *