Czujniki w telefonach

Jeżeli zastanawiasz się jakie występują czujniki w telefonach, to z tego artykuły dowiesz się wszystkiego co potrzebne. Czasy, w których telefon pełnił rolę po prostu telefonu dawno minęły.  Dziś nowoczesne smartfony wyposażone są w procesory, pamięć operacyjną itd. na poziomie komputerów sprzed kilku lat. Coraz większe możliwości telefonów nie mogłyby być wykorzystane w 100% bez wykorzystania czujników odpowiadających za masę różnych rzeczy. Na stronie znajdują się już szczegółowo wyjaśniające działanie najistotniejszych czujników jak żyroskop w telefonie czy akcelerometr, a w tym wpisie zebraliśmy wszystko w całość i dodaliśmy opis nieco mniej popularnych czujników jak czujnik grawitacyjny.

Akcelerometr

Jednym z najczęściej montowanych czujników w telefonach jest akcelerometr. Jest to urządzenie mierzące właściwości przyśpieszenia w celu wykrywania orientacji. W przypadku telefonów pełni bardzo fajną funkcję poprawiającą wrażenia z użytkownika, a mianowicie pozwala zmieniać orientacje obrazu w zależności od tego czy urządzenie jest ustawione pionowo czy poziomo. Należy zaznaczyć, że ta sama funkcja wykorzystywana jest w tabletach. Wykorzystanie tej funkcji miało nie tylko wpływ na zwiększenie użyteczności telefonów czy tabletów, ale również rozwój rynku gier i aplikacji wykorzystujących akcelerometr do własnych celów. Przykładem mogą być gry wyścigowe, które mogą działać bez wykorzystania przycisków, opierając się na samym przechyle telefonu, choć nie jest to tylko zasługą akcelerometru.

Żyroskop

Żyroskop nie jest urządzeniem w pierwszej kolejności kojarzonym z telefonami. Stosowany jest w wielu dziedzinach życia podobnie jak akcelerometr i co ciekawe często jego działanie jest mylone z tym drugim. Pierwszy raz jako czujnik w telefonie został wykorzystany przez Apple w swoich telefonach. Sam w sobie jako osobne urządzenie nie spełniał najlepiej swojej roli, dopiero połączenie z akcelerometrem, gps, czujnikiem grawitacyjnym i odpowiednim oprogramowaniem pozwoliło na wykorzystanie jego potencjału.Szczególne znaczenie ma relacja akcelerometr-żyroskop, która pozwoliła lepiej obliczać zmiany w orientacji przestrzennej.

Czujnik Halla

Powiedzieć gdzie jest góra, gdzie dół albo jakie jest napięcie elektryczne to dość łatwe zadanie, a jak poradzić sobie ze zmierzeniem czegoś co jest niewidoczne? Tym właśnie zajmuje się czujnik Halla, którego zadaniem jest pomiar wielkości pola magnetycznego. Więcej o samym czujniku i zasadach działania znajdziesz w artykule poświęconym czujnikowi Halla, tutaj chcemy się skupić na zastosowaniu w telefonach. Jest to czujnik wykorzystywany w telefonach od nie tak dawna. Odpowiada w głównej mierze, za określanie tego czy telefon jest zakryty i powinien zostać uśpiony oraz kiedy powinien zostać wybudzony. Co prawda czujnik Halla stosowany był w telefonach z klapką, ale obecnie gdy takiej nie ma do poprawnego działania potrzebna jest obudowa z magnesem, która po zakryciu poinformuje czujnik o konieczności wygaszenia ekranu. Obecnie sterowanie telefonami i innymi urządzeniami przechodzi na sterowanie gestem i tutaj również wykorzystuje się czujnik Halla.

Barometr

O barometrze zapewne słyszałeś przy okazji prognozy pogody. Barometr jest jednym z ciekawszych czujników w telefonach, gdyż jego zadaniem jest przewidzenie pogody na najbliższe godziny. Tutaj należy wspomnieć o tym, że tylko niektóre telefony posiadają barometr. W sklepach Google i Apple jest wiele aplikacji barometrowych, ale wierzenie w ich wskazania nie jest najrozsądniejszą rzeczą. Zdecydowanie najlepiej wypada połączenie aplikacji programowalnej i telefonu z wbudowanym barometrem. Jeżeli zgrasz taką aplikację z czujnikiem w telefonie, będziesz mieć dobrą predykcję co do pogody na najbliższe godziny. Barometr sam w sobie, rzadko kiedy jest gotowy do użytku i wymaga skalibrowania. Drugą, nawet ważniejszą funkcją jest określanie wysokości. Pozwala ona na lepsze określenie miejsca z wykorzystaniem GPS.

Termometr

Prawdopodobnie najbardziej podstawowy czujnik ze wszystkich. Każdy nowoczesny telefon posiada minimalnie jeden czujnik temperatury a zazwyczaj jest ich kilka. Wbrew pozorom głównym zadaniem termometru w telefonie nie jest mierzenie temperatury zewnętrznej a tego jak nagrzewa się telefon. Problem z termometrem jest taki, że gdzie go nie umieścimy to i tak będzie źle. Wskazana temperatura będzie zawsze zakłamana, jedynym sensownym rozwiązaniem są termometry zewnętrze podpinane do telefonu, ale to rozwiązanie mało praktyczne.

Czujnik Zbliżeniowy

Czujnik zbliżeniowy jak sama nazwa wskazuje zajmuje się określaniem odległości od innych obiektów poprzez emitowanie pola magnetycznego lub wiązki podczerwieni.Zastosowanie tego czujnika w telefonie sprawiło, że możemy swobodnie rozmawiać przez smartfonanie bojąc się o to, że wyłączy się gdy przyłożymy go do buzi. Czujnik zbliżeniowy stanowi również alternatywę dla czujnika Halla w odniesieniu do sterowania telefonem gestami.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *