Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Coca Cola na biegunkę i grypę żołądkową?

Posted by

coca cola na biegunke

Jako ludzie posiadamy wiele mitów na temat leczenia poszczególnych dolegliwości, wiele z nich nie ma poparcia w faktycznej medycynie. Dlaczego tak się dzieje? Oddziaływanie środowiskowe, przyzwyczajenie, rodzinne tradycje itd. Ten artykuł będzie poświęcony właśnie jednemu z takich mitów, jakim jest zbawienne działanie Coca Coli na biegunkę, grypę jelitową o ogólnie problemy z żołądkiem oraz jelitami.

Uważam, że wytłumaczenie tego zagadnienia jest bardzo potrzebne, gdyż w internecie można znaleźć wypowiedzi gastrologów mówiących, że polecają coca colę w przypadku biegunki, a głosy negujące te rozwiązanie poparte badaniami są mniej widoczne.

Coca Cola

Rozsądnie będzie zacząć od wytłumaczenia czym jest coca cola i dlaczego z jakiś powodów uważa się ją za lekarstwo.

Historia coca coli sięga 19 wieku i jej twórcy Johna Stitha Pembertona, ale jej potęgę zbudował biznesmen As Griggs Candler. Nazwa, którą zna kilka miliardów ludzi na całym świecie pochodzi od oryginalnych składników liści koki o orzechów kola, które są źródłem kofeiny. Dzisiejsza receptura napoju nie jest znana, ale z pewnością nie występują tam elementy kokainy.

Historia powstawania biznesu jest może i ciekawa, ale to temat na zupełnie inny artykuł skupmy się na tym co wiemy odnośnie składu tego „leku na biegunkę”.

Coca-Cola sprzedawana jest na całym świecie w formie koncentratu. Butelka 350ml potrafi zawierać 38 gram cukru pod postacią syropu kukurydzianego o wysokiej zawartości fruktozy.

Do tego dochodzi woda gazowana, wspomniana kofeina, kwas fosforowy, barwnik karmelowy E150d oraz naturalne aromaty.

Takie połączenie sprawia, że jest to napój pozbawiony wartościowych składników odżywczych dla organizmu. W puszcze Coca-coli znajdziemy 50mg sodu, 0 gram tłuszczu, 0 gram potasu, 38 gram cukru i 140 kalorii.

Czytaj również  Przeterminowana kawa – Skutki uboczne

Biegunka

Wiemy w tym momencie z czego składa się coca cola więc zastanówmy się czym są zaburzenia żołądka i jelita. Dla uproszczenie zajmijmy się biegunką, jest to najpopularniejszy problem w którym korzysta się z omawianego napoju.

Biegunka to nic innego jak wodniste i luźne stolce którym zazwyczaj towarzyszy częsta potrzeba wypróżnienia. Przebieg biegunki może być ostry lub przewlekły, zazwyczaj mija po dniu lub dwóch.

Biegunka jest powodowana przez:

 • Nietolerancję pokarmową np. laktozy
 • Alergię pokarmową
 • Skutek uboczny leku
 • Infekcje wirusową – grypa, norowirus, rotawirus
 • Infekcje bakteryjną – najczęściej z zanieczyszczonej żywności bądź wody
 • Chorobę Jelit
 • Infekcje pasożytniczą – pasożyt żyją w skażonej żywności i wodzie
 • Problemy z woreczkiem żółciowym lub żołądkiem

Do infekcji zachodzi często w skutek zarażeń bakterią salmonelli albo co za ironia bakterią E. coli. W przypadku dzieci częstym winowajcom jest Rotawirus. Biegunka ma wiele objawów, ten najpopularniejszy jest tylko jednym z nich, do innych zaliczamy:

 • Nudności
 • Ból brzucha
 • Skurcze
 • Wzdęcia
 • Gorączkę
 • Odwodnienie
 • Krwawe stolce

Szczególnie niebezpieczne jest odwodnienie, które może prowadzić do zmęczenia, suchej błony śluzowej, zawrotów głowy, zwiększonego pragnienia czy suchości w ustach.

Czy coca cola jest dobra na biegunkę?

coca colaZebraliśmy niepodważalne fakty o składzie coca-coli i wiemy co wywołuje biegunkę oraz jakie są jej objawy. Zatem możemy zastanowić się czy coca cola jest dobrym lekarstwem na biegunkę.

Zacznijmy może od tego, że Cola nie posiada absolutnie żadnych wartości odżywczych. Cukier zawarty w tym czarnym napoju to fruktoza, czyli cukier prosty dający organizmowi nagły skok cukru, zdecydowanie lepsze są cukry złożone.

Kofeina zawarta w napoju w zgodzie z najnowszymi badaniami Harvard Healty jest elementem zwiększającym utratę wody i soli z organizmu, a jak wiemy odwodnienie jest jednym z poważniejszych zagrożeń podczas biegunki czy grypy jelitowej.

Czytaj również  Gdzie kupić erytrol

W innych badaniach z 2008 roku brytyjscy naukowcy przeprowadzali przegląd literatury medycznej chcąc znaleźć potwierdzenia powszechnie panującego mitu, nie znaleźli żadnego.

Oczywiście opieranie się tylko i wyłącznie na badaniach innych nie byłoby warte podkreślenia gdyby nie to, że ci sami naukowcy postanowili poddać analizie biochemicznej coca colę oraz inne napoje gazowane i środki dostępne bez recepty zawierające elektrolity.

Jak się pewnie domyślasz z tonu narracji, cola zawierała znikome ilości potasu i sodu oraz elektrolitów, a poziom glukozy były znacząco ponad normami Światowej organizacji zdrowia. W jednym ze zdań podsumowujących, padło stwierdzenie mówiące, że Cola oraz inne napoje gazowane nie zapewniają wystarczającej wymiany płynów i elektrolitów i nie powinny być zalecane jako lek.

Również niektóre soki jak np. sok jabłkowy są niewskazane w leczeniu objawów biegunki.

Coca-Cola na biegunkę u dzieci?

Dzieci posiadają jeszcze bardziej wrażliwe organizmy od naszych. Coca cola nie powinna stanowić elementu leczenia grypy żołądkowej, biegunki czy rozwolnienia u najmłodszych.

Jak zatem walczyć z biegunką?

Zarówno u dzieci jak i dorosłych należy zadbać o należyte nawodnienie organizmu. Zastąpienie utraconych płynów i elektrolitów zapobiegnie odwodnieniu.

W przypadku osób dorosłych zaleca się spożywanie wody, napojów sportowych (izotoników), napojów niezawierających kofeiny czy bulionów.

Dzieci z biegunką powinny otrzymywać roztwory nawadniające podobne do dorosłych.

Unikamy napojów typu coca cola, mleko, napojów z kofeiną oraz alkoholu.

Kolejną radą jest zażywanie odpoczynku i dołożenie organizmowi potrzebnych wartości odżywczych z jedzenia. Doskonale zdaje sobie sprawę, że jest to ostatnie o czym myślisz w toalecie, ale nisko błonnikowe i półtłuste pokarmy przyśpieszą powrót do zdrowia. Zarówno w przypadku dzieci i dorosłych fajnie sprawdzą się jogurty oraz suplementy probiotyczne. Dzieci powinny dostawać żywność bogatą w węglowodany złożone (ryż, ziemniaki).

W przypadku jedzenia odrzucamy potrawy pikantne i bardzo tłuste.

Czytaj również  Gdzie kupić olej z czarnuszki i nasiona czarnuszki?

Coca-Cola mimo to działa?

Jak się okazuje Coca Cola jest stosowana w leczeniu fitobezoarów żołądkowych, w około 50% wystarczy sama Cola do ich rozpuszczenia. Jednak w niektórych przepadkach takie leczenie kończy się niedrożnością jelita cienkiego co wymaga interwencji chirurgicznej.

Podsumowanie

W sieci znajdziesz wiele artykułów twierdzących „coca cola pomaga na rozwolnienie”, spotkasz się również z wypowiedziami lekarzy twierdzących, że picie coli pomaga. Niestety, ale nie ma naukowych badań potwierdzających skuteczność coli w walce z grypą żołądkową.

Smak coca-coli jest lubiany przez miliony osób, ale jej właściwości medyczne ograniczają się to tego co zostało opisane w jednym nagłówku powyżej. Nie podawaj Coli swojemu dziecku, ani nie aplikuj jej sobie w trakcie biegunki, pomóc nie pomoże, a może zaszkodzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *