Co zamiast keramzytu do doniczki do drenażu?
Ostatnia aktualizacja 11 lipca 2022 przez Redakcja
Czytasz ten artykuł, ponieważ zastanawiasz się co włożyć zamiast keramzytu do doniczki. Prawidłowe przeprowadzenie drenażu ma znaczenie dla rozwoju roślin. Zablokowanie korzeni przed ciągłym przebywaniem w wodzie jest bardzo istotne. Jak się okazuje większość domowych ogrodników sięga w pierwszej kolejności po keramzyt dostępny w większości sklepów ogrodniczych. Jednak jego cena ostatnimi laty znacząco wzrosła i gdy mamy do wysypania wiele donic szukamy tańszego rozwiązania. Z tego artykułu dowiesz się co zamiast keramzytu do doniczki dla prawidłowego drenażu.
Dlaczego keramzyt sprawdza się w drenażu?
Kwiaty coraz rzadziej goszczą w mieszkaniach, młodzi Polacy nie mają czasu na zajmowanie się kwiatami. Choć ten trend może być smucący, to faktem jest, że wciąż trudno o lepszą dekorację do mieszkania niż zadbane kwiaty.
Jednak naturalne rośliny wymagają pielęgnacji i warto mieć o niej chociaż podstawowe informacje. Do absolutnych podstaw należy sukcesywne podlewanie roślin, zwłaszcza w ciepłe okresy. Przed posadzeniem i podlaniem naszych roślin warto zatroszczyć się o drenaż w doniczce, który wspomoże podlewanie i uchroni roślinę przed ciągłą wilgocią.
Ciągły kontakt korzeni z wodą może prowadzić do gnicia rośliny. Drenaż to warstwa oddzielająca ziemię od dna doniczki. Nie może to być jednolita struktura, nadmiar wody powinien przelatywać przez szczeliny albo wsiąkać w materiał.
W drenażu często wykorzystuje się keramzyt z racji na dużą trwałość i niewielką wagę. Jest to również materiał relatywnie tani, jeśli kupujemy go w dużych ilościach. Jednak to tylko jeden z materiałów, który się sprawdzi. Jeśli chcesz oszczędzić koniecznie sprawdź jedną z poniższych propozycji.
Co zamiast keramzytu do doniczki?
Keramzyt pomimo swojej popularności nie zdominował rynku i ma dużą konkurencję. W tym artykule opiszemy najpopularniejsze zastępstwa keramzytu jakimi są:
- Perlit,
- Pokruszone gliniane doniczki,
- Styropian,
- Flizelina,
- Piasek,
- Zwykłe oczyszczone kamienie,
- Węgiel drzewny,
- Kamienie grysowe.
Pokruszone doniczki zamiast keramzytu?
Choć może to brzmieć nieco dziwnie, to pokruszone gliniane doniczki idealnie sprawdzają się jako zastępstwo keramzytu. Skąd takie doniczki wziąć? Oczywiście jest to odpad, który zostaje w wielu domach po niefortunnych zdarzeniach. Możemy również wykorzystać nieużywane doniczki, wszystko zależy do tego czy będzie nam potrzebna.
Zamiast keramzytu wybierz Perlit
Perlit to dodatek do podłoża, który wykorzystywany jest np. w uprawach pomidorów czy sałaty. Sprawdzi się również jako drenaż dla wielu innych roślin. Cena oscyluje w granicach 16zł za 10l, czyli bardzo podobnie do keramzytu.
Ta skała pochodzenia wulkanicznego posiada niską wagę i ma zdolność retencjonowania wody. Jest to zdecydowanie jedna z najciekawszych alternatyw dla keramzytu.
Styropian też się nada
Co zamiast keramzytu? Styropian, coś co znajduje się w wielu mieszkaniach, jest tanie i doskonale się sprawdza. Najlepiej pod tym względem wgląda styropian granulowany, ale równie dobrze możemy zetrzeć styropian, który posiadamy i wsypać na dno donicy.
Flizelina idealna do drenażu
Flizelina to materiał, który pochłania wilgoć i ją oddaje. Stosowany jest głównie jako oddzielenie prawidłowego drenażu od ziemi, ale w większej ilości można stosować go również jako samoistny drenaż.
Piasek
W drenażu wykorzystywany jest również piasek, co prawda jest to materiał pochłaniający wodę, ale robi to na tyle dobrze, że warto rozważyć go przy wykonywaniu drenażu. Najlepiej sięgać po piasek jasno-żółty jednocześnie unikając piasku z zawartością soli.
Zwykłe kamienie też się sprawdzą
Drenaż donicy można wykonać również z kamyczków znalezionych w ogrodzie czy na podwórku. Choć sam materiał sprawdza się doskonale to jego pozyskanie może być problematyczne. W przypadku pojedynczych niewielkich donic znalezienie odpowiedniej ilości kamyków nie powinno stanowić problemu, ale w przypadku większych donic zdecydowanie bardziej polecamy jedną z wyżej opisanych metod.
Jak wykonać drenaż?
Mamy nadzieję, że nasze propozycje zamienników keramzytu przypadły Ci do gustu. Napiszmy jeszcze parę słów o tym jak wykonać prawidłowo drenaż.
Zacznij od przygotowania doniczki, sprawdź czy na jej dnie są dziurki do odprowadzania wody, jeśli takich nie ma wykonaj je własnoręcznie. Utwórz kilka niewielkich otworów proporcjonalnych do powierzchni dna doniczki.
Doniczkę umieść na podstawce, to na niej będzie zatrzymywał się nadmiar wody.
Zależnie od rozmiarów doniczki wysyp jej spód keramzytem lub inną z omawianych propozycji. Wysokość warstwy powinna zależeć od wielkości donicy. Przyjmuje się, że minimalna warstwa wynosi około 2 cm, a maksymalną może dochodzić nawet do kilkunastu.
Następnie nasyp ziemi i posadź roślinę, tak zabezpieczona nie powinna gnić z nadmiaru wody.
Wiesz już co wybierzesz zamiast keramzytu do doniczki?