W naszej serii artykułów objaśniających skróty występujące w komunikacji internetowej przyszedł czas na sprawdzenie co to znaczy omg i dlaczego jest tak często wykorzystywane. Omg to jeden z bardziej popularnych skrótów, który wypada znać jeżeli chce się dogadać z ludźmi wychowanymi w ciągu ostatnich 20 laty. Jeżeli interesują Cię również skróty jak idk, lmao czy kk zapraszamy do osobnych artykułów, w których dokładnie objaśniamy te pojęcia.
Co to znaczy OMG?
OMG jest akronimem od angielskiego wyrażenia Oh My God co po polsku oznacza „O Mój Boże”. Popularność skrótu OMG wynika z rozwoju wiadomości sms oraz komunikatorów internetowych. Liczne social media przyczyniły się do upowszechnienia skrótu na początku w internecie anglojęzycznym, a później również rodzimym.
Powód, dla którego sformułowanie Oh My God zostało sprowadzone do skrótu OMG jest oczywiste, wynikało z oszczędności czasu. Twórca skrótu o ile można mówić o jednej osobie, nie mógł przypuszczać, że pojęcie trafi również do codziennej mowy. Co ciekawe taki twórca istnieje, jednak ciężko łączyć go z obecną popularnością OMG. Skrót wymyslił brytyjski admirał piszący list do Winstona Churchilla, wiadomość brzmiała tak:
Słyszałem, że nowy zakon rycerski jest na tapisie. OMG !
Kiedy używać skrótu OMG
OMG to skrót, który pozornie wywodzi się z „poważnego” sformułowania, oznaczającego szok wywołany nagłym zdarzeniem często nieprzyjemny. Jednak Omg z czasem zupełnie straciło swoją powagę i stało się częścią codziennej mowy, używaną w sytuacjach błahych nie naznaczonych powagą. W efekcie otrzymujemy sformułowanie dużo łagodniejsze od wyrażenia, które skraca co przez część osób wierzących może zostać odebrano jako mniej ingerujące w odniesienie do Boga, a bardziej luźna część mowy.
Przykłady użycia OMG
A: Widziałaś jak ta sukienka na mnie wygląda?
B: OMG, ale jesteś piękna.
A: Janek wczoraj wypił litr wódki i jeszcze było mu mało
B: OMG ten to ma łeb
A: OMG ale jestem głupi
Dodaj komentarz