Co to znaczy idk

Internet przepełniony jest różnymi skrótami, które dla wielu osób są niezrozumiałe. Spora część skrótów w tym takich jak „idk” pochodzi z języka angielskiego, a ten konkretny jest skrótem wyrażenia „i don’t know” co w tłumaczeniu na język polski oznacza „nie wiem” albo bardzo dokładnie „Ja nie wiem”. Jeżeli chcesz dowiedzieć się nieco więcej na temat tego jak używać idk oraz w jakich sytuacjach nie wypada tego robić czytaj dalej. Zachęcamy również do sprawdzenia co znaczy btw albo zw.

Co znaczy idk po angielsku i polsku

Jak już wiesz skrót idk po angielsku oznacza I don’t know, jak nie trudno się domyślić powstał z pierwszych liter poszczególnych słów:

  • i – I
  • d – don’t
  • k – know

Tłumaczenie tych trzech podstawowych słów na język polski pozwala nam uzyskać frazę „nie wiem”. Co istotne polskie tłumaczenie nie jest wykorzystywane w skrótowej nazwie.

Co znaczy skrót idk i jak używać

Dlaczego taki skrót powstał? Jeżeli jesteś nieco starszą osobą pamiętasz czasy, w których cena sms była relatywnie duża i dbało się o to, żeby nie wysyłać za dużo takich wiadomości. Dlatego zaczęto stosować wiele skrótów, idk było jednym z nich. Dzisiaj pomimo niższych cen sms, które często są darmowe skrót idk jest równie chętnie wykorzystywany, gdyż limit znaków pozostał, a lepiej zawrzeć wszystko w jednej wiadomości.

Rozwój komunikacji internetowej tylko upowszechnił idk jak skrót globalny wykorzystywany w komunikacji nieformalnej najczęściej na komunikatorach typu messenger. Szacuje się, że popularność skrótu zaczęła się w roku 2002.

Można również spotkać się z zastępowaniem idk emotkami typu ? i ?‍♂️ swojego czasu popularna była również ¯\_(ツ)_/¯.

Skrót idk nie wymaga pisania dużymi literami, spokojnie można stosować małe znaki. Należy jednak pamiętać, że w internecie wielkie litery odbierane są jako krzyk, więc IDK może zostać odebrane nieco agresywnie.

Przykłady zastosowań

  • A: Co będziesz jutro robić? – B: idk, może pójdę na ryby.
  • A: Co było zadane z polskiego? – B: idk
  • A: Wiesz jak naprawić uszkodzony wentylator – B: Chciałbym pomóc, ale idk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *