Co to są bletki – do czego służą i czy są legalne?

Bletka to pojęcie pojawiające się w gronie osób palących wyroby tytoniowe. Bletki funkcjonują od setek lat i po dziś dzień są wykorzystywane przez osoby palące substancje legalne lub mniej legalne jak marihuana. Co to są bletki, do czego służą i czy są legalne w Polsce? To tylko niektóre pytania, na które odpowiemy w ramach tego artykułu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat bletek to koniecznie czytaj dalej.

Co to są bletki?

Bletki to alternatywna nazwa dla bibułek, przedmiotu służącego do zawijania w nie tytoniu lub innych specyfików do palenia (głównie marihuany).

Pierwszymi bletkami były liście innych roślin w procesie rozwoju technologii, materiał wykorzystywany w bletkach się zmieniał. Istnieje wiele rodzajów bletek a wśród najpopularniejszych:

 • Bletki niewybielane,
 • Bletki wybielane,
 • Bletki konopne,
 • Bletki ryżowe,
 • Bletki przeźroczyste,

W głównej mierzy bletki możesz kojarzyć z filmów policyjnych, w których często pojawiające się osob paląc marihuanę. Ważne podkreślenia jest to, że bletki same w sobie są w pełni bezpieczne i nie zawierają substancji niedozwolonych, dlatego bez przeszkód kupisz je w kioskach czy sklepach spożywczych.

Za nim stworzono papierosy, które znamy bletki były podstawowym elementem każdego papierosa.

Bletka to inaczej bibułka, oba określenia stosowane są zamiennie.

Czym są bletki OCB?

Skoro wiesz już co to są bletki warto pomówić chwilę o bletkach OCB. Akronim OCB odnosi się do miejsc i rodziny odpowiedzialnej za stworzenie najpopularniejszych na świecie bletek papierosowych.

 • O – od nazwy francuskiej rzeki Odet, nad którą powstała pierwsza papiernia firmy.
 • C – Papiernia Cascedec wydzierżawiona w 1893 roku
 • B – Pierwsza litera nazwiska rodziny założycieli Rene i Guillaume Bollore.

Nazwa OCB została oficjalnie zarejestrowana w roku 1923, co zapoczątkowało masowy eksport do Stanów Zjednoczonych. W roku 1999 zostały wprowadzone OCB Premium Rolling Papers, bletki, które można kupić współcześnie.

Bletki OCB są ekologiczne a sama firma pomaga w sadzeniu drzew, które służą do produkcji bletek.

Do czego służą bletki?

Bletki służą do zawijania w nie tytoniu i innych środków, z których w wyniku palenia wydostaje się dym, który jest wdychany do płuc. Bez bletek palenie tytoniu czy innych substancji byłoby znacząco utrudnione. Bletki są bardzo wygodne i pozwalają na dowolne formowanie papierosów pod kątem wielkości.

Materiały z jakich wykonuje się bletki pozwalają na odpowiednio długie trzymanie żaru co ma przełożenie na długość i równomierność palenia.

Jak wygląda bletka?

Wygląd bletki nie jest jasno ustalony, zarówno jej wymiary, grubość jak i wygląd zależą od producenta oraz materiału wykorzystanego w procesie produkcji. Jednak zazwyczaj mówimy o skrawkach papieru, które po zwinięciu przyjmują kształt walca. Istnieją również bletki stożowe, które zwężają się w kierunku ust.

Najczęściej do produkcji bletek wykorzystuje się papier celulozowy, choć można znaleźć droższe bletki wykonane z prawdziwych liści. Zaletą bletek papierowych jest niski koszt produkcji a co za tym idzie dobra cena dla klienta. Do tego dochodzi łatwy sposób ingerencji w smak czy wygląd bletki.

jak wyglada bletka

Wygląd bletki a konkretnie jej kolor może różnić się również zależnie od wykorzystanych aromatów. Jeśli węch odgrywa dla ciebie dużą rolę przy paleniu to ucieszy Cię wiadomość, że bletki produkowane są z wykorzystaniem aromatów roślinnych czy alkoholowych.

Bletki naturalne swoim wyglądem przypominają liście konopi, gdyż z nich są wykonane. Naturalnie liście są odpowiednio przygotowane i najczęściej występują w jasnych odcieniach brązu.

Wybór konkretnej bletki będzie miał wpływ na odczucia związane z paleniem. Jeśli jesteś osobą pełnoletnią, która pali i nie wiesz jakie bletki będą najlepsze na start, skontaktuj się z internetowymi sklepami, gdzie otrzymasz doradztwo, albo skorzystaj z pomocy lokalnego sklepu z tytoniem.

Z czego robi się Bletki?

Bletki wykonuje się głównie z papieru celulozowego oraz naturalnych liści, ale na rynku znajdziemy również bletki ryżowe.

 • miazgi drzewnej,
 • konopi,
 • lnu,
 • słomy ryżowej.

Czy bletki są legalne i od 18 lat?

Choć bletki wykorzystywane są w procesie palenia substancji zakazanych na terenie naszego kraju, to służą również do zawijania tytoniu, a ten zakazany nie jest. Bletki w Polsce nie są zakazane przez żadne przepisy prawne, mało tego nie występuje dolna granica pozwalająca na ich zakup podobnie jak ma się to do zapałek czy zapalniczki.

 • Bletki są legalne,
 • Bletki dozwolone są do kupienia poniżej 18 roku życia.

Wiele osób zastanawia się czy do kupna bletek konieczne jest posiadanie dowodu osobistego, biorąc pod uwagę, że jest to produkt w pełni legalny, takiego obowiązku nie ma. Mało tego, jeśli bletki znajdują się w sprzedaży, sprzedawca nie może odmówić Ci ich sprzedaży, w innym wypadku naraża się na grzywną.

Sprzedawcy postępują zgodnie z własnymi zasadami moralnymi i w razie odmowy sprzedaży warto wspomnieć, że to tylko kawałek papieru, który można legalnie kupić niezależnie od wieku. Jeśli nie chcesz dowodzić swoich praw, udaj się do sklepu z akcesoriami dla palaczy tam bez problemu kupisz bletki a i ich wybór będzie większy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *