Co to jest w NFC w telefonie i jak działa?

Estimated read time 7 min czytania

Technologia stale idzie do przodu, a co za tym idzie nowinki i ułatwienia z tym związane pojawiają się na rynku dość często. Szczególnie widoczne jest to w telefonach komórkowych, urządzeniach zdrowotnych, bankowości internetowej i w podobnych obszarach. Jednym z ważniejszych elementów, które ostatnio zawitały na stałe na międzynarodowym rynku, jest technologia NFC. Co to jest NFC w telefonie? Co oznacza nfc w telefonie? Co oznacza skrót nfc w telefonie? Takie pytania często zostają wpisywane w wyszukiwarkę zaraz po kupnie nowego telefonu, gdzie technologia nfc jest aktywna. Poniżej znajdą państwo odpowiedzi na najważniejsze pytania odnośnie tego jak działa nfc w telefonie, jak dodać nfc do telefonu, jak włączyć nfc oraz czy iPhone ma nfc.

Co to jest NFC w telefonie?

Jak większość nowych rozwiązań technologicznych, warto wspomnieć, że nfc zostało dodane z myślą o ułatwieniu życia, a z dalszego opisu łatwo będzie można stwierdzić, że jest to jeden z ciekawszych i przydatniejszych funkcji w telefonie.

Technologia NFC to przede wszystkim technologia radiowa, która pozwala na nawiązywanie połączeń oraz parowanie urządzeń elektronicznych. Prostym przykładem do czego podobne jest nfc to bluetooth, który działa na podobnej zasadzie.

Różnica między tymi urządzeniami jest jednak spora, gdyż nfc może nawiązywać również połączenie z terminalami, gdyż wykorzystuje indukcje magnetyczną i o ile bluetooth nie może nawiązywać połączenia z terminalami, tak nfc właśnie do tego służy. Jest to więc zwyczajnie narzędzie, dzięki któremu możemy łatwo i przyjemnie płacić telefonem.

Nie potrzebna jest wówczas karta kredytowa, gdyż wszystko możem załatwić przykładając jedynie smartfon do terminala zbliżeniowego.

Czytaj również  Out of Range - co to za błąd i jak naprawić?

Jak działa NFC w telefonie?

Tak jak już wcześniej zostało wspomniane, technologia nfc wykorzystuje indukcje magnetyczną, dzięki czemu pozwala to na połączenie nie tylko między dwoma urządzeniami typu smartfon, telewizor itd. Lecz także z terminalem płatniczym.

Oczywiście w efekcie pozwala to na płatność telefonem, co jest niesamowicie wygodne, gdyż prawie zawsze mamy telefon przy sobie. Sama technologia nfc jest dość nowa, jednak nie należy obawiać się o złe działanie, bądź wyciek danych osobowych czy bankowych.

Wszystko jest zabezpieczone, gdyż sama transakcja oraz połączenie telefonu z terminalem możliwe jest maksymalnie z 20 centymetrów, co nie daje zbyt wiele możliwości ewentualnemu złodziejowi, gdyż musiałby się zbliżyć z innym terminalem na taką odległość.

Ponadto funkcja nfc nie pozwala na wykonywanie nie autoryzowanych transakcji, dlatego patrząc pod kontem czysto technologicznym, wykradnięcie pieniędzy poprzez zbliżenie się do telefonu z nfc jest praktycznie niemożliwe.

Jak korzystać z NFC w telefonie?

Producenci tejże technologii przewidzieli, że będzie ona bardzo często wykorzystywana w najnowszych urządzeniach, dlatego wszystkie telefony mają w dość przystępny i intuicyjny sposób umiejscowione włączenie trybu nfc.

Warto jednak pamiętać, że telefony starsze nie zawsze mają zainstalowane nfc, dlatego najpierw trzeba będzie sprawdzić, czy nasz telefon ma systemowo wgrane nfc. Wystarczy wpisać model naszego telefonu w wyszukiwarkę i tam powinna być dostępna cała specyfikacja.

Do płatności natomiast wystarczy zbliżyć telefon do terminalu, system nfc powinien sam odnaleźć nawiązywanie połączenia w celu dokonania płatności, reszta dzieje się już automatycznie. Korzystanie z nfc w telefonie jest bardzo proste, dlatego pytanie jak korzystać z nfc w telefonie ma bardzo krótką i intuicyjną odpowiedź.

Jak dodać nfc do telefonu

Wiele osób słysząc nawet o funkcjinfc, wciąż nie wie jak ją włączyć i czy w ogóle jest dostępna w jego modelu telefonu. Ikona nfc w telefonie zazwyczaj nie występuje, gdyż jest to opcja, którą należy włączyć w ustawieniach, lecz niektóre modele posiadają takową ikonę w górnym pasku powiadomień tam, gdzie bluetooth. Jest to znaczne ułatwienie dostępu, jednak nie zawsze możemy na takie liczyć.

Czytaj również  Kod puk Orange jak odzyskać

Moduł NFC jest automatycznie wbudowany w telefonie, dlatego jako tako dodać go nie można, gdyż albo jest zainstalowany fabrycznie, albo nie ma go wcale. Natomiast w kwestii jak należy włączyć nfc w telefonie poświęcony jest kolejna część tekstu, gdyż możliwości włączenia nfc jest kilka, w zależności od modelu telefonu, oraz jego marki, dlatego instrukcje zawsze trzeba brać nie dosłownie, a w sposób wskazówek.

Jak włączyć NFC?

Włączenie tego moduły nie jest wcale takie trudne, lecz jego poszukiwania mogą być naprawdę uciążliwe, gdyż wiele producentów, nie wiedzieć czemu, umieszcza tą opcję w dość nieintuicyjnych miejscach, dlatego warto posiłkować się wskazówkami, gdyż w każdym telefonie może być tak naprawdę w innym miejscu.

Jak ustawić nfc w telefonie? Już spieszę z odpowiedzią. Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy taka opcja jest dostępna na naszym urządzeniu, jeśli już wiemy, że w istocie jest – przechodzimy do jej poszukiwań.

Najpierw warto sprawdzić pasek powiadomień, gdyż część modeli telefonów właśnie tam posiada ikonę nfc. Dla ułatwienia poszukiwania dodam, że w powiadomienia wchodzi się poprzez zjechanie palcem z samej góry ekranu.

Ikonki które nam się pokażą będą odpowiadały za główne funkcje w telefonie, dlatego można tam również znaleźć czasami moduł NFC. Jeśli natomiast nie znajdziemy tam poszukiwanej opcji, warto zajrzeć w „ustawienia”, tam natomiast szukamy opcji połączeń bezprzewodowych, a dokładniej „łączności”.

Kiedy już tam będziemy trzeba szukać najpewniej w „innych połączeniach bezprzewodowych”, tam powinna znajdować się opcja NFC, którą należy włączyć poprzez kliknięcie w opcję. Gotowe, trochę poszukiwań, lecz samo włączenie jest banalnie proste.

Czy iPhone ma NFC?

Z racji że telefony od Apple są coraz częściej używane na polskim rynku i stały się jednym z podstawowych firm produkujących wysokiej klasy smartfony, wiele osób zastanawia się, czy iphone ma nfc? Otóż odpowiedź jest następująca. Wszystko zależy od modelu telefonu, gdyż jego starsze wersje, przed iphonem 6 nie posiadają tej opcji, natomiast wszystkie późniejsze są już wyposażone w tę opcję.

Czytaj również  Jak sprawdzić taryfę Play

Kupując telefon od Apple możemy być więc spokojni, gdyż ich flagowe modele posiadają moduł NFC, który włączany jest bardzo intuicyjnie, a jego prędkość i zabezpieczenie jest na jednym z najwyższych poziomów jeśli chodzi o smartfony w ogóle.

Natomiast iPhony sprzed generacji tzw. Szóstki nie będą miały wgranego moduły nfc z prostych przyczyn, gdyż technologia nie była jeszcze wówczas na tyle rozwinięta, by umieszczać ją w telefonach.

Podsumowując technologia nfc jest bardzo przydatna do szybkiego i sprawnego dokonywania transakcji bądź przesyłania małych informacji między telefonami. Nfc po co? Po to, by ułatwić nam życie i codzienne korzystanie z technologicznych rozwiązań. Dzięki naszemu artykułowi wiesz już co to jest nfc w telefonie, czy iphone ma nfc. Wiesz także jak włączyć nfc i jak działa nfc. Z tą wiedzą można już na spokojnie korzystać z udogodnienia jakim jest moduł NFC w telefonie.

Sprawdź również

A to znasz?

+ Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj swój