Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Co to jest przeglądarka internetowa i jak działa?

Posted by

co to jest przeglądarka internetowa

Komputer zrewolucjonizował technologie na całym świecie, a Internet pozwolił na najszybsze jak do tej pory, przesyłanie danych na wokół globu. To małe urządzenie jest w stanie odpowiedzieć na niemal każde nasze pytanie i pozwala kontaktować się z ludźmi na całej planecie, bez długiego oczekiwania na odpowiedź.

Głównym kluczem do Internetu jest przeglądarka. Jest to program, dzięki któremu możemy wejść w Internet i znaleźć wszystko co nas interesuje.

Są różne rodzaje przeglądarek, a korzystanie z nich jest naprawdę proste i intuicyjne.

Przeglądarki internetowe są więc niezbędne do przeglądania Internetu, wchodzenia na strony internetowe i załatwiania wszystkich rzeczy w tej właśnie przestrzeni.

Co to jest przeglądarka internetowa?

Każdy bez odpowiedniej wiedzy na temat komputerów i internetu, prędzej czy później zada sobie pytanie: co to jest przeglądarka internetowa? Do czego służy przeglądarka internetowa?

Najlepszym porównaniem, które przybliży koncept przeglądarki internetowej będzie przyrównanie jej do narzędzia, jakiegokolwiek. Dłuto pozwoli wyrzeźbić coś w drzewie, śrubokręt wykręcić śrubkę, lewarek pozwoli podnieść samochód i wymienić oponę, itd.

Przeglądarka natomiast pozwoli wejść do Internetu i przeglądać wszystkie strony internetowe widoczne właśnie dla przeglądarki. Są różne rodzaje przeglądarek: Chrome, Firefox, Opera i wiele innych, jednak najczęściej na komputerach z systemem Windows, jest to Microsoft Edge.

Jest to od razu zainstalowana przeglądarka, która posłuży nam do surfowania po Internecie. Wchodząc w przeglądarkę możemy zaczynać swoją przygodę z siecią internetową, gdyż już po jej włączeniu zobaczymy pasek, w który należy kliknąć, by rozpocząć wyszukiwanie informacji, stron internetowych i dosłownie wszystkiego, czego chcemy.

Dlatego też porównanie przeglądarki internetowej do narzędzia, dzięki któremu możemy coś zrobić jest jak najbardziej trafne. Mając odpowiednie narzędzie, możemy wykonać odpowiednią akcję.

Czytaj również  Magnetometr w telefonie

Pierwsza przeglądarka internetowa

Każdy komputer ma od razu zainstalowaną pierwszą przeglądarkę internetową. Jest ona niezbędna to poruszania się w przestrzeni internetowej, dlatego każdy komputer z wgranym systemem, ma właśnie to narzędzie.

W komputerach z systemem operacyjnym Windows jest to Microsoft Edge, który jest spadkobiercą „Internet Explorer”, jednak obecnie jest to znacznie szybsza i lepsza przeglądarka. W komputerach z systemem Mac przeglądarką podstawową, która jest bardzo popularna i zazwyczaj nie ma potrzeby ściągać innej – jest Safari

Mosaic – była pierwszą przeglądarką, która odniosła faktyczny sukces.

Bardzo dobra przeglądarka, która dostępna jest wyłącznie na urządzeniach Apple. Ponadto warto też pamiętać, że mimo wcale nie musimy korzystać z podstawowych przeglądarek, gdyż równie dobrze można ściągnąć inne, niezależne od systemu przeglądarki, które sprawują się bardzo dobrze i często lepiej od tych podstawowych.

W smartfonach sytuacja wygląda nieco inaczej, gdyż tutaj podstawową przeglądarką może być tak naprawdę każda.

W wielu modelach z androidem jest najpopularniejsza przeglądarka internetowa, czyli Chrome, jednak nie ma tutaj zasady, dlatego na telefonie możemy znaleźć wiele przeglądarek, oczywiście z wyjątkiem urządzeń Apple, gdzie podstawową przeglądarką będzie zawsze Safari.

Najpopularniejsze Przeglądarki internetowe

Tak jak w każdej branży, cześć produktów jest znacznie popularniejsza od innych. Wiąże się to nie zawsze z jakością, lecz np. z rozpoznawalnością lub splendorem, dlatego poniżej kilka słów, jakie są najpopularniejsze przeglądarki internetowe.

Zdecydowanie trzeba przyznać, że Chrome oraz Safari to przeciwnicy, gdyż pierwsza z nich króluje na smartfonach z systemem android, natomiast druga w produktach Apple. Na komputerach natomiast wciąż najpopularniejszą przeglądarką jest Chrome, mimo swoich minusów, takich jak duże zużycie pamięci RAM.

Szybka przeglądarka internetowa

Jednym z aspektów, na które zwracamy uwagę przy wyborze przeglądarki internetowej, jest jej szybkość. Szybka przeglądarka internetowa, to przede wszystkim wygodna praca, dlatego warto jest wybrać taką przeglądarkę, która pozwoli na szybkie działania.

Czytaj również  Jak sprawdzić numer telefonu w Plusie

Faworytem w tej dziedzinie jest niepodważalnie Opera, która posiada nawet swoją specjalną wersję, która umożliwia zmniejszenie zużycia Ram-u. Szukając szybkiej przeglądarki na pewno warto rozważyć właśnie Operę, która jest szybka, bardzo intuicyjna i pozwala na personalizację.

Korzystanie z przeglądarki internetowej nie jest więc ani trudne, ani wymagające wielu umiejętności. Ważne jest, by wiedzieć jak działa przeglądarka internetowa oraz co zrobić, żeby wybrać odpowiednią, pod swoje preferencje.

Szybka przeglądarka internetowa na pewno przyspieszy pracę na komputerze oraz pozwoli na lepsze działania w obrębie cyberprzestrzeni. Pierwsza przeglądarka internetowa nie musi być natomiast najlepsza i śmiało można pobierać inne, by znaleźć taką, która najbardziej nam odpowiada.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *