Co to jest promil – Promil ile to procent

Co to jest promil i ile promil ma procent, z takimi pytaniami spotykamy się często w internecie, a my jesteśmy tutaj od odpowiadania na takie wątpliwości. Bez wątpienia o promilach słyszysz głównie w kontekście zawartości alkoholu we krwi. Jednak warto wiedzieć czym jest dokładnie promil i ile to procent. Jest to wiedza przydatna również w matematyce czy naukach specjalistycznych. Sprawdźmy zatem ile to jest promil.

Co to jest promil

Zacznijmy od samego początku i wytłumaczenia co to jest promil. Bardzo dużo mówi nam już samo słowo promil rozłożone na 2 słowa „pro” i „mille” co oznacza „na tysiąc” w języku łacińskim.  Znając etymologię słowa, jesteśmy w stanie pójść dalej. Promil to jedna tysięczna podstawy będącej pewną częścią wartości liczbowej.

Promil jest zdecydowanie rzadziej używany od procenta i wykorzystuje się go głównie do określenia spadków dna cieku w hydrotechnice, zawartości alkoholu we krwi czy zasolenia wód.

Ile to jest promil?

Podobnie jak procent tak i promil nie jest określoną liczbą rzeczywistą. Promil nie ma racji bytu bez wspomnianej wartości podstawowej, oblicza się go zawsze z istniejącej liczby. Co oznacza, że promil nie jest równoważny 0,001 i należy go rozpatrywać tylko w połączeniu z podstawą x. Tym samym promil nie jest rozpatrywany jako osobna jednostka miary.

  • Jeden promil to jedna tysięczna danej liczby.
  • Jeden promil z 10 to 0,01 = 10 * 0,001

Promil ile to procent?

Skoro promil i procent nie są określonymi liczbami to czy można odpowiedzieć na pytanie jeden promil, ile to procent? Jak najbardziej tak, wystarczy pamiętać, że promil jest jedną tysięczną, a procent jedną setną podstawy liczbowej. Zatem promil ile to procent?

  • Promil jest równy jednej dziesiątej procenta 1‰ = 0,1%
  • Wynika to z działania 1‰ = 0,001 * 100% = 0,1 %

Jak widzisz promil to 0,1% czyli z tego wynika poniższa tabela zamiany promili na procenty. Wykonując analogiczne działania otrzymamy odpowiedzi na inne pytania:

  • 2 promile ile to procent?  – 0,2%
  • 3 promile ile to procent?  – 0,3%
  • 10 promili ile to procent? – 1%
  • 0,5 promila ile to procent? – 0,05%

Tabela konwersji promili na procenty

Wiele osób zastanawia się jak wygląda konwersja promili na procenty. Znając powyższe informację powinniśmy być bez problemu w stanie stworzyć tabelę konwersji promili na procenty.

Promile ‰ Procenty %
0,1 0,01
0,5 0,05
1 0,1
2 0,2
3 0,3
4 0,4
5 0,5
6 0,6
7 0,7
8 0,8
9 0,9
10 1
100 10

Ile promili to procent

Mając te wszystkie informację w bardzo prosty sposób możemy odpowiedzieć na pytanie, ile promili to procent. Wiemy, że 1 promil to 0,1%, więc musimy pomnożyć ten wynik razy 10, wtedy otrzymamy 1%.

  • 10 promili to 1 procent
  • 1% / 1‰ = 0,01 / 0,001 = 10

Mam nadzieję, że wiesz już promil ile to jest procent i ile promili procent. Odpowiedź na pytanie co to jest promil, nie okazała się taka trudna, zachęcamy również do sprawdzenia pozostałych artykułów na stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *