Rozrywka

Co to jest druk fleksograficzny?

Ostatnia aktualizacja 7 kwietnia 2024 przez Redakcja

Druk to proces szeroko wykorzystywany w dzisiejszym świecie. Mimo wielu spekulacji na temat tego, że na skutek znacznego rozwoju Internetu straci on na swej wartości, nadal ma się dobrze i trudno wyobrazić sobie bez niego działanie większości gałęzi przemysłu i nie tylko. Jednym z najpopularniejszych rodzajów druku jest druk fleksograficzny. Sprawdźmy, czym się charakteryzuje i dlaczego jest tak chętnie wykorzystywany.

Druk fleksograficzny – czym jest?

Druk fleksograficzny to jedna z metod  drukarskich, w której wykorzystywane są ciekłe, szybkoschnące farby oraz specjalne, elastyczne formy drukarskie, umożliwiające uzyskanie efektu wypukłego druku.

Jej nazwa pochodzi od greckiego słowa „flekso” i oznacza „giętki”, czyli giętkie formy wykorzystywane w druku. Pierwsza na świecie, elastyczna płyta przeznaczona do rotacyjnej maszyny drukarskiej, została wyprodukowana w 1853 roku, w USA, co uznaje się za początki tej metody druku.

Natomiast swoją popularność zyskała nieco później, bo w latach 30. XX wieku. Niegdyś metalową czcionkę zastąpiono wówczas formą gumową, dzięki czemu można było drukować nawet na nierównej powierzchni.

Kiedy warto stosować druk fleksograficzny?

„Prawdą jest, że dawniej druk ten kojarzony był wyłącznie z wytwarzaniem opakowań dla produktów niskiej jakości, a więc uznawany za metodę gorszego gatunku. Szybki rozwój technologii pozwolił jednak na znaczne ulepszenie fleksodruku, dzięki czemu dziś drukarnie fleksograficzne szybko zdobywają rynek, realizując nawet najbardziej wymagające projekty. Technika ta pozwala bowiem na uzyskanie efektu wypukłego tekstu, jest estetyczna i bardzo dekoracyjna”. – mówi nam pan Marek z drukarni flexograficznej – https://flexodruk.com/

Metodę fleksograficzną wykorzystuje się obecnie na szeroką skalę, szczególnie w branży spożywczej, kosmetycznej, farmaceutycznej i wielu innych, w których liczy się wysoka jakość i efekt wizualny. Przy jej użyciu tworzy się m.in.:

  • różnego rodzaju etykiety;
  • torby plastikowe;
  • opakowania plastikowe;
  • opakowania tekturowe;
  • opakowania kartonowe;
  • opakowania elastyczne;
  • opakowania typu shrink-wrap.
Czytaj również  Odszkodowanie dla potrąconego pieszego – czy można je otrzymać?

Z druku fleksograficznego chętnie korzystają producenci, którzy potrzebują dużych nakładów danych etykiet lub opakowań. Druk wysokonakładowy, w przypadku fleksodruku, jest bowiem niezwykle korzystny cenowo. Co więcej, współczesne rozwiązania i technologie profesjonalnych drukarni fleksograficznych sprawiają, że może być ona doskonałą alternatywą chociażby dla sitodruku.

Dzięki wysokiej jakości druku oraz stosowaniu rozmaitych uszlachetnień, gotowe etykiety i opakowania wyglądają wyjątkowo estetycznie, są czytelne, trwałe i jakościowe. Nic więc dziwnego, że bardzo duża część dostępnych na rynku materiałów, wyprodukowana jest właśnie w ten sposób.

Zalety druku fleksograficznego

Widzimy więc, że metoda druku fleksograficznego niesie ze sobą wiele korzyści, co dostrzega coraz więcej klientów, korzystających z usług drukarni ją wykorzystujących.

Po pierwsze, nowoczesna fleksografia umożliwia drukowanie wypukłe, zaś użycie form drukowych wytworzonych z polimeru sprawia, że idealny zadruk można uzyskać nawet na nierównym podłożu- tekturze falistej, folii, czy opakowaniach giętkich i różnych kształtach.  Po drugie, współczesne maszyny fleksograficzne pozwalają uzyskać niezwykle wysoką rozdzielczość druku, co w połączeniu z dodatkowymi podzespołami, służącymi do lakierowania powierzchni lub uszlachetniania druku innymi technikami sprawia, że fleksografia posiada ogromny potencjał.

Kolejną zaletą jest wysoka jakość tworzonych etykiet lub opakowań, przy jednoczesnej optymalizacji kosztów, co jest niezwykle istotne zwłaszcza przy produkcji wysokonakładowej. W porównaniu z innymi metodami druku, fleksografia wychodzi zdecydowanie najkorzystniej.

Nie sposób pominąć także względy ekologiczne- do druku tą metodą wykorzystuje się specjalnych, ekologicznych materiałów, surowców oraz farb, ograniczając tym samym szkodliwy wpływ opakowań na środowisko. Ponadto nowoczesne maszyny drukujące zapewniają dużą prędkość pracy, dzięki czemu realizacja zamówień może być jeszcze sprawniejsza.

Druk fleksograficzny to obecnie najbardziej uniwersalna i optymalna technika druku, która doskonale sprawdza się w przypadku wysokich, ale także i niskich nakładów. Można śmiało rzec, że jest to najlepsza oferta, biorąc pod uwagę stosunek jakości do ceny.

Czytaj również  Co wpływa na cenę auta w skupie: Kluczowe czynniki determinujące wartość pojazdu

Artykuł Sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *