Rozrywka

Co to jest awizo pocztowe i ile jest dni na odebranie przesyłki poleconej?

Ostatnia aktualizacja 1 czerwca 2022 przez Redakcja

Awizo pocztowe jest zostawiane przez listonosza w sytuacji, gdy nie mógł doręczyć korespondencji z powodu nieobecności domowników. Na pewno warto wiedzieć, co to awizo, jak wygląda i jakich informacji można się z niego dowiedzieć.

Co to jest awizo pocztowe?

Awizo pocztowe pozostawiane przez listonosza to druczek, na którym umieszcza on istotne informacje. Odpowiadając na pytanie co to jest awizo pocztowe najprościej można powiedzieć, że jest to informacja o niedoręczonej korespondencji, która wymaga osobistego podpisu adresata. Listonosze pozostawiają je w drzwiach lub w skrzynkach pocztowych adresata.

Jak wygląda awizo?

Jak wygląda awizo? Druczek jest jednolity we wszystkich urzędach pocztowych. Posiada miejsce na wpisanie danych adresata, przede wszystkim imienia i nazwiska, zaznaczenie rodzaju niedoręczonej przesyłki i miejsce na wpisanie danych urzędu pocztowego, w którym przesyłka będzie zostawiona.

Awizo pocztowe

Wypada także powiedzieć, co to jest awizo kurierskie, wygląda ono bowiem zazwyczaj nieco inaczej. Zawiera również dane adresata, często numer przesyłki oraz informacje o magazynie, w którym paczka będzie pozostawiona.

Awizo ile dni na odbiór przesyłki?

Każdy kto ma do odebrania przesyłkę zastanawia się, ile casu na odebranie awizo jest w przypadku konkretnych przesyłek.

Gdy przesyłkę dostarcza Poczta Polska na odbiór awizo masz 14 dni roboczych, jest to maksymalny termin przechowywania przesyłki.

Gdy listonosz zostawia awizo to ile dni jest na odbiór powinno być wpisane na druczku. Taką informację zawiera na pewno powtórne awizo. Gdy do odbioru jest paczka to, ile dni będzie przechowywana zależy od tego czy dotarła do urzędu pocztowego czy do punktu. Ogólnie terminy odbioru są takie same jak w przypadku listów.

Czytaj również  Po ile pieniędzy rozdaje się w "Biznes po polsku"?

Kto może odebrać awizo?

Warto wiedzieć, kto może odebrać awizo, często nie jest wymagana obecność adresata. Listy polecone, jeśli nie zostało zgłoszone zastrzeżenie że mają być dostarczone do rąk własnych może odebrać dorosły domownik.

Pracownik poczty może wymagać dokumentu tożsamości potwierdzającego również adres zamieszkania i zapytać o stosunek do adresata. Niektóre rodzaje listów, jak na przykład z sądu, mogą być jednak odebrane wyłącznie osobiście.

Na poczcie można złożyć upoważnienie do odbioru listów, ale to temat na osobny artykuł.

Awizo z sądu kto może odebrać?

Gdy do adresata trafia awizo z sądu, to kto może je odebrać jest jednym z najważniejszych pytań. Niestety korespondencję z sądu, prokuratury, policji czy podobnych organów może odebrać wyłącznie adresat po okazaniu dowodu tożsamości.

Mówią o tym przepisy zawarte w kodeksach. Ponadto niektóre listy polecone mogą zawierać adnotację „do rąk własnych” i wówczas również mogą być odebrane wyłącznie przez adresata.

Powtórne awizo ile dni na odbiór?

Jeśli list nie zostanie szybko odebrany adresat jest powtórnie informowany o tym, że znajduje się on na poczcie. Gdy ktoś otrzymuje powtórne awizo ile dni ma na odbiór jest na nim dokładnie określone.

Łączny termin na odbiór przesyłek poleconych wynosi 14 dni, zaś powtórne awizo jest doręczane po upływie 7 dni. Powtórne awizo zazwyczaj jest wcześniej wydrukowane na poczcie, listonosz jedynie wrzuca je do skrzynki. Zawiera numer przesyłki, nazwisko i adres adresata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *