Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Co to jest Amazon i jak działa?

Posted by

co to jest amazon i jak działa

Amazon co to za firma? Jeżeli zadajesz sobie takie pytanie to nie ma lepszego miejsca na poznanie wszystkich odpowiedzi na temat największej sieci sklepów wysyłkowych na świecie. Powiemy Ci co to jest Amazon, co daje Amazon Prime i czym jest Amazon FBA.

Te informacje mogą być przydatne, zwłaszcza biorą pod uwagę fakt, że Amazon wszedł do Polski i prawdopodobnie szybko zyskasz więcej użytkowników niż Allegro. Amazon z impetem wszedł do naszego kraju stawiając swoje centra dystrybucyjne, których na dzień pisania artykułu jest 9, ale dopiero od marca 2021 istnieje możliwość kupowania i sprzedawania na rynku Polskim. Przejdźmy jednak do sedna tematu i sprawdź co to za firma ten cały Amazon.

Co to jest Amazon?

Amazon jest największym sklepem internetowym na świecie występującym w wielu krajach i zyskujących coraz większe znaczenie dla funkcjonowania sprzedaży internetowej dla całego świata. Możliwe, że kojarzysz nazwisko Jeff Bezos, jest to osoba, która przez parę lat znajdowała się na czele najbogatszych ludzi na świecie. Obecnie Bezos przestał pełnić funkcję głównego dyrektora, jednak wciąż znajduje się w strukturach firmy.

Sporą część swojego majątku postanowił przenieść na walkę o kosmos, ale to temat na zupełnie inny artykuł. Jak większość globalnych marek Amazon powstał w stanach zjednoczonych w roku 1994.

Bezos założył swoją firmę pod nazwą Cabra Inc. Jednak już po kilku miesiącach została ona zmieniona na docelową, czyli Amazon.com. Fundator firmy zauważył, że rzeka Amazonka jest egzotyczna i inna, a zarazem największa na świecie, tak samo jak największa na świecie miała być jego księgarnia. Właśnie tym Amazon był w swojej pierwotnej formie księgarnią internetową, nikt łącznie z założycielem nie mógł przypuszczać, że Amazon rozwinie się do obecnej formy.

Książki oczywiście wciąż znajdują się w ofercie firmy, trudno, żeby w sklepie, w którym jest praktycznie wszystko brakowało książek. Amazon jest bardzo dużą firmą, niech uzmysłowi ci to fakt zatrudniania takiej liczby pracowników jaka mieszka w aglomeracji krakowskiej.

Amazon w wyniku pandemii zyskał zamiast stracić, ludzie siedząc w domach zamawiali produkty i coraz bardziej przekonywali się do tej platformy sprzedażowej. Na Amazonie znajdziesz produkty markowane przez Amazon, czyli będące wytworem firmy, jak i rzeczy wystawiane przez normalnych sprzedawców. Jest to bardzo fajny sposób na pozyskanie klientów i zarabianie z Polski w Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie, ale o tym w dalszej części.

Istnieją również produkty, które są niejako skupowane przez Amazon od osób korzystających z ich strony. Jeżeli posiadasz produkty, które są w sferze zainteresowań firmy, możesz spodziewać się, że zostaniesz spytany czy nie chcesz współpracować z Amazon nieco ściślej i wtedy niejako twój towar jest skupowany przez Amazon po niższych cenach, ale za jednym razem. Sprzedaż własnych wyrobów odbywa się na tzw. platformie Amazon Marketplace.

Czytaj również  Upadłość konsumencka – jak ogłosić upadłość?

Wiesz już co to jest Amazon i czym się zajmuje, ale gdzie dokładnie to robi? Amazon narodził się w Stanach Zjednoczonych i to tam posiada największą liczbę centrów logistycznych oraz w USA pracuje największa liczba pracowników. Również rynek Stanów Zjednoczonych jest największym i najbogatszym na jakim Amazon operuje.

Teoretycznie większym rynkiem jest rynek Indyjski, jednak stopień informatyzacji kraju, słabo rozwinięta sprzedaż internetowa i niskie dochody ludzi tam żyjących sprawiają, że jest to największy rynek tylko ze względu na liczbę osób tam żyjących.

Amazon jest obecny również w Europie, gdzie szczególnie dobrze radzi sobie w krajach Europy Zachodniej jak Francja, Niemcy, Hiszpania, Włochy czy Wielka Brytania. Jednak firma nie zamyka się również na mniejsze kraje jak Holandia czy Szwecja, a od niedawna również Polska. Do niedawna wpisując domenę amazon.pl byliśmy przenoszeni na amazon.de, ale zyskaliśmy dostęp do polskojęzycznej platformy i zobaczymy co z tego wyjdzie.

Amazon to tylko sklep?

Z informacji o Amazon, które przedstawiliśmy ci powyżej, mógłbyś odnieść wrażenie, że Amazon to nic innego jak kolejny duży sklep internetowy. Jednak tak nie jest, po pierwsze Amazon to największy sklep internetowy, monopolista na wielu rynkach jak Google i prędzej czy później chcąc sprzedawać skutecznie w internecie trzeba będzie korzystać z Amazon.

Po drugie Amazon to platforma, która pozwala zarabiać ludziom nawet bez wkładu własnego. Przykładem jest publikowanie zeszytów czy koszulek z nadrukami. Amazon udostępnia zainteresowanym osobom odpowiednie narzędzia do publikacji swoich produktów. Amazon zajmuje się wytworzeniem danego towaru i wysyłką do klienta, jedynym co musi zrobić osoba wystawiająca towar to dostarczyć grafikę. Jest to bardzo szeroki temat, który wymagałby osobnego omówienia, więc pozwól, że odłożymy to może do innego wpisu.

Za sukcesem Amazon stoi wiele czynników, ale chyba jednym z podstawowych jest podejście do klienta. Na Amazon klient jest najważniejszy, takie podejście nieco się różni od innego znanego portalu działającego w Polsce. Chcąc sprzedawać na tej platformie musisz zachowywać najwyższe standardy obsługi, jeżeli klient zwraca towar to zwraca i albo się z tym pogodzisz i oddasz pieniądze lub odeślesz towar nieuszkodzonym (o ile taki był powód zwrotu), jeżeli się nie dostosujesz dostaniesz ban na firmę i możesz zapomnieć o dalszej sprzedaży.

Czytaj również  Sesje PKO – godziny księgowania przelewów

Amazon to właściciel wielu marek, o których pewnie nawet nie masz pojęcia, albo nie zastanawiasz się do kogo one należą. Paradoksalnie to nie ten cały biznes związany ze sprzedażą jest dla firmy najbardziej dochodowy, a jest to Amazon Web Services czyli hosting internetowy w chmurze. Dywersyfikacja dochodów pozwala firmie na osiągnięcie bezpieczeństwa finansowego i daje możliwość manipulacją ceną własnych produktów sklepie. Wiele firm nie wytrzymało rywalizacji cenowej z Amazon i tym sposobem firma zaganiała dla siebie część rynku. Tak działa biznes i można się na to obrażać, albo zaakceptować i próbować się dostosować.

Amazon to nie mniejsza dawka wiedzy informacji posiadanych przez właścicieli niż Google. Firma doskonale zdaje sobie sprawę z tego jakie produkty się sprzedają i na podstawie oceny ryzyka tworzy produkty w danej niszy wypierając konkurencję. Co istotne będąc firmą wycenianą na bardzo wiele miliardów dolarów można sobie pozwolić na porażkę z poszczególnymi produktami. Takiego marginesu błędu nie ma wielu indywidualnych sprzedawców, trochę jak z kasynem, Amazon zawsze wygrywa. Do tego dochodzą jeszcze koszty reklamy, jak pokazują statystyki aż 70% transakcji pochodzi z pierwszych stron na danych słowach kluczowych. Żeby się tam znaleźć często trzeba wydać sporo pieniędzy na reklamę, Amazon z góry ma pierwsze pozycje.

Taka polityka pozwala generować firmie wielomiliardowe zyski, każdego roku co sprawia, że nikt już nie jest w stanie zatrzymać Amazon w dominacji rynku sprzedaży internetowej. Obecnie Amazon zagarnia kolejne nisze produktowe powoli i bez zbędnych emocji a dodatkowo pozytywny nastawienie do klienta sprawia, że większość osób nie widzi nic złego w tej firmie. Jednak czy tak będzie zawsze, a my nie będziemy musieli się martwić monopolizacją rynku przez Amazon? To już sfera domysłów, a lepiej nam się mówi o faktach, więc lećmy dalej.

Jak działa Amazon?

Wydaje się, że tak wielki sklep musi być trudny w obsłudze, ale tak nie jest, jeżeli radzisz sobie z zakupami na Allegro to i na Amazonie nie będziesz mieć problemów, chociaż kategorii jest zdecydowanie więcej, a przez ogromną ilość osób korzystających z platformy zdarza się, że produkty znajdują się w niewłaściwych miejscach. Jednak tak jak na stępie wspomnieliśmy Amazon od początku stawia na obsługę klienta i widać to również w interfejsie, który jest przejrzysty bez zbędnych wodotrysków.

Amazon niezależnie od kraju wygląda dokładnie tak samo więc jeżeli wcześniej robiłeś/robiłaś zakupy np. na amazon.de nie będziesz mieć problemów z przestawieniem na polską wersję. Polska stała się dla Amazon bardzo ważnym punktem w Europie Środkowej, aż 9 magazynów w tym takich które pozwalają na druk KDP pokazuje, że rozwój w Polsce okazał się dobrą decyzją. To dobra informacja dla polskich kupujących, którzy mogą liczyć na błyskawiczne otrzymanie paczek.

Czytaj również  Orlen Vitay – punkty za paliwo

Tak działa Amazon z punktu widzenia przeciętnego klienta, ale gdy spojrzy się na to nieco głębiej np. ze strony osoby chcącej korzystać z platformy Amazon do sprzedaży swoich produktów nie jest już tak różowo. Skoro klient jest na pierwszym miejscu, to naturalnie musi cierpieć na tym sprzedawca, który nie ma wiele do gadania w przypadku zwrotów i albo zaakceptuje ten stan rzeczy albo wylatuje. Polityka w tym aspekcie jest bardzo rygorystyczna i po przekroczeniu progu zwrotów na poziomie zbliżonym do jednego procenta otrzymuje się ostrzeżenie, a w przypadku nie zmniejszenia tej liczby następuje zawieszenie konta.

Amazon również doskonale wie co się sprzedaje, więc jest w stanie dojść do źródła, w którym dana osoba zamawia konkretny towar i wynegocjować lepsze stawki w końcu to Amazon. Następnie wystawia te produkty w najlepszej cenie, z automatu ma pozycję TOP 1 i przedsiębiorca może się powoli zawijać. Niestety, ale większy może więcej, a będzie mógł jeszcze więcej, niewykluczone, że gdy firma stanie się globalna z wyłączeniem takich krajów jak Rosja czy Chiny po prostu trzeba będzie działać na ich warunkach, ale do tego jeszcze sporo czasu w Wiśle upłynie.

Co ciekawa amazon na niektórych produktach i usługach np. tych związanych z Amazon Prime zamiast zarabiać traci pieniądze, ale przyciąga do siebie nowych klientów i utrzymuje starych co w efekcie prowadzi do zysków. Na tego typu działania mogą sobie pozwolić tylko naprawdę bogate firmy.

Amazon FBA co to jest?

W związku z pojawianiem się Amazona w naszym kraju oraz coraz większym dążeniem ludzi do pozyskiwania wiedzy o zarabianiu z wykorzystaniem internetu, wielu ludzi zadaje pytanie czym jest Amazon FBA. Fulfillment by Amazon działa na zasadach zbliżonych do dropshipingu. Jest to sprzedaż, która polega na sprzedawaniu rzeczy ludziom, których faktycznie nie masz. Chociaż amazon wykonuje to nieco inaczej, w końcu po coś ma te magazyny. Jako sprzedający zamawiasz dany towar w Chinach, Polsce, USA gdzieś, gdzie jest tanio i wysyłasz go na magazyny Amazon. Następnie wystawiasz listing, czyli takie ogłoszenie na Amazonie, gdzie opisujesz produkt i tyle. Całą wysyłką zajmuje się Amazon, ty możesz nawet nigdy nie zobaczyć na oczy swojego produktu. Oczywiście równocześnie musisz podzielić się zyskiem, w sporej części, ale jest to pewien rodzaj dochodu pasywnego, więc czemu nie?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *