Co jedzą muchy domowe i muszki owocówki?
Muchy to jedne z najbardziej upierdliwych szkodników zwłaszcza latem. Zrozumienie tego jak się żywią pozwoli nam szybko zapobiec ich inwazji. Naturalnie świat owadów jest pełny różnych podgatunków tego latającego szkodnika. My skupimy się na tym co jedzą muchy domowe i muszki owocówki, czyli najczęściej spotykane muchy w naszych domach. Ograniczając występowanie produktów przyciągających muchy możemy wpłynąć na stopień nasilenia ich inwazji. Sprawdźmy zatem co jedzą i piją muchy oraz czy trzeba się ich obawiać.
Czym żywią się muchy?
Muchy kojarzą się ze zwierzętami bardzo nieczystymi, roznoszącymi zarazki i bardzo słusznie. Bytują a co za tym idzie odżywiają się rozkładającym materiałem organicznym wliczają w to odchody zwierzą.
Dokładny jadłospis much zależy od ich odmiany. Jednak zasada żywienia jest taka sama dla większości odmian.
Muchy nie posiadają zębów, dlatego preferują przyjmowanie pokarmu w formie płynnej. Jeśli takie produkty nie znajdują się w pobliżu owada ten sięga po pokarm stały, który może wstępnie rozpuścić a następnie wchłonąć.
Warto wiedzieć, że muchy nie bez powodu uaktywniają się latem, gdyż w tym okresie ich larwy mają największe szanse na przeżycie. Nasze mieszkania i domy przyciągają muchy rozmaitymi zapachami i emitowanym ciepłem.
Co jedzą muchy domowe?
Skoro wiemy czym ogólnie żywią się muchy możemy przejść do omówienia tego co dokładnie jedzą.
Omówmy to na przykładzie much domowych, które bardzo cenią sobie przebywanie wśród ludzi, głównie za sprawą łatwo dostępnych pokarmów i odpadów.
Mucha domowa bardzo lubi jeść:
- Miód,
- Owoce,
- Syropy,
- Cukier,
- Nektar kwiatowy.
Płynne potrawy lub łatwo rozpuszczalne jak cukier są łatwo przyswajalne dla owada. Gdyby lista produktów spożywanych przez much domowe została ograniczona do powyższych, ryzyko nabawienia się chorób nie byłoby takie duże.
Niestety muchy również czerpią składniki odżywcze z:
- Odchodów,
- Odpadów,
- Rozkładających się zwierząt np. szczurów.
Są to siedliska rozmaitych i nieprzyjemnych bakterii, które mogą być bardzo niebezpieczne dla człowieka.
Wśród pokarmów tolerowanych i jedzonych do przetrwania wymienia się również słodkie produkty lub takie, które zawierają duże porcje białka:
- Mięsa,
- Produkty nabiałowe,
- Słodycze,
- Ciasta.
W tym momencie warto zaznaczyć, że nawet jeśli mucha siedzi na jakimś produkcie żywieniowym to nie oznacza, że go konsumuje. Muchy domowe nie potrzebują wiele by zaspokoić głód, mówimy tu o kroplach przetworzonego jedzenia.
Niestety zjedzony pokarm jest bardzo szybko wydalany, dlatego muchy są bardzo niemile widzianymi szkodnikami.
Co jedzą larwy much
Wspomnijmy jeszcze o tym jak odżywiają się larwy much, bo ich sposób żywienia jest nieco innych.
Larwy much często składane są w produktach wysoko białkowych, głównie mięsnych i rybnych. Z bardziej nieprzyjemnych informacje należy odnotować, że larwy much mają istotny udział w procesie rozkładu zwłok.
Larwy much żyją również w uszkodzonych tkankach zwierząt.
Co piją muchy?
Muchy wyposażone są w słomki, dlatego nie rozpuszczają każdy pokarm przed jego spożyciem. Oznacza to, że produkty przyjmowane są w formie płynnej a co za tym idzie mucha jak tako nie musi przyjmować innych płynów by się nawadniać.
Najczęściej muchy piją:
- Sok owoców,
- Mleko,
- Nektar kwiatowy.
Schowanie tych produktów nie sprawi, że muchy w domu nagle wymrą, ale ograniczy pojawianie się ich w domu.
Co jedzą muchy owocówki?
Popularne muchy owocówki to odmiana nie mniej irytująca od much domowych zwłaszcza przez tempo namnażania.
Jedna muszka przeżywa maksymalnie 10 dni, ale samica w tym czasie jest w stanie złożyć nawet 500 jaj, które składane są w zgniłych owocach i warzywach.
W powszechnej opinii muszki owocówki jedzą owoce, ale tak naprawdę żywią się drożdżami, które zawarte są w owocach, zwłaszcza tych gnijących.
Przetrzymywanie w domu zgniłych owoców to prosta droga do zwiększania populacji muszek owocówek w swoim domu
Jak widzisz muchy jedzą określone produkty choć ich jadłospis może się poszerzyć w razie niskiej dostępności produktów płynnych lub półpłynnych. Mając taką wiedzę możesz schować produkty dla nich najbardziej atrakcyjne co powinno ograniczyć ich występowanie w Twoim domu.