Chińskie symbole szczęścia i ich znaczenie
Ostatnia aktualizacja 26 grudnia 2023 przez Redakcja
Symbole szczęścia różnią się zależnie od tego w jakiej kulturze się znajdujemy. Pewne z nich przenikają się i są uniwersalne, inne natomiast z naszego punktu widzenia mogą wydawać się bardzo egzotyczne. Chińskie symbole szczęścia są unikatowe, w dużej mierze odnoszą się do natury, głównie zwierząt choć znajdziemy również odniesienia do buddyzmu, taoizmu i konfucjanizmu. Dużą wagę w chińskim szczęściu odgrywają specjalne znaki, które warto również poznać. Zapraszamy na podróż po chińskich symbolach i znakach szczęścia.
Szczęście po chińsku
Szczęście po chińsku to Xìngfú (wymowa „xìngfú”) zapisywane w języku chińskim jako 幸福 można również je zapisać w taki sposób: 運氣, ale wtedy będzie się bardziej odnosić do „fortuny”.
- 幸福” (xìngfú): To słowo oznacza „szczęście” w kontekście ogólnym, dobrobytu i życia pełnego radości. Jest to bardziej ogólny termin dotyczący dobra i satysfakcji w życiu.
- 幸 (xìng): Ten znak oznacza „szczęście” lub „szczęśliwy”. To jest pozytywne pojęcie związane z pomyślnością i dobrem.
- 福 (fú): Oznacza „bogactwo” lub „szczęście”. Ten znak jest często używany w kontekście życzenia pomyślności i dobrobytu.
- „運氣” (yùnqì): To słowo odnosi się bardziej do „fortuny” lub „szczęścia” w sensie zdarzeń losowych czy okoliczności, które przynoszą korzystne wyniki. Można je tłumaczyć jako „szczęście” w kontekście szczęśliwych okoliczności, trafnych decyzji czy pomyślnych wydarzeń.
- 運 (yùn): Ten znak oznacza „los” lub „przeznaczenie”. Może również odnosić się do podróży, przemieszczania się czy zmiany. W kontekście „運氣”, ten znak sugeruje istnienie losu lub przeznaczenia w związku z pozytywnymi okolicznościami.
- 氣 (qì): Znak ten jest trudny do jednoznacznej definicji, ale często tłumaczy się go jako „energię” lub „duch”. W kontekście „運氣”, może oznaczać pozytywną energię lub ducha, który przynosi szczęście. Ten element dodaje aspektu dynamicznego do pojęcia szczęścia, sugerując, że to coś więcej niż tylko przypadkowe zdarzenie.
Jak widać temat nie jest tak prosty jak mógłby się wydawać. Jednak mając powyższe informacje będzie Ci łatwiej zrozumieć kontekst w jakim zapisuje szczęście w Chinach.
Chińskie znaki szczęścia
W chińskiej kulturze istnieje wiele symboli szczęścia, które są często używane w różnych kontekstach, takich jak dekoracje, sztuka czy nawet tatuaże.
Poza wyżej wymienionymi warto jeszcze wspomnieć o:
- Znak 喜 (Xǐ): Oznacza „radość” lub „szczęście”. Jest to również popularny symbol szczęścia, szczególnie związany z radością z okazji ślubów.
- Znak 财 (Cái): Oznacza „bogactwo” lub „fortunę”. Jest to często używane w kontekście przyciągania dobrej fortuny związanej z sukcesem finansowym.
- Znak 吉祥 (Jíxiáng): Jest to kombinacja dwóch znaków, które razem symbolizują dobre wróżby.
- Znak 禄 (Lù): Oznacza „szczęście” lub „bogactwo”. Jest również związane z sukcesem i dostatkiem.
- Znak 春 (Chūn): Oznacza „wiosnę”. W chińskiej kulturze wiosna jest czasem odrodzenia, nowego początku i pomyślności.
- Znak 羊 (Yáng): W chińskim horoskopie zwierząt, rok Barana uważany jest za szczególnie szczęśliwy. Symbolizuje pokój, harmonię i dobrobyt.
Chińskie symbole szczęścia
Wedle danych z Pew Research Center aż 52,2% Chińczyków nie wyznaje żadnej religii. Najwięcej wyznawców mają religie tradycyjne (taoizm i konfucjanizm) oraz buddyzm. Wymienione religie nie są stricte religiami w rozumieniu świata zachodniego. Nie występuje w nich jeden konkretny główny Bóg (taoizm posiada coś na wzór istoty pierwszego rzędu), nie ma obietnicy raju, a za to jest poro filozofii i rozważań na temat życia.
Taki stan rzeczy, dał spory margines do powstawania symboli którym nadaje się szczególne znaczenie, nie zabrakło w tym oczywiście symboli szczęścia.
Poniżej znajdziesz pełną listę najpopularniejszych chińskich symboli i znaków szczęścia z dokładnym omówieniem ich znaczenia.
1. Smok
Te mityczne stworzenia kojarzą się nam z ogromnymi skrzydlatymi istotami (czasem inteligentnymi) będącymi często w opozycji do człowieka. Ich wizerunek jest zupełnie inny w chińskiej kulturze. Każdy kto oglądał Mulan pamięta sympatycznego czerwonego smoka.
Chiński smok nie posiada skrzydeł i wije się niczym wąż, jest to symbol szczęścia i dobrobytu. Jest reprezentantem męskiej energii Yang i stanowi częsty motyw talizmanów. Chińczycy chętnie określają się mianem „Potomków Smoka”.
2. Fenghuang – chiński feniks
Jest to mityczny ptak wywodzący się z mitologii chińskiej. Władca ptaków, pierwotnie obu płci ostatecznie skończył jako rodzaj żeński (Huang). Taka zmiana miała na celu połączenie feniksa i smoka w parę tworząc bardzo znane połączenie yin i yang.
Kojarzy się on bardzo dobrze jako symbol cnót i wdzięku. Można go spotkać w czasach spokoju i szczęścia, natomiast w okresie niepewnych lat feniks skrywa się by je przeczekać. Połączenie feniksa ze smokiem jest częstym motywem na Chińskich weselach jako symbol udanego związku.
Motyw ptaka, a konkretnie żurawia jest również widoczny podczas Japońskich wesel.
3. Brzoskwinia
W wielu religiach występują demony oraz złe moce, które należ zwalczać dobrem. Do ich odpędzania służą amulety i talizmany. Jednak w historii korzystaniu z wielu innych metod, w Chinach były to gałęzie z brzoskwiniowego drzewa.
Jednak ten owoc ma bardzo wiele różnych znaczeń w kulturze chińskiej w tym jest uważany za symbol szczęścia, gdy podaruje się go nowożeńcom ci poza szczęściem zyskają powodzenie w życiu i płodność.
Wśród innej symboliki warto podkreślić symbolikę nieśmiertelności. Wedle legend raz na 3000 lat zakwita Brzoskwinia Długowieczności, a spożycie jej owoców daje młodość i nieśmiertelność.
4. Nietoperz
Kolejnym zwierzęcym symbolem szczęścia jest nietoperz. W Europie i Ameryce skojarzenia z tym zwierzęciem są umiarkowanie pozytywne.
Występuje w wielu filmach czy bajkach i zawsze umiejscawiany jest w mrocznej scenerii. Natomiast w Chinach to symbol szczęścia, któremu przypisuje się dobrą moc.
Chińska ikonografia posiada coś takiego jak pięć nietoperzy co oznacza: szczęście, długowieczność, bogactwo, radość i godność. Nietoperz był częstym elementem zdobień, obecnie stanowi rzadszy widok, jednak się pojawia, zwłaszcza podczas nowego roku.
5. Qilin
Mity w Chinach są bardzo żywe, kolejnym przykładem jest Qilin nazywany przez ludzi świata zachodniego, chińskim jednorożcem (choć to niezbyt precyzyjna nazwa). Jest to istota która pokazywał się jedynie w miejscach w których żyli uczciwi ludzie i panowała harmonia.
Legenda głosi, że jeden z przedstawicieli tego gatunku był widziany przy narodzinach Konfucjusza.
Mitologia chińska ma to do siebie, że przestawia mityczne stworzenia jako zlepek kilku różnych zwierząt. Podobnie jest w tym przypadku, gdzie przykładowa wersja składa się z głowy smoka, tułowia pokrytego rybimi łuskami, ogonem lwa i kopytami woła.
Co do rogu, to w przeciwieństwie do dobrze nam znanych opowieści, ta istota posiada od jednego do trzech rogów, co sprawia, że nazwa jednorożec jest nie trafiona.
6. Podwójne szczęście – chiński znak szczęścia
Numer 6 na liście symboli szczęście należy do ornamentu powszechnie stosowanego jako symbol udanego małżeństwa. Zazwyczaj znak „囍” jest pisany kaligrafią chińską i często pojawia się na tradycyjnych elementach dekoracyjnych związanych z małżeństwem. Chiński symbol szczęścia HSI – HSI ma zapewnić nie tylko szczęście, ale również powodzenie.
Symbol podwójnego szczęścia często znajduje się również podczas całej ceremonii ślubnej, a także na prezentach podarowanych młodej parze. Jego kolor jest zwykle czerwony, ale bywa też czarny.
7. Zwierzęta
Podobnie jak w naszej kulturze, tak i u chińczyków dużą symbolikę nadaje się zwykłym zwierzętom.
Można wśród nich wymienić żółwia, uosabianego z mądrością i długowiecznością. Jego figurki można spotkać w wielu domach, gdyż mają zapewniać harmonię. Lew to oznaka odwagi oraz szczęścia, natomiast ryba bogactwo.
8. Liczba 8
W jednym z poprzednich wpisów opisywaliśmy niesamowitą symbolikę liczby 7, która jest niezmiernie ważna dla wielu kultur i religii. W przypadku Chin dużą rolę odgrywa liczba 8. Wynika to ze sposoby wymowy 八 bā wymawia się podobnie do 发 fā, które oznacza 发财 fācái – wzbogacić się.
Kolejnym argumentem jest to, że po odwróceniu ósemki do pozycji poziomej uzyska się znak nieskończoności. Liczba 8 swoim kształtem jest symetryczna, czyli posiada idealną równowagę. Pozostałymi liczbami cieszącymi się dobrymi skojarzeniami są 6,9, oraz 2.
9. Kolor czerwony
Czerwień jako symbol czegoś dobrego występuje w wielu państwach Azji. Sporo z wymienionych symboli ma odniesienie do małżeństw i podobnie jest z kolorem czerwonym.
Nam ślub kojarzy się z bielą, w Chinach ten kolor to kolor żałoby, natomiast czerwień symbolizuje czystość i niewinność. Również chińskie monety szczęścia przewlekane są czerwonymi łańcuszkami bądź sznurkami.
10. Chiński znak nieskończoności
Wśród chińskich symbolów nieskończoności a w szczególność w feng shui wyróżniamy kilka znaków, jak chociażby „obrócona 8” znana z zapisu matematycznego stosowanego na całym świecie. Te dwa kręgi nie mają początku ani końca i trwają w swoim wzorze na wieczność.
Bardziej orientalnym znakiem jest wieczny węzeł widoczny na zdjęciu powyżej. Symbol ten pojawia się już 2500 lat p.n.e i ma wiele interpretacji od niekończącego się cyklu życia i śmierci po splot mądrości i uczucia. Akurat ten symbol nie ma wiele wspólnego ze szczęściem, ale często pojawiają się o niego pytania.
11. Symbol ryby w Chinach
Chińska mitologia jest bardzo bogata w symbolikę i znaki związane ze zwierzętami. Na osobne wyróżnienie zasługuje symbol ryb, który w Chinach jest homofonem dla słów „obfitość i zamożność”.
Najbardziej znanym rybnym symbolem jest karp, który potrafiąc płynąć w górę rzeki i przeskakując wodospady zmieniał się w smoka. Jednak zasadniczo symbol ryb w chinach jest oznaką szczęścia i zamożności.
12. Bambus
Bambus w języku chińskim to „竹” (Zhú), a jego znaczenie ma liczne pozytywne konotacje. Słowo to jest homofoniczne z chińskim słowem „gratulować”. Bambus jest symbolem trwałości i siły.
Szybki wzrost i utrzymywanie zielonego koloru przez cały rok są reprezentacją siły i wytrzymałości.
Z drugiej strony Bambus jest elastyczny i wytrzymały, nie ugina się nawet przed silnym wiatrem a nawet gdy się wygnie powraca do swojej pierwotnej wyprostowanej formy. Interpretuje się to jako zdolnośc do zmian w życiu i wytrwałości.
Pomimo tych zalet bambus jest skromny nie posiada kwiatów, do tego jest pokorny. Wszystkie te cechy sprawiają, że bambus jest w Chinach symbolem szcześcia.
Kultura Chin to spuścizna tysięcy lat, obfitująca w dziesiątki mitów i wierzeń. Pomimo zmiany świata do naszego czasu kultywuje się wiele z tradycji, a życie w Chinach przepełnione jest symboliką. Jeżeli interesujesz się kulturą, koniecznie musisz zwiedzić ten kraj i zderzyć swoje wyobrażenia z rzeczywistością. Polecamy również sprawdzić znaczenie japońskich symboli szczęścia, gdyż te są równie ciekawe.
Mamy nadzieję, że znasz już lepiej chińskie symbole i ich znaczenie. Jednak zanim kupisz bilety, zachęcamy do zapoznania się z naszymi pozostałymi artykułami.