Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Chińskie symbole szczęścia

Posted by

chińskie symbole szczescia

Chiny to jedno z najstarszych imperiów, jego istnienie trwa od epoki brązu po dzień dzisiejszy, a wszystko wskazuje na to że dopiero ten kraj się rozpędza. Chiny to kraj wielu dialektów oraz różnic pomiędzy regionami takich jak religia. Teoretycznie w Republice Chin występuje wolność wyznania, jednak oficjalnie zarejestrowane jest pięć religii (buddyzm, taoizm, islam, katolicyzm i protestantyzm).

Mogłoby się wydawać, że jest to kraj mocno religijny, jednak nie można zapominać o systemie polityczny który tam panuje co ma przełożenie na wiarę. Po zakończeniu drugiej wojny światowej komunistyczne władze masowo zamykały świątynie różnych wyznań, sytuacja zmieniła się dopiero w latach 90, nie oznacza to jednak, że jest idealna. Władze często aresztują członków zarówno zarejestrowanych jak i niezarejestrowanych wspólnot religijnych. W tym artykule opowiemy wam o chińskich znakach i symbolach szczęściach oraz ich konkretnym znaczeniu. Szczęście po chińsku to Xìngfú zapisywane w języku chińskim jako 幸福. Polecamy również tekst o japońskich symbolach szczęścia.

Chińskie znaki i symbole szczęścia – znaczenie

Wedle danych z Pew Research Center aż 52,2% Chińczyków nie wyznaje żadnej religii. Najwięcej wyznawców mają religie tradycyjne (taoizm i konfucjanizm) oraz buddyzm. Wymienione religie nie są stricte religiami w rozumieniu świata zachodniego. Nie występuje w nich jeden konkretny główny Bóg (taoizm posiada coś na wzór istoty pierwszego rzędu), nie ma obietnicy raju, a za to jest poro filozofii i rozważań na temat życia.

Taki stan rzeczy, dał spory margines do powstawania symboli którym nadaje się szczególne znaczenie, nie zabrakło w tym oczywiście symboli szczęścia.

1. Smok

chinski smok

 

Te mityczne stworzenia kojarzą się nam z ogromnymi skrzydlatymi istotami (czasem inteligentnymi) będącymi często w opozycji do człowieka. Ich wizerunek jest zupełnie inny w chińskiej kulturze. Każdy kto oglądał Mulan pamięta sympatycznego czerwonego smoka.

Czytaj również  Symbole szczęścia

Chiński smok nie posiada skrzydeł i wije się niczym wąż. Jest to symbol szczęścia i dobrobytu. Jest reprezentantem męskiej energii Yang i stanowi częsty motyw talizmanów. Chińczycy chętnie określają się mianem „Potomków Smoka”.

2. Fenghuang – chiński feniks

 

chinski feniks

Jest to mityczny ptak wywodzący się z mitologii chińskiej. Władca ptaków, pierwotnie obu płci ostatecznie skończył jako rodzaj żeński (Huang). Taka zmiana miała na celu połączenie feniksa i smoka w parę tworząc bardzo znane połączenie yin i yang.

Kojarzy się on bardzo dobrze jako symbol cnót i wdzięku. Można go spotkać w czasach spokoju i szczęścia, natomiast w okresie niepewnych lat feniks skrywa się by je przeczekać. Połączenie feniksa ze smokiem jest częstym motywem na Chińskich weselach jako symbol udanego związku.

Motyw ptaka, a konkretnie żurawia jest również widoczny podczas Japońskich wesel.

3. Brzoskwinia

brzoskwinia

W wielu religiach występują demony oraz złe moce, które należ zwalczać dobrem. Do ich odpędzania służą amulety i talizmany. Jednak w historii korzystaniu z wielu innych metod, w Chinach były to gałęzie z brzoskwiniowego drzewa.

Jednak ten owoc ma bardzo wiele różnych znaczeń w kulturze chińskiej w tym jest uważany za symbol szczęścia, gdy podaruje się go nowożeńcom ci poza szczęściem zyskają powodzenie w życiu i płodność.

Wśród innej symboliki warto podkreślić symbolikę nieśmiertelności. Wedle legend raz na 3000 lat zakwita Brzoskwinia Długowieczności, a spożycie jej owoców daje młodość i nieśmiertelność.

4. Nietoperz

nietoperz

Kolejnym zwierzęcym symbolem szczęścia jest nietoperz. W Europie i Ameryce skojarzenia z tym zwierzęciem są umiarkowanie pozytywne.

Występuje w wielu filmach czy bajkach i zawsze umiejscawiany jest w mrocznej scenerii. Natomiast w Chinach to symbol szczęścia, któremu przypisuje się dobrą moc.

Chińska ikonografia posiada coś takiego jak pięć nietoperzy co oznacza: szczęście, długowieczność, bogactwo, radość i godność. Nietoperz był częstym elementem zdobień, obecnie stanowi rzadszy widok, jednak się pojawia, zwłaszcza podczas nowego roku.

Czytaj również  Hooponopono – metoda medytacji

5. Qilin

Qilin

Mity w Chinach są bardzo żywe, kolejnym przykładem jest Qilin nazywany przez ludzi świata zachodniego, chińskim jednorożcem (choć to niezbyt precyzyjna nazwa). Jest to istota która pokazywał się jedynie w miejscach w których żyli uczciwi ludzie i panowała harmonia.

Legenda głosi, że jeden z przedstawicieli tego gatunku był widziany przy narodzinach Konfucjusza.

Mitologia chińska ma to do siebie, że przestawia mityczne stworzenia jako zlepek kilku różnych zwierząt. Podobnie jest w tym przypadku, gdzie przykładowa wersja składa się z głowy smoka, tułowia pokrytego rybimi łuskami, ogonem lwa i kopytami woła.

Co do rogu, to w przeciwieństwie do dobrze nam znanych opowieści, ta istota posiada od jednego do trzech rogów, co sprawia, że nazwa jednorożec jest nie trafiona.

6. Podwójne szczęście – chiński znak szczęścia

 

podwojne szczescie

Numer 6 na liście symboli szczęście należy do ornamentu powszechnie stosowanego jako symbol udanego małżeństwa. Zazwyczaj znak „囍” jest pisany kaligrafią chińską i często pojawia się na tradycyjnych elementach dekoracyjnych związanych z małżeństwem. Chiński symbol szczęścia HSI – HSI ma zapewnić nie tylko szczęście, ale również powodzenie.

Symbol podwójnego szczęścia często znajduje się również podczas całej ceremonii ślubnej, a także na prezentach podarowanych młodej parze. Jego kolor jest zwykle czerwony, ale bywa też czarny.

7. Zwierzęta

żółw

Podobnie jak w naszej kulturze, tak i u chińczyków dużą symbolikę nadaje się zwykłym zwierzętom. Można wśród nich wymienić żółwia, uosabianego z mądrością i długowiecznością. Jego figurki można spotkać w wielu domach, gdyż mają zapewniać harmonię. Lew to oznaka odwagi oraz szczęścia, natomiast ryba bogactwo.

8. Liczba 8

numer 8

W jednym z poprzednich wpisów opisywaliśmy niesamowitą symbolikę liczby 7, która jest niezmiernie ważna dla wielu kultur i religii. W przypadku Chin dużą rolę odgrywa liczba 8. Wynika to ze sposoby wymowy 八 bā wymawia się podobnie do 发 fā, które oznacza 发财 fācái – wzbogacić się.

Czytaj również  Czart

Kolejnym argumentem jest to, że po odwróceniu ósemki do pozycji poziomej uzyska się znak nieskończoności. Liczba 8 swoim kształtem jest symetryczna, czyli posiada idealną równowagę. Pozostałymi liczbami cieszącymi się dobrymi skojarzeniami są 6,9, oraz 2.

9. Kolor czerwony

kolor czerwony

Czerwień jako symbol czegoś dobrego występuje w wielu państwach Azji. Sporo z wymienionych symboli ma odniesienie do małżeństw i podobnie jest z kolorem czerwonym. Nam ślub kojarzy się z bielą, w Chinach ten kolor to kolor żałoby, natomiast czerwień symbolizuje czystość i niewinność. Również chińskie monety szczęścia przewlekane są czerwonymi łańcuszkami bądź sznurkami.

10. Chiński znak nieskończoności

chiński znak nieskończoności

Wśród chińskich symbolów nieskończoności a w szczególność w feng shui wyróżniamy kilka znaków, jak chociażby „obrócona 8” znana z zapisu matematycznego stosowanego na całym świecie. Te dwa kręgi nie mają początku ani końca i trwają w swoim wzorze na wieczność. Bardziej orientalnym znakiem jest wieczny węzeł widoczny na zdjęciu powyżej. Symbol ten pojawia się już 2500 lat p.n.e i ma wiele interpretacji od niekończącego się cyklu życia i śmierci po splot mądrości i uczucia. Akurat ten symbol nie ma wiele wspólnego ze szczęściem, ale często pojawiają się o niego pytania.

11. Symbol ryby w chinach

Symbol ryby w chinach

Chińska mitologia jest bardzo bogata w symbolikę i znaki związane ze zwierzętami. Na osobne wyróżnienie zasługuje symbol ryb, który w Chinach jest homofonem dla słów „obfitość i zamożność”. Najbardziej znanym rybnym symbolem jest karp, który potrafiąc płynąć w górę rzeki i przeskakując wodospady zmieniał się w smoka. Jednak zasadniczo symbol ryb w chinach jest oznaką szczęścia i zamożności.

Kultura Chin to spuścizna tysięcy lat, obfitująca w dziesiątki mitów i wierzeń. Pomimo zmiany świata do naszego czasu kultywuje się wiele z tradycji, a życie w Chinach przepełnione jest symboliką. Jeżeli interesujesz się kulturą, koniecznie musisz zwiedzić ten kraj i zderzyć swoje wyobrażenia z rzeczywistością. Mamy nadzieję, że znasz już lepiej chińskie symbole i ich znaczenie.  Jednak zanim kupisz bilety, zachęcamy do zapoznania się z naszymi pozostałymi artykułami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *