Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Ceromancja – lanie wosku znaczenie figur

Posted by

ceromancja wróżenie z wosku

Czym jest Ceromancja?

Ceromancja jest połączeniem łacińskiego słowa „cera” czyli wosk oraz greckiego manteía oznaczającego wróżbę bądź wieszczenie. Jest ona praktykowana w naszym kraju, każdego roku w dzień imienin Andrzeja 30 października, czyli popularne „Andrzejki”. Tak na marginesie są to bez wątpienia jedna z najgłośniej obchodzonych imienin w naszym kraju. Wracając do ceromancji, oczywiście stosuje się ją również w każdy inny dzień.

Wróżenie odbywa się za pomocą lania wosku, wcześniej roztopionego w mosiężnym tyglu (jest to sprzęt laboratoryjny o kształcie zbliżonym do kubka). Pierwotnie rozgrzany wosk wlewało się do mis wypełnionych zimną wodą. Wosk podczas zastygania przyjmował różne formy na bazie których powstawała wróżba. Pewne schematy kształtów powtarzały się na przestrzeni wieków, przez co dało się w dość prosty sposób usystematyzować interpretacje powiązań między wróżbą, a kształtem z jakiego wynika.

Wróżby z wosku

Obecnie, aby proces uprościć do maksimum stosuje się lanie wosku przez ucho od klucza (na wspomnianych Andrzejkach, najpopularniejsza metoda wróżenia). Następnie interpretacji poddaje się cień zastygłej bryły. Podobne wróżenia na masową skalę odbywały się również w Sylwestra. Inną ciekawostką jest fakt, że w czasach odległych zamiast wosku stosowano ołów.

Turcy wykorzystywali Ceromancję do odgadywania kto popełnił przestępstwo oraz odnajdywania zaginionych przedmiotów. W szesnastowiecznej Alzacji czarodziejki wykorzystywały wróżby z wosku do odnajdywania sprawców uroków.

Ceromancja jest jedną z najprostszych metod wróżenia, wystarczy znać odpowiednie kształty i ich nacechowanie.

Ceromancja symbole

Poniżej przedstawimy szeroki zakres najczęściej występujących symboli powstałych z latania wosku. Wróżenie z wosku jest relatywnie prostą sprawą i opiera się w głównej mierze na znajomości z góry określonej interpretacji symboli z wosku.

Czytaj również  Czy demony istnieją?

Lanie wosku symbole – znaczenie figur

Anioł – jeżeli w cieniu dojrzysz Anioła to znaczy, że ktoś nad tobą odgórnie czuwa i nie masz się czego bać. Dodatkowo może to świadczyć o twoim uduchowieniu.

Dom – lanie wosku zakończyło się figurą, w której cieniu dostrzegasz dom? To znaczy, że możesz spodziewać się spokoju, bezpieczeństwa i rodzinnej atmosfery.

Serce – interpretacja jest dwojaka, zależna od brzegów figury. Jeżeli te będą gładkie możesz oczekiwać znalezienia w najbliższym czasie prawdziwej miłości. W przypadku gdy jesteś już w związku, twój partner prawdopodobnie jest tym z którym powinnaś wiązać swoją przyszłość. Jeżeli jednak brzegi będą poszarpane/nierówne, to wróżba każe się zastanowić nab tym czy obecny związek jest na pewno tym jakiego oczekujesz. Natomiast jeżeli nie masz w chwili wykonywania wróżby partnera, niestety nie spodziewaj się w najbliższym czasie, że takiego znajdziesz, albo będą to raczej średnio udane związki.

Pierścień/Pierścionek/Obrączka – Pierwsza interpretacja jest oczywista, oznacza zaślubiny. Natomiast druga, dla osób już będących po ślubie sprawa się komplikuje. Można spodziewać się albo rozwodu, albo czegoś nawet gorszego…

Kot – kształt kota nie wróży dobrze osobą będących w związkach. Kształt cienia przypominający kota to przepowiednia zdrady.

Gwiazda – Wypatrzona gwiazda to oznaka szczęścia i powodzenia w najbliższym roku. Jeżeli twoje życie nie było usłanymi sukcesami, to gwiazda jest nadzieją odmiany tego stanu rzeczy. Będą czekać na ciebie duże zmiany, ale tylko takie które wyjdą Ci na dobre!

Góra – Lubię chodzić po górach choć często nie jest to łatwe zadanie. Symbol góry oznacza, że w nadchodzącym czasie będzie trzeba walczyć o swoje, ciężko zdobywać każdy metr, aby w końcu wejść na szczyt. Będzie to okres ciężki, ale twoja cierpliwość i upór zostaną wynagrodzone.

Czytaj również  Chromoterapia – Terapia kolorami

Pies – Jeżeli efektem ceromancji jest coś w kształcie psa, to jest to dla ciebie przestroga przed fałszywym przyjacielem. Należy być ostrożnym w zawieraniu nowych znajomości jak i w już istniejących przyjaźniach.

But – Są dwie interpretacje, poniekąd zbieżne ze sobą. Pierwsza bardzo ogólna, oznacza zabieganie. Natomiast druga mówi o realizacji celów życiowych. Dążeniu do zdobywania nowej wiedzy, poznawania świata, kreowania nowych biznesów.

Chmura – Zdarza Ci się patrzeć na świat przez różowe okulary, albo pojawiają się momenty w których jesteś osobą oderwaną od rzeczywistości? Jeżeli tak w zbliżającym czasie będzie trzeba podać weryfikacji swoje dotychczasowe życie. W ten sposób ograniczysz czyhające za rogiem ryzyka.

Dziecko – Tutaj interpretacji jest kilka. Pierwsza podstawową stanowi pojawienie się nowego członka rodziny, ale niekoniecznie będącego dzieckiem. Inne interpretacje idą w kierunku osiągnięcia stabilizacji i poukładania życia oraz wybrania nowych celów życiowych.

Motyl – Jest to symbol wewnętrznej przemiany jaka w nas zajdzie. Podczas niej pozbędziemy się z naszego życia toksycznych ludzi, równocześnie odbudowując wartościowe relacje, które mogły zostać przez nas zaniedbane.

Paw – Symbolizuje pomyślność w sprawach sercowych

Drabina – Możesz w najbliższym czasie spodziewać się jakiejś formy awansu. Może to być awans w pracy, jakiejś organizacji czy szeroko rozumiany awans społeczny.
Balon – Jeżeli ujrzysz balon to czekają cię przejściowe kłopoty, którym na szczęście zaradzisz.

Drwal – Nie jesteś ostatnimi czasy, aby trochę przepracowany/przepracowana? Czas dać na wstrzymanie i trochę wyluzować.

Dzwon – Spodziewaj się niespodziewanego! Czeka Cię jakaś niespodziewana wiadomość, nie wiadomo czy dobra, czy zła.

Ceromancja – wróżenie z wosku – podsumowanie

Jak widać Ceromancja będąca laniem wosku jest bardzo ciekawą i prostą formą wróżenia. Wystarczy trochę wosku, zimna woda, jakiś klucz, lampa która będzie oświetlać woskowy kształt oraz spis woskowych figur. Zachęcamy do spróbowania nie tylko w Andrzejkową noc oraz zapoznania się z artykułem na temat Bibliomancji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *