Calling wifi – co to jest i jak włączyć

Estimated read time 4 min czytania

Jeszcze nie tak dawno telefon w polskim domu nie był oczywistym widokiem. Od lat 90 minęły zaledwie 3 dekady a obecnie ciężko sobie wyobrazić życie bez mobilnych telefonów, które każdy ma w swojej kieszeni. Podobnie było z internetem, który jeszcze 15 lat temu był czymś wyjątkowym i nieoczywistym, dzisiaj jest standardem. Idąc dalej wifi, komunikacja z siecią w sposób bezprzewodowy to jeszcze nowsza rzecz, a temat dzisiejszego artykułu calling wifi jest połączeniem tych trzech aspektów. jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat rozmów przez wifi to zapraszamy do lektury.

Co to jest Wifi Calling

Zapewne korzystasz coraz częściej z Messengera czy Whatsapp do rozmów z rodziną i bliskimi. Jak doskonale wiesz, połączenia te odbywają się przy użyciu sygnału wifi. Funkcja Wi-Fi Calling pozwala wykonywać i obierać połączenia głosowe oraz wideo jedynie z wykorzystaniem sygnału Wi-fi bez połączenia komórkowego. Jeżeli masz dostęp do Wifi, a jakośc połączenia komórkowe jest niska i powoduje przerywanie rozomwy, albo kompletnie ją ucina, możesz wykorzystać calling wifi do dalszej rozmowy.

Połączenia telefoniczne przez wifi możliwe są na całym świecie  a ich cena w przypadku połączeń międzynarodowych jest zdecydowanie tańsza. Dokładny cennik oraz opis jak włączyć usługę w sieciach Plus, Oragne, T-Moible i innych znajdziesz w osobnym artykule.

Wi-fi Calling umożliwia wysyłanie sms bez użycia sieci komórkowej. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest to, że obsługuje ono HD Voice, usługę lepszej jakości i czystości dźwięku względem tradycyjnego połączenia.

Połączenia przez wi-fi to bardzo ciekawa alternatywa dla standardowych połączeń komórkowych, ale należy pamiętać o tym, że są one ograniczone możliwościami routera. Najlepsze routery pozwalają na wysyłanie sygnału na wiele metrów, ale w przypadku słabszych urządzeń, czasem różnica w jakości sygnału jest odczuwalna nawet w ramach jednego mieszkania.

Czytaj również  Czym się różnią sieci lokalne od rozległych?

Jak włączyć wifi calling

Rozmowa przez wifi możliwa jest na telefonach Andorid i iOS. Urządzenia współpracujące z usługą wifi calling wspierają również uniwersalne standardy API dla połączeń VoIP optymalizując zużycie baterie.

Iphone

 1. Wejdź w ustawienia
 2. Wybierz opcje dane mobilne
 3. Widoczna będzie opcja Wi-Fi Calling
 4. Wybierz ją i uruchom
 5. Gotowe wifi calling włączony!

Pamiętaj, że jeżeli decydujesz się na korzystanie tylko z tej opcji musisz włączyć komórkową transmisję danych, możesz zrobić to w tym samym oknie. Oczywiście cały proces można cofnąć w dowolnym momencie.

Android

 1. Wejdź do ustawień
 2. Wybierz opcję Sieć i Internet
 3. Wybierz Preferencje Wi-Fi
 4. Kliknij zaawansowane
 5. Aktywuj opcję Wi-Fi calling

Jeżeli chcesz aby telefon korzystał z rozmów przez wifi pamiętaj o uruchomieniu samolotu w trybie samolotowym albo wyłączeniu komórkowej transmisji danych.

W przypadku nowszych wersji Androida:

 1. Ustawienia
 2. Sieć komórkowa
 3. Komórkowa transmisja danych
 4. WiFi Calling

Jak wyłączyć wifi calling

Jeżeli rozmyśliłeś się albo z jakiś względów nie chcesz korzystać z tego rozwiązania wystarczy wrócić do ustawień i cofnąć wyżej wymienioną operację.

 1. Wejdź do ustawień
 2. Sieć i internet
 3. Preferencje Wi-Fi
 4. Zaawansowne
 5. Przesuń pasek przy Wi-Fi calling na nieaktywny

Pamiętaj, że możesz mieć przetłumaczoną wersję, w której występuje nazwa „Połączenia wi-fi”.

Wifi Calling – ile to kosztuje?

Tak jak wspomnieliśmy jest to w głównej mierze uzależnione od Twojego operatora i planu jaki masz wykupiony. Rozliczenie zazwyczaj działa w taki sam sposób jak w przypadku tradycyjnych rozmów za pomocą sieci komórkowej.

Calling wifi – rozmowy przez wifi

Jak widzisz wifi calling posiada wiele zalet i jest szczególnie ciekawą opcją dla przedsiębiorców oraz pracowników wykonujących pracę zdalną. Pozwala zachować stałe połączenie z zespołem w razie wysypania się połączenia sieciowego firmy albo tego opartego na LTE.

Wedle wszystkich raportów punktów Wi-Fi będzie przybywać i połączenia będą możliwe do wykonywania w różnych zakątkach miasta.

Czytaj również  Gdzie kupić tusz do drukarki

Wykonywanie połączeń przez wifi calling jest w pełni bezpieczne i jeżeli czujesz, że będziesz korzystać z tego rozwiązania, warto je przetestować. W razie pytań zachęcamy do pozostawienia ich w komentarzu.

Sprawdź również

A to znasz?

+ Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj swój