Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

,

Blik – co to jest i jak działa?

Posted by

blik

Technologia I rozwój płatności internetowych stale prze do przodu. Jedną z ciekawszych metod płatności jest blik. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć obszernie na wszystkie pytania dotyczące tego czym jest blik, jak działa i ile można wypłacić blikiem. Zastanowimy się też czy blik jest bezpieczny i anonimowy oraz sprawdzimy, czy blik działa tylko w Polsce i czy można robić przelewy w niedzielę i święta. Zostać z nami koniecznie, jeżeli chcesz się również dowiedzieć w jakich sklepach można płacić blikiem i czy należą do nich Biedronka, Lidl czy Żabka. Poznasz również banki jakie obsługują płatność blikiem.

Co to jest blik?

Polska nie załapała się na popularność czeków bankowych, od razu przeskoczyliśmy do płatności kartami płatniczymi, a z czasem gładko przeszliśmy na płacenie zbliżeniowe również telefonem. Płatności bankowe w naszym kraju rozwijają się bardzo szybko, do tego stopnia, że wiele zachodnich krajów pod tym względem jest daleko z tyłu. Obecnie w sklepach można płacić gotówką, kartą kredytową lub debetową oraz właśnie metodą płatności mobilnej BLIK.

Odpowiedź na pytanie co to jest blik może Cię zaskoczyć, gdyż jest to polski system płatności mobilnych, stworzony przez spółkę Polski Standard Płatności w roku 2015. Ciężko powiedzieć, czy twórcy spodziewali się takiego sukcesu, ale Blik obecnie każdego miesiąca jest używany przez około 4 miliony klientów i ta liczba ciągle rośnie.

Blik pozwala opłacać zakupy przy kasie z użyciem smartfona o ile mamy zainstalowaną odpowiednią aplikację blik. Płatność przez blik jest również możliwa w internecie, a jednocześnie możemy wykorzystywać blik do szybkich przelewów międzybankowych i generowania czeków. Wiemy już co oznacza płatność bliki i o co w niej chodzi, czas dowiedzieć się jak założyć blik i jak nim płacić.

Blik jak działa?

Początkowo blik nie był dostępny we wszystkich bankach, obecnie większość banków obecnych w Polsce uczestniczy w tym systemie. Jeżeli chcemy płacić blikiem będziemy musieli zainstalować na swoim telefonie aplikację banku, która umożliwia na płatności Blik. Naturalnie musi to być aplikacja banku, w którym masz założone swoje konto, pamiętaj, że wszelkie transakcje będą odrzucane, jeżeli stan konta będzie niższy niż rachunek.

Płatność blik wymaga połączenia z internetem i jest realizowana pomiędzy aplikacją mobilną Twojego banku a akceptantem, czyli miejscem, w którym płacisz, albo osobą, do której robisz przelew.

Wiesz już jak działa blik w ogólnym rozumieniu, teraz trochę szczegółów. Blik działa w oparci o kody jednorazowe, które są kodami identyfikacyjnymi w systemie płatności. Jednorazowy kod Blik generowany jest przez PSP na żądanie banku. Kod Blik ważny jest zaledwie przez 2 minuty i składa się z 6 cyfr należących do przedziału 0-9. Jeżeli kod nie zostanie wykorzystany w czasie, nic złego się nie dzieje, musisz wygenerować nowy kod.

Blik to system płatności, którym mogą posługiwać się również osoby poniżej 18 roku życia.

Co to jest kod Blik i jak go wygenerować?

Kod blik to 6 cyfrowy zestaw liczb tworzących kod. Dzięki tym 6 cyfrom możesz opłacać transakcje w sklepie, wypłacać pieniądze w bankomacie czy kupować przedmioty przez internet. Kod Blik generowany jest przez aplikację mobilną Twojego banku, którą musisz mieć zainstalowaną na swoim koncie. Kod Blik jest jednorazowy (może obsłużyć tylko jedną transakcję) i jest generowany na czas 2 minut. Gdy wygaśnie, musisz wygenerować nowy kod BLIK, bez obaw to nic nie kosztuje. Jako że generowanie kodu odbywa się w aplikacji banku nie będziesz mieć problemów z intuicyjnym i szybkim płaceniem z wykorzystaniem kodu Blik.

Płatność blikiem jak to działa?

Poniżej zamieszczamy dokładny proces krok po kroku jak działa płatność blikiem. Choć wydaje się, że może to długo trwać, tak naprawdę płatność realizowana jest w podobnym tempie co płatność przy użyciu karty.

  1. Wygeneruj kod przy użyciu aplikacji swojego banku
  2. Wprowadź kod w miejscu dokonywania zakupu/realizacji transakcji (terminal w sklepie, sklep internetowy, bankomat)
  3. Nastąpi przekazanie kodu do autoryzacji Polskiego Standardu Płatności
  4. Po weryfikacji PSP przekaże autoryzację do Twojego banku
  5. Bank dokonuje autoryzacji i zwraca ją PSP
  6. Jeżeli masz środki na koncie transakcja będzie udana
Czytaj również  Jak zablokować sms premium Plus

Jedną z ciekawszych funkcji blika jest płatność P2P, która pozwala dokonywać przelewów z telefonu na telefon co umożliwia natychmiastowe przesyłanie pieniędzy, beż żadnego zlecania przelewów i wszystko w oparciu o numer telefonu.

Blik działa na tyle sprawnie, że jest dalej rozwijany obecnie możesz spotkać się z funkcją doskonale znaną z banków, czyli płatności powtarzalnych, która pozwala płacić za comiesięczne stałe rachunki i abonamenty. W ten sposób nigdy nie zapomnisz zapłacić za ZUS czy Internet, ale obecnie usługa dostępna jest tylko w kilku firmach i nie wszystkich bankach.

Blik jakie banki?

Blik obecnie dostępny jest w wielu bankach, części pewnie nawet nie znasz. Poniżej zamieszczamy listę banków które obsługują blik.

  • PKO BP
  • Santander
  • Bank Pekao
  • mBank
  • ING Bank Śląski
  • BNP Paribas
  • Bank Millennium
  • Getin Bank
  • T-Mobile Usługi Bankowe
  • Inteligo
  • Credit Agricole
  • SGB
  • Alior Bank

Pamiętaj, że samo posiadanie konta w powyższych bankach nie wystarcza będziesz potrzebować aplikacji banku, są to oficjalne aplikacje dostępne w sklepie Play oraz iStore.

Jak założyć blik i go aktywować?

Kolejne pytanie, z którym się rozprawimy to jak założyć blik i jak aktywować blik oraz wygenerować kod blik. Tak na dobrą sprawę wiesz już wszystko w tej materii, ale pokażmy, jak założyć blik krok po kroku.

  1. Uruchom Sklep Google Play na swoim telefonie z Android lub iStore na telefonach Apple
  2. Odszukaj aplikację banku, w którym masz założone konto
  3. Wybierz aplikację i kliknij Pobierz/Zainstaluj
  4. Aplikacja po zainstalowaniu będzie dostępna na ekranie z aplikacjami
  5. Uruchom aplikację
  6. Zaloguj się
  7. Gotowe, blik został założony i aktywowany

Blik jest domyślnie aktywowany we wszystkich aplikacjach mobilnych banków zarówno na Android jak i iOS. Na pulpicie znajdziesz ikonę BLIKA z której będziesz mógł korzystać.

Jak płacić blikiem w sklepie?

Płacenie blikiem w sklepie jest naprawdę proste i po paru razach będzie równie intuicyjne jak płacenie kartą płatniczą.

  1. Otwórz na swoim telefonie aplikację banku
  2. Wygeneruj 6 cyfrowy kod blik
  3. Wpisz go w terminalu płatniczym
  4. Zatwierdź zielonym przyciskiem
  5. Potwierdź płatność w aplikacji mobilnej banku

W większości wypadków płatność do 50 zł nie wymaga aktywacji pinem co przyśpiesza codzienne małe zakupy.

Jak płacić blikiem przez internet?

Blik nie jest jeszcze standardem w sklepach internetowych i trzeba mieć na uwadze, że tą forma płatności może być zablokowana w niektórych sklepach. Jednak większość sklepów obsługujących płatności online, również wdrożyło Blik do dokonywania opłat. Jak płacić blikiem przez internet krok po kroku?

  1. Będąc w momencie wyboru płatności za produkty bądź usługę wybierz płatność Blik
  2. Przeglądarka wyświetli pole na wpisanie wygenerowany kodu Blik
  3. Odblokuj telefon z aplikacją banku i znajdź opcję blik
  4. Kod Blik widoczny w aplikacji przepisz do w okienko wyświetlone przez przeglądarkę
  5. Potwierdź zakup
  6. Transakcja została zrealizowana

Jak widzisz płatność blikiem przez internet jest bardzo prosta i zajmuje mniej czasu niż płatność przelewem internetowym. Procedura płatności zawsze jest taka sama, więc po paru razach będziesz robić to intuicyjnie.

Jak wypłacić blikiem z bankomatu?

W większości przypadków banki nie pobierają prowizji za wypłatę pieniędzy blikiem w bankomacie. Większość obecnie funkcjonujących bankomatów w naszym kraju posiada możliwość płacenia z wykorzystaniem Blika. Krok po kroku jak wypłacić Blikiem z bankomatu:

  1. Korzystając z ekranu bankomatu wybierz „wypłata bez karty” a następnie „wypłata Blik”
  2. Podaj kwotę wypłat
  3. Otwórz aplikację na telefonie
  4. Wygeneruj kod
  5. Przepisz kod Blik do bankomatu i zaakceptuj
  6. Zatwierdź operację.

Gratulację wypłaciłeś pieniądze Blikiem z bankomatu.

Gdzie można płacić blikiem?

Blik to system płatności widziany w praktycznie wszystkich miejscach posiadających terminale płatnicze. Za pomocą BLIK dokonasz płatności zarówno w osiedlowym warzywniaku jak i internecie. Najczęściej spotkasz się z płatnościami w:

  • Sklepach internetowych
  • Sklepach stacjonarnych
  • Podczas przelewów na telefon
  • Wypłat i wpłat gotówki
  • Stacjach paliw
  • Kinach

Blik jest bardzo dobrą metodą płatności w sklepie. Pozwala przyśpieszyć proces zakupów i nie wymaga przeliczania czy kasjer dobrze wydał resztę. Blikiem zapłacisz w popularnych sklepach jak Bierdonka, Lidl czy Żabka, dokładny spis znajduje sią na końcu artykułu. Blikiem zapłacisz również na Allegro, AliExspress czy Poczcie.

Do jakiej kwoty można płacić blikiem?

Kwota do jakiej można płacić Blikiem bez podawania PINU wynosi 50zł, podobnie jak w przypadku kart płatniczych. Ten limit może zostać zmieniony w banku. Kwoty do jakich można płacić blikiem są ograniczone przez bank i samego użytkownika, podobnie jak ma się to z kartami płatniczymi. Limity jesteś samemu zdefiniować w swoim banku. Równocześnie masz możliwość ustalenia maksymalnej dziennej liczby transakcji jakie mogą być zrealizowane z wykorzystaniem BLIKA.

Ile można wypłacić blikiem?

Jednak pamiętaj, że banki zazwyczaj nakładają pewne limity, których nie da się przestawić, zazwyczaj to są kwoty w granicach 10 tys. dziennie. W przypadku Mbank te kwoty są znacząco niższe i oscylują w granicy kilku tysięcy, należy mieć to na uwadze.

Limity na Blik zmienia się bezpośrednio w Banku albo za pośrednictwem infolinii. Kwoty o których mówimy tyczą się zarówno zwykłych zakupów jak i wypłat z bankomatów.

Czytaj również  Kredyt Orange – Jak wziąć kredyt w Orange?

Czeki Blik – jak zrealizować?

Kolejna funkcjonalność systemu BLIK to możliwość korzystania z czeków Blik. Choć jest to bardzo użyteczna funkcjonalność wielu użytkowników nie ma nawet pojęcia o tym, że taka możliwość istnieje. Czek blik to 9 cyfrowy kod generowany w aplikacji banku. Jako osoba wystawiająca czek musisz podać kwotę na jaką będzie wystawiony oraz pin. Czek można wykorzystać samemu, co jest raczej mało sensowne albo przekazać innej osobie. Tego typu czek może zostać przesłany do innej osoby posiadającej aplikację BLIK, która zrealizuje go w bankomacie nawet na drugim końcu Polski. Czek powoduje zamrożenie danej kwoty na koncie do momentu realizacji czeku lub jego wygaśnięcia.

Czeki BLIK nie są dostępne we wszystkich bankach, które przystąpiły do programu płatności, na pewno są obsługiwane w Noble Bank, PKO, Getin Bank, Santander i Banku Milenium.

Przelew na telefon blik

Prawdopodobnie najciekawszą opcją jest przelew na telefon blik. Jest to doskonały sposób rozliczeń bezgotówkowych zarówno w biznesie jak i pomiędzy znajomymi. Przelew blikiem na telefon odbywa się bez podawania numeru konta co znacząco ułatwia i przyśpiesza cały proces. O ile telefon zawsze nosimy ze sobą o tyle o karcie płatniczej łatwo zapomnieć, zwłaszcza gdy nosimy ją luzem. Przelew na telefon Blik pozwala również płacić bez odwiedzin w bankomacie, robisz grilla ze znajomymi i się rozliczacie? Możecie to zrobić przez przelew na numer telefonu.

Jak zrobić przelew na numer telefonu?

Możliwość robienia przelewów na telefon została podłapana przez wielu ludzi, wpływ na to zapewne miała również kampania reklamowa pokazująca ludzi przelewających między sobą pieniądze na numer telefonu. Instrukcja krok po kroku jak zrobić przelew na numer telefonu:

  1. Uruchom aplikację banku
  2. Przejdź do zakładki „Przelewy/Płatności”
  3. Wybierz opcję przelew na telefon
  4. Z kontaktów wybierz numer telefonów na który chcesz przesłać pieniądze, albo wpisz go ręcznie.
  5. Wpisz kwotę przelewu
  6. Wybierz opcję wyślij
  7. Potwierdź transakcję kodem PIN

W ten sposób dokujesz przelewu na numer telefonu bez znajomości numeru konta innej osoby. Ograniczenie polega na tym, że przelewy Blik na telefon możliwe są tylko, gdy druga osoba posiada aplikację Blik.

Jak odebrać przelew BLIK?

Wysłanie przelewu blik to jedno czym innym jest odpowiedź na pytanie jak odebrać przelew na telefon. Co ciekawe nie musisz robić nic, o ile jesteś osobą zarejestrowaną w programie odbiorów przelewów na telefon. Przelew po wysłaniu jest automatycznie księgowany na Twoim numerze konta przypisanym do numeru telefonu. Jeżeli nie zarejestrowałeś się przed otrzymaniem przelewu, nie bój się pieniądze nie przepadły.

  1. Zaloguj się do aplikacji bankowej
  2. Wybierz opcję Przelewy na telefon
  3. Wybierz rachunek do odbioru przelewów
  4. Zaakceptuj oświadczenie
  5. Kliknij Zarejestruj

Od tej pory przelew na telefon będzie automatycznie księgowany na koncie. Jeżeli ktoś wysłał Ci pieniądze przed przystąpieniem do usługo otrzymasz SMS z linkiem do strony bankowej. Tam będziesz musiał podać numery swojego rachunku i przelew zostanie zrealizowany w normalnym terminie. Jeżeli z niewyjaśnionych względów pieniądze do Ciebie nie dotrą, osoba wykonująca przelew dostanie zwrot na swoje konto.

Płatność blik a zwrot pieniędzy

Zwrot pieniędzy przy płatności blikiem jest możliwy i następuje na konto, do którego przypisany jest użyty za pomocą Blika numer telefonu. W niektórych sklepach może pojawić się problem ze świadomością jak dokonać zwrotu BLIK i pieniądze będą prawdopodobnie zwracane w gotówce. Zwrot pieniędzy przy płatności blik powinien nie trwać dłużej niż 3 dni robocze.

Czy blik jest bezpieczny?

Blik to bardzo bezpieczna metoda płatności, jedna z najbezpieczniejszych jaką obecnie wymyślono. Jeżeli zastanawiasz się czy płacenie blikiem jest bezpieczne to porównaj tą formę płatności z kartą. Dobry kieszonkowiec wypatrzy pin wpisywany przy kasie i zobaczy, gdzie chowasz kartę, a stąd prosta droga do utraty pieniędzy. W przypadku blika takie ryzyko nie istnieje, gdyż płatności dokonujesz z kodem generowanym na zaledwie dwie minuty. Kod przestaje być aktywny po wykorzystaniu, jest jednorazowy i poznanie go, nic nie daje. Karta płatnicza posiada dodatkowo Twoje dane personalne, które również powinny być chronione.

Co istotne nie jest możliwe przekazanie pieniędzy bez wiedzy właściciela rachunku bankowego, gdyż wymagane jest podanie kodu PIN do aplikacji bankowej.

Jednak należy być uważnym jak zaznacza buro prasowe PSP pojawiają się oszuści, którzy próbują wykorzystać kody Blik do kradzieży pieniędzy. Proceder zazwyczaj polega na podszywaniu się pod znajomych na portalach typu facebook i proszenie o pożyczkę. Taka osoba prosi o przesłanie kodu blik do bankomatu, wypłaca gotówkę i znika, a my zostajemy z pretensjami do znajomych. Na szczęście, jest to mało skuteczny sposób i czujna osoba nie powinna mieć problemu ze zidentyfikowaniem oszusta.

Czytaj również  Jak działa wpłatomat – jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu?

Czy blik jest anonimowy?

Odpowiadając na pytanie czy przelew blik jest anonimowy należy brać pod uwagę osobę wysyłającą pieniądze oraz tą która otrzymuje pieniądze. Wykonując przelew bankowy przy użyciu blika nie jesteś anonimowy, wszystkie przelewy bankowe są opisane danymi adresata. Jednak istnieje sposób na anonimowe przekazanie pieniędzy przez blik.

Musisz znajdować się przed wpłatomatem z opcją blik. Zarówno ty jak i osoba, do której mają trafić pieniądze musicie mieć aplikację bankową umożliwiającą płatność blik. Osoba, do której mają trafić pieniądze podaje kod Blik, ty wpisujesz go na wpłatomacie i dokonujesz wpłaty. Zupełnie anonimowo, jedynie z numerem telefonu.

Jeżeli znasz numer osoby, której masz przelać pieniądze to możesz odbyć się to zupełnie anonimowo. Osoba, do której mają trafić Twoje pieniądze staje pod bankomatem, wybiera opcję wypłaty Blik i podaje kwotę. Ty podajesz jej kod i zatwierdzasz transakcję. Pieniądze zostają wypłacone w anonimowy sposób, telefon można dezaktywować i nie będzie żadnej formy kontaktu.

W nawiązaniu do bezpieczeństwa blika pamiętaj, że oszuści mogą nie chcieć podawać Ci numeru konta a poproszą o przesłanie kodu blik, wypłacą pieniądze i nie prześlą Ci zamówionej rzeczy, albo nie wykonają usługi, będą zupełnie anonimowi.

Czy blik jest darmowy?

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy blik jest darmowy a odpowiedź brzmi tak, choć są pewne wyjątki od reguły. Płacenie za rachunki czy wykonywanie przelewów nie wiąże się z dodatkowymi opłatami, jednak niektóre banki stosują system prowizyjny za wypłatę sposobem Blik z bankomatów. Należy liczyć się z kosztami rzędu kilku złotych, taka praktyka stosowana nie jest przez wszystkie baki i warto sprawdzić na stronie banku dokładne informacje.

Blik jest darmowy również, gdy mówimy o samej aplikacji bankowej. Pobranie i zainstalowanie aplikacji Twojego banku oraz aktywacja usługi Blik, jeżeli ta była nie aktywna jest darmowa.

Czy blik działa w niedziele i święta?

Tak, Blik działa w weekendy i święta. Jest to idealny sposób na dokonywanie szybkich przelewów nawet w dni „wolne”. Pieniądze dochodzą do odbiorcy w kilkanaście sekund a bank nie pobiera za to prowizji. Obecnie blik dostępny jest w większości banków, ale pamiętaj, że jeżeli odbiorca ma konto w banku, które nie obsługuje blika taki przelew nie będzie możliwy. Ważna uwaga Blik działa w ten sposób w niedziele i święta tylko w przypadku przelewów na telefon.

Blik pozwala również generować czek Blik, który może zostać zrealizowany w bankomacie po wpisaniu 9-cio cyfrowego kodu i hasła. W przypadku niewypłacenia gotówki, pieniądze wracają na konto nadawcy.

Czy blik działa za granicą?

W internecie znajdziesz różne informacje na temat dostępności blika zagranicą państwa Polskiego. Na moment pisania artykułu płatności przy użyciu blika są możliwe tylko w Polsce. Dlatego na pytanie jak płacić blikiem za granicą odpowiadamy nie da się, ale możliwe, że już wkrótce się to zmieni. Polski Standard Płatności odsprzedał część udziałów Mastercard już pod koniec 2018 roku.

Miał to być przełomowy moment w historii Blika i płatności w Niemczech, Holandii oraz na całym świecie. Wypowiedzi osób z ramienia Mastercard były bardzo optymistyczne i sugerowały, że Blik będzie globalnym standardem, obecnie jest co prawda taka możliwość w terminalach POS, ale te dostępne są tylko w Polsce. Płatności zbliżeniowe Blik pomimo upływu czasu wciąż nie wyszły za granicę naszego kraju, a sytuacja spowodowana wirusem nie przyśpiesza procesu zmian.

Jak płacić blikiem w paczkomacie?

Zastanawiasz się jak się płaci blikiem w paczkomacie? Jest to bardzo proste, spójrz proszę na instrukcję jak płacić blikiem w paczkomacie:

  1. Zamów paczkę do paczkomatu za pobraniem
  2. Udaj się do paczkomatu i podejdź do maszyny
  3. Wprowadź swój numer telefonu i kod odbioru paczki
  4. W panelu płatności wybierz opcję BLIK
  5. Wpisz kod wygenerowany w aplikacji bankowej
  6. Odbierz paczkę

W jakich sklepach można płacić blikiem?

Pamiętasz jak jeszcze do niedawna nie mogłeś płacić kartą w Biedronce? Obecnie takie płatności są możliwe podobnie jak zapłata z wykorzystaniem blika. Jednak blik obsługuje nie tylko sklepy a również stacje benzynowe, kina czy niektóre biura podróży. Płatność blikiem w sklepie to komfortowe i szybkie rozwiązanie, z którego warto korzystać.

Lista sklepów stacjonarnych, w których można płacić BLIK:

  • 1Minute
  • Aldi
  • Auchan
  • Biedronka
  • Dino
  • FreshMarket
  • Inmedio
  • Lidl
  • Relay
  • Rossmann
  • Stokrotka
  • Super-Pharm
  • Tesco
  • Twój Market
  • Żabka

Sklepy internetowe, w których można płacić blikiem:

  • AliExpress
  • Allegro
  • Answear.com
  • Castorama.pl
  • CDP.pl
  • dominospizza.pl
  • ecarrefour.pl
  • empik.com
  • eobuwie.com.pl
  • folkstar.pl
  • Gino-rossi.com
  • Ikea.pl
  • Itaka.pl
  • Kazar.pl
  • Komputronik.pl
  • LeroyMerlin.pl
  • Media Expert
  • Merlin.pl
  • Nextbike
  • OleOle.pl
  • Oponeo.pl
  • Pakamera.pl
  • Pandora.net
  • PizzaPortal.pl
  • Pyszne.pl
  • Ravelo.pl
  • Rossmann.pl
  • Sephora.pl
  • Showroom.pl
  • Smyk.pl
  • Venezia.pl
  • Wakacje.pl
  • Zalando.pl
  • Zara.com

Czy w Lidlu można płacić blikiem?

Tak od grudnia roku 2018 płatność blikiem w sklepach sieci Lidl jest możliwa. Lidl wprowadził ten system jako druga duża sieć, zaraz po Biedronce.

Czy w biedronce można płacić blikiem?

Tak, w biedronce można płacić Blikiem. Biedronka to największa sieć sklepów wielkopowierzchniowych w naszym kraju, i choć długo wzbraniała się przed wprowadzeniem płatności kartą, to przejście na BLIK okazało się bezproblemowe.

Jak widzisz dokonywanie przelewów BLIK jest bardzo ciekawą alternatywą dla kart płatniczych. Co prawda występują pewne ograniczenia jak to, że BLIK nie działa za granicą, ale w przyszłości ma się to zmienić. Mamy nadzieje, że wiesz już jak założyć blik oraz jak wypłacić blikiem z bankomatu pieniądze. Jednak, jeżeli masz jakiekolwiek pytania na temat funkcjonowania BLIKA, albo chcesz podzielić się swoimi doświadczeniami zachęcam do komentowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *