Bierzmowanie w jakim wieku

Estimated read time 3 min czytania

Bierzmowanie w kościele katolickim jest jednym z najważniejszych sakramentów. Podczas gdy chrzest zazwyczaj odbywa się gdy jesteśmy nieświadomi, pierwsza komunia gdy jesteśmy dziećmi tak bierzmowanie przypada na okres nastoletni, gdy mamy pełną świadomość czym bierzmowanie jest. Nasi młodzi czytelnicy zadają pytanie w jakim wieku ma się bierzmowanie oraz w jakiej klasie. To właśnie na tym zagadnieniu chcemy się skupić w głównej mierze w tym artykule.

Czym jest bierzmowanie?

Bierzmowanie jest jednym z trzech sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. Podstawowym zadaniem bierzmowania jest zbudowanie trwałej i silnej relacji z kościołem. Sakrament bierzmowania ma pogłębiać naszą wiarę i zachęcać do jej szerzenia. Dodatkowo podczas bierzmowania przyjmuje się znamię daru Ducha Świętego.

Bierzmowanie w jakim wieku?

Przejdźmy teraz do tematu głównego, czyli tego w jakim wieku przyjmuje się bierzmowanie. Niestety odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż zależy to w głównej mierze od poszczególnych diecezji.

Polskie diecezje mają własne przepisy mówiące o tym w jakim wieku jest bierzmowanie.

Zgodnie z dokumentem wydanym w 2017 roku przez Konferencje Episkopatu Polski czas przygotowania do bierzmowania wynosi 3 lata, a do sakramentu może przystąpić młodzież, która cechuje się dojrzałością intelektualną i religijną.

Powyższe wytyczne nie ustalają konkretnego wieku osoby, która może przystąpić do bierzmowania. To biskupi diecezjalni ustalają minimalny wiek osoby przystępującej do bierzmowania.

Gdy cofniemy się do roku 1975 i tej samej Konferencji Episkopatu Polski, znajdziemy instrukcje wedle, której kandydat to bierzmowania powinien mieć 14-15 lat. Jednak to wciąż tylko instrukcje, które każda diecezja interpretuje wedle własnych rozporządzeń.

  • Przyjmuje się, że bierzmowanie odbywa się pomiędzy 14 a 18 rokiem życia (zazwyczaj wiek 15-16 lat).
Czytaj również  Ile kosztują V dolce w Fortnite?

Tak duża rozbieżność może dziwić, ale brak ujednoliconych przepisów często prowadzi do podobnych sytuacji. Jeśli jesteś rodzicem albo nastolatkiem, które chce mieć pewność w jakim wieku należy przystąpić do bierzmowania, zalecamy kontakt z lokalną diecezją albo sprawdzenie ich strony internetowej.

W której klasie bierzmowanie?

Ostatnia reforma szkolnictwa doprowadziła do wydłużenia szkoły podstawowej, likwidacji gimnazjów oraz wydłużenia czasu spędzonego w liceum i technikum. Jednak te zmiany nie mają najmniejszego wpływu na to w jakim wieku jest bierzmowanie.

Jak już wiesz wiek w jakim przyjmuje się bierzmowanie uzależniony jest o diecezji i zazwyczaj jest to 15-16 lat. Przed reformą bierzmowanie zazwyczaj przypadało na 2/3 klasę gimnazjum lub nawet 1 klasę technikum/liceum.

W mniejszych parafiach zdarza się tak, że bierzmowanie organizowane jest co dwa lata, z racji na małą liczbę osób. Skutkuje to tym, że bierzmowanie mogą przyjmować jednocześnie osoby 14 i 16 letnie.

  • Najwcześniej bierzmowanie może odbyć się w 8 klasie.

Bierzmowanie w dorosłym wieku

Naturalnie nieprzystąpienie do bierzmowania w wieku kilkunastu lat nie wyklucza osoby dorosłej z przyjęcia tego sakramentu w późniejszym terminie. Bierzmowanie dla osób dorosłych przyjmuje się w tym samym momencie, w którym robi to młodzież. Wynika to z faktu, że bierzmowanie w większości parafii odbywa się raz w roku.

Sprawdź również

A to znasz?

+ Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj swój