Rozrywka

Bierki zasady – jak grać w bierki

Ostatnia aktualizacja 30 marca 2024 przez Redakcja

Współczesne gry planszowe zyskują na popularności i wypierają stare gry towarzyskie, ale legenda niektórych wciąż jest żywa, taką grą są bierki. Bierki to prosta gra towarzyska, która ćwiczy zdolności manualne i koncentrację. Prawdopodobnie większość z was na pewnym etapie swojego życia spotkało się z tą grą. Jej zasady należą do najprostszych z możliwych, ale nie każdy pamięta jak się gra w bierki. Ten artykuł jest właśnie od tego, żeby przypomnieć Ci jak się gra w bierki, jak je rozrzucić na stole i jaka jest punktacja.

Zasady gry w bierki

Reguły gry w bierki są bardzo proste, sama gra składa się z 34 długich patyczków o różnych zakończeniach i kolorach. Kolory nie mają żadnego znaczenia, pomagają jedynie odróżniać patyczki tego samego typu. Bierki wykonane są z różnych materiałów najczęściej plastiku, czasem drewna. Niezależnie od wykonania reguły pozostają takie same. W twoim opakowaniu bierek powinno znajdować się:

  • 23 proste bierki
  • 2 bierki z hakami na końcu
  • 3 sztuki bierek zakończonych prostą łopatą
  • 3 sztuki bierek zakończonych zaostrzoną łopatą
  • 3 sztuki bierek zakończonych widłami/trójzębem

Gra nie ma ograniczenia co do liczby osób biorących udział, ale zazwyczaj w bierki gra się od 2 do 4 osób.

Bierki przebieg gry

Bierki zazwyczaj znajdują się w prostym kartonowym pudełku. Gracz rozpoczynający grę wyciąga bierki trzymając wszystkie w dłoni, która oparta jest o stół. Następnie otwiera dłoń i bierki w sposób losowy rozsypują się na stole, który będzie stanowił pole gry.

Gra w bierki polega na wyciąganiu poszczególnych bierek z kupki w taki sposób, aby nie poruszyć pozostałych bierek biorących udział w grze. Pierwszy gracz stara się wyciągnąć bierkę tak aby nie poruszyła innych, gdy to mu się uda może wybrać kolejną bierkę. W przypadku poruszenia innych bierek, kolejka przechodzi na kolejnego gracza po lewej stronie. Bierka, która była wyciągana w przypadku niepowodzenia pozostaje na stole.

Czytaj również  Melasa gdzie kupić

Zebrane bierki odkłada się po swojej stronie tak, żeby nie myliły się z bierkami, które biorą jeszcze udział w grze. Kolejne bierki można wybierać innymi bierkami, które ma się w posiadaniu, dłońmi albo dłonią i bierką.

Jednak bierki to nie tylko gra polegająca na zebraniu jak największej liczb bierek. Każda bierka posiada osobną punktację, grę wygrywa osoba, która zdobędzie najwięcej punktów co nie musi oznaczać zebrania największej ilości bierek.

Bierki zasady punktacji

Punktacja w bierkach jest prosta, ale daje dodatkowych emocji i wprowadza element taktyczny do rozgrywki. Bierki punktacja:

  • Bierka podstawowa – 1 pkt.
  • Bierka z hakiem (bosak) – 5 pkt.
  • Bierka z prostą łopatą – 10 pkt.
  • Bierka z zaostrzoną łopatą – 15 pkt.
  • Bierka z widłami – 20 pkt.

Bierki wykonane z drewna najczęściej nie posiadają różnych zakończeń a różnią się kolorami. W takim wypadku gracze sami przypisują wartości punktowe dla poszczególnych kolorów. Gra trwa do zebrania ostatniej bierki ze stołu, gdy to się stanie podliczcie swoje punkty.

Jak widzisz zasady gry w bierki są bardzo proste i klarowne. Mam nadzieję, że wiesz już jak grać w bierki i czeka cię miło spędzony czas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *